Новини для українців всього свту

Tuesday, Aug. 4, 2020

На дорогах України далі зростає смертність

Автор:

|

Листопад 27, 2013

|

Рубрика:

На дорогах України далі зростає смертність

За дев’ять перших місяців цього року на шляхах України загинуло понад 3,2 тис. людей. Майже половина з них — пішоходи та велосипедисти, котрі є найменш захищеними учасниками дорожнього руху. Про це свідчить і статистика: кожна шоста дорожньо-транспортна пригода за участю велосипедиста закінчується смертю. Натомість, у разі зіткнення двох автомобілів аварії мають летальні наслідки в 11 % випадків.

Марні пошуки правди
Син 75-річної харків’янки Ніни Зубкової Ігор загинув, потрапивши з велосипедом під колеса мікроавтобуса. Чотири роки цю справу розслідували, ще чотири – розглядали в судах різних інстанцій. У підсумку винним визнали велосипедиста. Його мати не погодилася з рішенням української Феміди й звернулася до Європейського суду з прав людини (ЄСПЛ). У своєму вироку Страсбурзький суд постановив, що розслідування цієї справи в Україні було проведене неефективно. Зокрема, неналежним чином здійснювали допит свідків і експертизи.
Пані Зубкову в Європейському суді представляв Михайло Тарахкало з Української Гельсінської спілки з прав людини. Через те, що інспектори Державної автоінспекції (ДАІ) прибули на місці події не одразу, було втрачено важливі докази. Тож за всі ці роки слідство так і не відповіло об’єктивно на головне запитання: хто – велосипедист чи водій мікроавтобуса – їхав на червоне світло?
«Коли інспектори почали працювати на місці події, то, зрозуміло, там уже не було очевидців. Пошуками свідків міліція не займалася активно й потім. Усіх їх знайшли не правоохоронці, а родичі загиблого», — каже адвокат.

Імітація розслідування
Неякісно міліція та залучені нею експерти спрацювали й тоді, коли визначали швидкість руху транспортних засобів. «Було перевищення швидкості чи ні? Для цього слід було проводити якісні експертні дослідження, нормально фіксувати сліди гальмування, силу удару в протоколі на місці події», — розповідає п. Тарахкало.
Висновок ЄСПЛ у справі «Зубков проти України» є симптоматичним, стверджує Денис Журавель, юрист Харківського автоклубу, і міг би стосуватися ледь не кожної справи про дорожньо-транспортну (ДТП) в Україні. «Адміністративні справи, де немає жертв і тілесних ушкоджень, здебільшого розслідуються формально, мало хто зацікавлений у встановленні справжньої причини ДТП. За карними справами — те саме, але, оскільки тут покарання є серйознішими, дуже часто докази підробляють».
Правник нагадує про розслідування ДТП, у якому нещодавно загинув член харківського автоклубу. Коли його ВАЗ-2110 стояв на світлофорі, у нього в’їхала «Лада Калина». На суді довели, що за кермом «Калини» був не власник і що автівку напередодні вкрали. «Це як перевернути з ніг на голову. Наші члени автоклубу бачили за кермом «Калини» саме власника. У підсумку суд дав йому два роки умовно та не призначив компенсації родині загиблого», — бідкається п. Журавель.

Чи можливі зміни?
Загалом у пошуках правди про смерть свого сина Ніна Зубкова провела 11 років. Рідко коли родичі загиблих ідуть аж до Страсбурга, шукаючи правди. Усе, чого домоглася мати загиблого велосипедиста, — це компенсація від уряду на суму 9 тис. EUR.
Але ж подібних не розслідуваних належним чином справ в Україні – багато! Чи матиме перемога п. Зубкової якісь наслідки, чи відбудуться зміни в системі? «Треба проводити комплексні реформи, що допомогли би підвищити рівень професіоналізму й інспекторів, і слідчих. Крім того, рівень технічного оснащення ДАІ теж вимагає змін. У них навіть немає достатньої кількості пересувних експертно-криміналістичних лабораторій», — каже Михайло Тарахкало.
Натомість, Денис Журавель переконаний, що в правоохоронців достатньо інструментів, аби провести якісне та повне розслідування: «Але вони цим не користуються. Певну роль відіграє високий рівень корупції, що дозволяє й учасникам ДТП «купувати» потрібні результати та «вказівки згори» від високопосадовців». Глибоких змін після вироку в справі про загибель Ігоря Зубкова в Харківському автоклубі не очікують. Тож у громадській організації радять водіям пам’ятати про самозахист. Це – і постійно працюючий відеореєстратор, й елементарні юридичні знання.

Велорух розвивається, а безпека — ні
Від 2002 року, коли загинув Ігор Зубков, кількість велосипедистів на дорогах Харкова, як і в багатьох інших містах України, зросла в кілька разів. Велорух активно розвивається, зазначає Денис Довбій, координатор велоклубу «РОМА».
Утім, за словами активіста, велосипедисти й зараз не можуть вважати себе захищеними учасниками дорожнього руху. «Оскільки в Україні не створено інфраструктури для велосипедистів, можна покладатися тільки на себе й на те, що всі будуть дотримуватися правил дорожнього руху», — переконаний активіст. Сподівання на сумлінність правоохоронців у разі аварій — не вельми великі, тому велоорганізації постійно роздають велосипедистам пам’ятки, як грамотно поводитися, якщо трапиться ДТП.

Олександра Індюхова, DW

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply