Новини для українців всього свту

Tuesday, Oct. 27, 2020

Кого в Україні залишать без субсидій

Автор:

|

Червень 15, 2017

|

Рубрика:

Кого в Україні залишать без субсидій

У міністерствах фінансів і соціальної політики готують два нових законопроекти, які забезпечать ревізорам доступ в оселі українців, а чиновникам дозволять ефективніше перевіряти добробут громадян.

Куди йдуть гроші і чому верифікація не вдалася
За весь час незалежності в Україні так і не створили єдиний реєстр пільговиків і пенсіонерів, а в населених пунктах досі ведуть паперовий документообіг. Якщо виявляється, що людина неправомірно отримувала субсидію, пенсію або будь-яку іншу соціальну допомогу, повернути гроші можна лише через суд. Для працівників соціальної служби, котрі незаконно призначили цю допомогу, або громадянам, котрі отримували гроші, жодних штрафів і санкцій законодавством не передбачено.
Враховуючи, що на соціальну сферу України щорічно витрачається сотні мільярдів гривень, відсутність жорсткого контролю призводить до зловживань. Українці приховують частину своїх прибутків та оформляють субсидії, отримують соціальну допомогу і користаючи з пільг. Торік на соціальний захист витратили 258 млрд грн, це — 31 % від загального бюджету країни.
«Основним механізмом виявлення зловживань є робота соціальних інспекторів. Дані свідчать про низький рівень ефективності їхньої роботи. Зокрема, рівень виявлених порушень від загальної кількості проведених перевірок складає лише 0,9 %», — йдеться в звіті Офісу з фінансового й економічного аналізу Верховної Ради України. Однак ефективність таких інспекторів — невелика. Соціальні інспектори мають контролювати роботу соціальної служби, однак при цьому вони перебувають у цієї служби в підпорядкуванні.
Ще 2015-го виправити ситуацію вирішили в Міністерстві фінансів. Там створили спеціальний відділ, який зайнявся верифікацією усіх одержувачів соціальних виплат. Фактично, міністерство збирало інформацію про українців із різних джерел (у т. ч. банків, податкової тощо) та порівнювало її. За рахунок верифікації уряд планував заощадити 5 млрд грн. Однак, за Євгена Капінуса, словами державного секретаря Міністерства фінансів, заощадити вдалося всього 102 млн грн. В минулому році знайшли всього лише 59 пенсіонерів (з 12 млн!), котрі незаконно отримали пенсії.
Отримати хоч якийсь істотний результат не вдалося. «Обміну даних заважає відсутність певного єдиного ідентифікатора, який використовувався б у всіх реєстрах. Крім цього, часто інформацію за певними реєстрів не об’єднують в електронному вигляді на центральному рівні, а натомість існують окремі обласні реєстри. Зокрема, за словами Андрія Рязанцева, начальника Управління верифікації та моніторингу виплат Міністерства фінансів, у грудні 2016 року була відсутня навіть централізована база паспортів. Тому обмін інформацією став великим викликом для ініціаторів верифікації», — дійшли висновку експерти Офісу.

Верифікація 2.0
Уряд готує два законопроекти, які дозволять перевіряти українців по-новому. Міністерство фінансів готує проект закону «Про верифікації», а Міністерство соціальної політики вже розробило законопроект про соціальні інспекції.
Головне нововведення — поява ревізорів (соціальних інспекторів), які зможуть ходити по сім’ях і перевіряти, чи справді вони потребують допомоги від держави. Інспектор має право «ініціювати дослідження соціальним аудитором матеріально-побутових умов сім’ї, яка звернулася за соціальною допомогою» та «відвідувати одержувачів соціальної допомоги за адресою їхнього проживання». Соціальні інспектори працюватимуть в органах соціального захисту на місцях. Для цього створять цілу структуру на чолі з реґіональними керівниками, яких призначить держсекретар Міністерства соціальної політики.
Соціальні інспектори запрацюють з 2018-го (до цього документ мають підтримати народні депутати) й обійдуться бюджету приблизно в 50 млн грн. Ідея соціальних інспекторів не нова, ще торік, на той момент міністр соціальної політики Павло Розенко, зареєстрував у парламенті законопроект, який передбачав створення соціальної інспекції. Однак документ в квітні 2016-го відкликали.
Інспектори — додатковий людський фактор, без якого можна було б обійтися, створивши відкритий реєстр усіх одержувачів соцвиплат, впевнений економіст Олександр Жолудь.
До слова, вже цього року «знижку на комуналку» будуть отримувати дев’ять із 15 млн українських сімей. Зараз є всього дві причини, за якими українців можуть залишити без субсидії: покупка на суму від 50 тис. грн і додатковий дохід, не вказаний у декларації. Мінфін із реєстрів перевіряє, хто купував ділянки землі, нерухомість та автомашини на суму від 50 тис. І зіставляє цю інформацію зі списком субсидіантів. Якщо покупка була зроблена в минулому році, субсидію можуть забрати, якщо в цьому — то в субсидії відмовлять у наступному сезоні.

Міжнародний досвід
Не так давно процес верифікації пройшов в Греції. Тоді серед пенсіонерів знайшли 200 тис. порушників, згадує п. Жолудь. «У Греції знайшли кілька людей, у котрих було сім пенсій одночасно. Було понад 100 тис. людей, котрі отримували дві пенсії. У нас ситуація — дещо інша, але основна ідея: верифікацію можна провести», – згадує економіст.
В Індії 2003 року провели аудит житлової та кредитної програми. Виявилося, що кожен другий отримувач не мав право на пільговий кредит. А 2007-го в Ґданському реґіоні Польщі на прохання Міністерства праці та пенсійного забезпечення Великої Британії була проведена перевірка щодо осіб, котрі отримують допомогу при народженні дитини в Англії. За європейським законодавством, отримати допомогу на дитину можна тільки в країні походження. Виявилося, що від третини до половини людей отримали допомогу відразу в двох країнах.

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply