Новини для українців всього свту

Wednesday, Jan. 27, 2021

Крах «Нової української школи»

Автор:

|

Вересень 06, 2018

|

Рубрика:

Крах «Нової української школи»

Лілія Гриневич, міністр освіти та науки України

Нова українська школа, на яку батьки першокласників покладали стільки надій і на яку з бюджету виділили майже мільярд гривень, у більшості українських міст досі не забезпечена найнеобхіднішим. Напередодні навчального року у класах була порожнеча, а навчальний матеріал батьки купують власним коштом.
1 вересня учні 1-Б курортного селища Лазурне на Херсонщині зайшли до класу розгублені. Їм немає на чому навчатися, хіба сидячи на підлозі. «Ми не будемо сюди принципово заносити ні старі парти, жодних старих меблів. Гроші виділені, Скадовськ має нам поставити ці парти. Ми будемо йти до кінця принципово», — запевнив Максим Філін, батько одного школяра.
Батьки паралельного класу здалися і погодилися на старі парти. За кожною з них діти сидітимуть учотирьох. Дітлахи вже тренуються гуртом їх пересувати, бо такої мобільності вимагає концепція нової української школи. Малечі це важко, тож на допомогу приходять дорослі.
Така ж ситуація в багатьох українських школах, наприклад, у спальному мікрорайоні Кропивницького, куди прийшли 180 першокласників. Їх зустріли обдерті стіни, облуплена стеля, ошмаття від лінолеуму на підлозі та 30-річні парти.
Батьки приголомшені не лише такими умовами, а й відсутністю підручників і навчальних матеріалів. «6 млн грн надійшли саме на Кропивницький. Ще додатково 1,8 грн виділила міська влада на засадах співфінансування. Вісім мільйонів — і їх не змогти використати за призначенням?», — дивується Євгенія Захарченко, мама першокласника.
Інспекція шкіл Тернопільщини вміщується в одну фразу: «Все буде». У Товстулузі першачків зустрів порожній клас без меблів та устаткування. Парти та допоміжне обладнання буцімто вже купили, але воно чекає розподілу у сільраді, запевняє керівництво школи. «Це все вже є на території громади нашої у Великих Гаях, лише залишилося доправити їх сюди», — переконує Наталя Петерків, заступник директора школи. Але це виявилося неправдою, бо в школі в сусідніх Великих Гаях картина схожа: у двох перших класах меблі є, але старі. Там лише чули про такий обов’язковий елемент навчального процесу, як інтерактивна дошка.
Ні нових меблів, ні сучасних шкільних дощок у сільській раді немає. Конструктори та килимки для фізкультури — це усе, що змогли закупити для 12-х шкіл цієї громади. «Зараз у нас проходять тендерні процедури зі закупівлі обладнання», — зізналася Марія Копит, юрист Великогаївської сільської ради.
У Міністерстві освіти та науки України (МОН) у зриві курсу на нову українську школу звинувачують владу на місцях. «Це щось взагалі неприпустиме. Багато областей ще не освоїли до кінця кошти, і ці парти можуть надійти пізніше», — заявила Лілія Гриневич, міністр освіти.
На місцях натомість виправдовуються, що не змогли вчасно провести тендери, мовляв, то охочих не було, то учасники торгів оскаржували результати, тому нова українська школа і навчальний рік стартують не одночасно. «У вересні всі замовлені матеріали будуть у школах міста Кропивницького, у перших класах», — пообіцяла Валентина Дзюба, заступник міського голови Кропивницького.
Батьки у це не надто вірять. Навчальний матеріал, а подекуди й техніку та меблі, закуповують власним коштом. Кожній родині першокласника це виллється приблизно в 1,5 тис. грн.

Олена Шворак, ТСН

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply