Новини для українців всього свту

Wednesday, Aug. 5, 2020

Меланж вивезли, проблеми залишилися

Автор:

|

Жовтень 10, 2013

|

Рубрика:

Меланж вивезли, проблеми залишилися

Остання партія високотоксичної речовини покинула Харківщину на початку вересня. Загалом за сприяння ОБСЄ звідти вивезли 760 т меланжу — високотоксичного компоненту ракетного палива. Утім, у прилеглому селищі Первомайському не відчутно особливих радощів, але все ж мешканці навіть у прямому сенсі зітхнули з полегшенням. 

«Уже помітно, що дихати стало набагато легше», — розповіла місцева мешканка Тетяна. До цього району ще з 1970-х рр. звозили високотехнічну «воєнну хімію». Тетяна ж мешкає ледь не за 50 м від військових складів. «Як дув вітер, одразу відчувався цей запах. І одразу – нудота, запаморочення, тиск підскакував», — каже жінка. Мешканці села розповідають, що різні хвороби тут — не рідкість. І більшість пов’язує їх із токсичним «сусідством».
На проект з утилізації меланжу ОБСЄ, куди кілька років тому звернувся по допомогу український уряд, виділила 20 млн EUR. У Києві не знали тоді, що робити з 16 тис. т меланжу, які зберігалися в шістьох військових частинах у різних областях України. «Подальше зберігання меланжу становило серйозну небезпеку через високу токсичність речовини й через те, що стан ємностей, де він зберігався, дедалі погіршувався», — повідомили в ОБСЄ.
Наразі на утилізацію на хімічні підприємства Росії з України відправлено 13 тис. т. Ще 3 тис. т із військової частини в Одеській області остаточно буде вивезено на початку наступного року. Проект, за даними ОБСЄ, проходить «успішно, із дотриманням усіх стандартів безпеки з метою недопущення розливу речовини».
Місцевих мешканців цікавить те, скільки цієї речовини вже накопичилося в ґрунті та якої шкоди довкіллю міг завдати цей компонент ракетного палива. В ОБСЄ дипломатично відповідають, що, згідно з Меморандумом про взаєморозуміння між ОБСЄ й Україною, такий аналіз і не передбачався. «В ОБСЄ не робили аналізу ґрунту та ґрунтових вод після вивезення меланжу. Реабілітація цих територій і екологічний контроль залишається в компетенції української сторони», — наголошують там.
При цьому експерти зауважують, що на цих територіях могли зберігатися інші високотоксичні речовини, зокрема гептил. Масштаб забруднення земель, де розташовані військові частини, може бути доволі серйозним, застерігає Сергій Шапаренко, голова харківської екологічної групи «Печеніги». «Усе залежить від того, які речовини потрапили в ґрунт. Меланж уражає очі, легені, печінку. Гептил за хімічними властивостями наближається до бойових отруйних речовин нервово-паралітичної й задушливої дії», — пояснює він і додає, що речовини легко розчиняються у воді й при потраплянні в ґрунтові води могли міґрувати далеко за межі цього села.
Пан Шапаренко наголошує, що проведення компетентного й повного аналізу є обов’язком держави.
Тим часом, у Міністерстві оборони України за тиждень так і не відповіли на запит DW щодо можливих ризиків для місцевих мешканців, а відвідини самої військової частини — заборонили. В ОБСЄ ж повідомили, що уряд України вже звернувся до країн-учасниць із проханням надати допомогу з реабілітації територій.
Проте для ухвалення рішення ОБСЄ хотіла би мати чітке уявлення про масштаб проблеми. «Треба провести дослідження джерел і типів забруднення земель. Масштаб робіт залежить від подальшого їх використання, але подібної інформації від уряду України ще не надходило», — ідеться у відповіді ОБСЄ. Наразі ж мешканцям Первомайського залишається сподіватися хіба що на серйозність намірів влади. Кажуть, що «вся активна молодь зі села вже поїхала», тож боротися за інтереси громади майже нікому.

Олександра Індюхова, DW

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply