Новини для українців всього свту

Wednesday, Oct. 16, 2019

Менше кілометрів — більше штрафів

Автор:

|

Листопад 23, 2017

|

Рубрика:

Менше кілометрів — більше штрафів

На українських дорогах гине учетверо більше людей, ніж у зоні бойових дій

Міністерство внутрішніх справ України (МВС) запропонувало Верховній Раді (ВРУ) ухвалити пакет законодавчих змін до Правил дорожнього руху (ПДР). Як заявив на спеціальному засіданні уряду Арсен Аваков, міністр внутрішніх справ, його відомство пропонує, зокрема, зафіксувати на законодавчому рівні фото- та відеофіксацію порушень ПДР, обмежити швидкість руху в населених пунктах із 60 до 50 км на годину, в 20 разів збільшити штраф за керування автомобілем без посвідчення водія тощо.

«У нас на дорогах гине вчетверо більше людей, ніж у зоні бойових дій», — наголосив п. Аваков, обґрунтовуючи пропозиції МВС. Він наголосив, що основною причиною смертей є порушення ПДР. «Одні з головних: перевищення швидкості, порушення правил маневрування, проїзду перехресть, керування в нетверезому стані», — резюмував міністр.
Пропозиції МВС підтримала й Державна агенція автомобільних доріг України («Укравтодор»), де зміни ПДР назвали наближенням до європейських стандартів і запевнили, що зменшення максимально дозволеної швидкості дозволить знизити кількість дорожньо-транспортних пригод (ДТП) на українських вулицях.

Сів безправно за кермо — плати 10 тис. грн
Крім обмеження швидкості в населених пунктах, МВС пропонує в кілька разів збільшити розміри штрафів. Зокрема, за перевищення максимально дозволеної швидкості руху більше ніж на 50 км/год. планується встановити штраф 3,4 тис. грн (наразі штраф за це правопорушення складає 510 грн), за залишення місця ДТП також пропонується встановити штраф 3,4 тис. грн (зараз — 255 грн) та передбачити можливість позбавлення права керування транспортним засобом на термін до шести місяців.
Пропонується в 20 разів збільшити розмір штрафу за управління транспортом без права керування — він становитиме 10,2 тис. грн, а за повторне порушення — 40,8 тис. грн. Особи, позбавлені права керування, порушивши закон, сплачуватимуть штраф у розмірі 20,4 тис. грн, а за повторне вчинення цього порушення впродовж року — 40,8 тис. грн.

Шлях до Європи…
Експерти підтверджують: спроба посилити обмеження швидкості в містах цілком вкладається в те, як проблему смертності та травматизму на міських дорогах вирішують в Європі. «Не варто вигадувати велосипед — краще взяти досвід країн із низькою смертністю від ДТП, а там зазвичай встановлений саме такий швидкісний режим», — розповів «Німецькій хвилі» Григорій Мельничук, співзасновник громадського об’єднання «Рада з урбаністики Києва». Більше того, на думку експерта, цей крок мав би доповнюватися іншою європейською практикою — зниженням максимальної швидкості на другорядних (міжквартальних) міських шляхах до 30 км/год.
Олеся Холопік, координатор кампанії «За безпечні дороги», також вважає граничну межу в 50 км/год. виправданою. За її словами, це значно збільшує шанси на виживання найуразливих учасників дорожнього руху — пішоходів і велосипедистів. Активістка посилається при цьому на рекомендації Всесвітньої організації охорони здоров’я (ВООЗ), згідно з якими зменшення максимальної швидкості всього на 5 % скорочує кількість смертельних ДТП на 30 %. «На меншій швидкості водії матимуть більше часу, щоб відреагувати на зміни на дорозі, а їхній гальмівний шлях буде, залежно від попередньої швидкості, буде суттєво коротшим», — зазначила активістка.

…з українською специфікою
Утім, будь-які швидкісні обмеження на українських дорогах залишатимуться марними, якщо й надалі зберігатиметься ситуація, коли водіїв жодним чином не карають за їхні порушення. Україна — єдина країна Європи, в якій більше двох років (!) жодним чином не фіксують швидкісний режим. Чинне законодавство забороняє використання поліцією напівавтоматичних приладів контролю швидкості (радарів). Водночас експерти солідарні в тому, що такі прилади значно дисциплінують водіїв і відіграють значну превентивну функцію. Автоматична ж система контролю за перевищення швидкісного режиму досі не запрацювала, хоча необхідне для цього законодавство було ухвалено ВРУ ще два роки тому.
Ще одним каменем спотикання на шляху приведення швидкісного режиму в українських містах у відповідність до європейських норм є, як їх іронічно називають експерти, «бонусні» 20 км на годину. Згідно з Кодексом України про адміністративні правопорушення, перевищення граничної швидкості не має для водія жодних наслідків, крім усного попередження, якщо воно не було більшим за цей показник. «Тому навіть у разі успішного ухвалення нового обмеження, водії зможуть безкарно їздити із швидкістю 69 км/год., і ця проблема навіть гостріша, ніж відносно висока порівняно зі загальноєвропейською максимально дозволеною швидкістю», — пояснює п. Холопік.
Утім, зменшити смертність і травматизм, одночасно змусивши водіїв дотримуватися правил, можна і за допомогою інфраструктурних рішень, впевнений п. Мельничук. «Звуження дорожніх смуг, будівництво так званих острівців безпеки, повороти з меншим радіусом — усі це прості засоби змусять водіїв знижувати швидкість у місті без необхідності їх штрафувати», — вважає експерт.

«Спочатку зробіть дороги»
Ініціатива МВС щодо внесення змін до ПДР прогнозовано викликала хвилю обурення в соціальних мережах власників автівок. Основні претензії наступні: «зробіть спочатку дороги, як у Європі, а тоді обмежуйте швидкість»; «обмеження швидкості порушує права водіїв»; «мала швидкість призведе лише до корків на дорогах».
Ці закиди на сайті ukr.lb.ua спростовує Тарас Гук, експерт громадської організації LEAD office, що підтримує розвиток органів правопорядку. Експерт стверджує, що насправді на відремонтованих ділянках доріг кількість ДТП із потерпілими, в основному, збільшується, зокрема, через перевищення швидкості (зрозуміло, що на вкритому ямами асфальті особливо не розженешся). Також він каже, що, як свідчить досвід європейських країн, обмеження швидкості не обов’язково призводить до корків. «Добре продумана інфраструктура забезпечує рух без корків навіть при швидкості 30-50 км/год.», — переконаний п. Гук.
Як бачимо, дискусії тривають, але запропоновані МВС зміни до ПДР, ВРУ, швидше за все підтримає. Інше питання: чи дозволить це знизити смертність на українських дорогах за умови майже повної відсутності системи контролю швидкісного режиму?

Ігор Берчак

Мовою чисел
У результаті ДТП в Україні гине 93 людини на 1 млн населення. Про це свідчать дані української аналітичної групи Corestone Corporation. Попереду лише Грузія (163,6 людини), Росія (160,4), Вірменія (114,7), Індія (111,5), США (109,5), Болгарія (98,6), Туреччина (95,7), Латвія (94,5) та Албанія (93,5). На протилежному кінці рейтингу — Норвегія (22,5), Мальта (25,5), Швеція (26,4). За статистикою, щодня в Україні стається в середньому 554 аварії. З великим відривом за кількістю ДТП лідирує Київ, де за десяти років трапилося більше 500 тис. аварій. За даними МВС, 2016-го в Україні сталися майже 155 тис. ДТП, з яких понад 25 тис. — із постраждалими. А впродовж 2017 року — майже 117 тис. ДТП, 19 тис. із яких — із постраждалими. Торік унаслідок аварій загинуло 3187 осіб, цьогоріч — 2317 людей. «При швидкості 60 км/год. зупинковий шлях становить 55 м, а імовірність летального результату при зіткненні з пішоходом — 82%. Натомість при швидкості 50 км/год. зупинковий шлях становитиме 40 м, а імовірність летальних наслідків знизиться до 20 %», — заявив Арсен Аваков.

До теми
В Україні продовжується боротьба з власниками автівок на іноземних номерах (так званих бляхах). Так, власника автомобіля Mercedes-Benz, який був ввезений на територію України з ухиленням від сплати митних платежів, оштрафували на 3,383 млн грн, повідомила прес-служба Державної фіскальної служби (ДФС). Зазначається, що під час перетину кордону чоловік показав паспорт громадянина Литви, що давало йому право як нерезиденту ввезти авто, що перебувало на обліку в іноземній державі, без сплати митних платежів у режимі «тимчасове ввезення» терміном до одного року. «Проте, згодом митники встановили, що ця ж особа має громадянство та постійне місце проживання в Україні, тобто він таки є резидентом України. А це вже зовсім інші вимоги», — йдеться у повідомленні ДФС. «Позицію митниці підтримали суди першої й апеляційної інстанції», — заявили у відомстві. Але абсолютний рекорд наразі поставили в Одесі, де жінка отримала штраф у 3,6 млн грн (!) за те, що їздила на нерозмитненому автомобілі Cadillac Escalade з литовськими реєстраційними номерами. За даними ДФС, в Україні незаконно перебувають понад 236 тис. авто з іноземною реєстрацією.

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply

Loading...