Новини для українців всього свту

Tuesday, Dec. 1, 2020

Кількість спеціальностей і бюджетників у ВНЗ скоротять

Автор:

|

Листопад 26, 2014

|

Рубрика:

Кількість спеціальностей і бюджетників у ВНЗ скоротять
Микола Фоменко, заступник директора департаменту вищої освіти МОН

Микола Фоменко, заступник директора департаменту вищої освіти МОН

В Україні намічається революція в галузі вищої освіти. Фактично справа йде до обмеження безкоштовної освіти вузьким переліком спеціальностей, які держава вважатиме для себе потрібними. А для оплати навчання на платних місцях пропонуватимуть узяти кредит. Експерти оцінюють ці нововведення неоднозначно. Бажання держави заощадити гроші – зрозуміле, але виникає небезпека консервації соціального розшарування суспільства, коли доступ до престижних спеціальностях для вихідців із бідних сімей буде закрито.

Проект «Стратегії реформування вищої освіти до 2020 року» Міністерства освіти й науки (МОН) України містить доволі радикальні пункти. Наприклад, планується скоротити кількість спеціальностей у вищих навчальних закладах (ВНЗ) до 60-80 (зараз їх — близько 150). «Залишаться спеціальності, необхідні для економіки країни. Деякі суміжні спеціальності будуть об’єднувати в одну. Але конкретного списку поки що немає, він буде обговорюватися з керівниками ВНЗ», — пояснив Микола Фоменко, заступник директора департаменту вищої освіти МОН.
Також передбачається зробити акцент на фінансуванні з бюджету підготовки фахівців тільки необхідних для держави спеціальностей (інженерні, технічні, медичні, педагогічні), а кількість бюджетників на інших факультетах різко зменшиться (наприклад, економісти-бюджетники з’являться тільки в тому разі, якщо буде держзамовлення).
Ще одна новація: студенти зможуть брати кредити на навчання, причому кредитні угоди будуть тристоронніми — між студентом, банком і ВНЗ. «Віддавати гроші банкам студенти будуть через 15 років після закінчення навчального закладу. Але можна й уникнути відшкодування суми, якщо пропрацювати п’ять років у сільській місцевості, однак за умови, якщо ця спеціальність буде там затребуваною», — каже п. Фоменко.
Серед нововведень — обов’язкова робота на кожній кафедрі двох іноземних фахівців, а також перерозподіл стипендій: їх даватимуть студентам залежно від їхнього місця в рейтинґу ВНЗ. «Отримуватимуть стипендію дві третини студентів групи. А сама стипендія дорівнюватиме прожитковому мінімуму — наприкінці року її поетапно підвищуватимуть», — розповідає голова департаменту.
Також передбачається розробка нових тестів для зовнішнього незалежного оцінювання, і на це планують виділити 2 млн. грн. «Зараз стратегія перебуває на обговоренні. Гадаю, її може бути прийнято МОН уже через місяць», — запевнив чиновник.
Думки експертів із приводу доцільності таких змін розділилися. Володимир Бугров, проректор Київського національного університету імені Т. Шевченка, повністю підтримує нововведення. «Це — те, що потрібно було зробити давно, і я навіть не бачу в цій стратегії «мінусів». Єдине питання — у фінансуванні реформи та політичної волі для її виконання», — зазначив п. Бугров.
А ось Андрій Черних, координатор громадської ініціативи «Студентський захист», упевнений: добра від реформи не буде. «Кожен новий міністр намагається провести реформу, але в підсумку її навіть не починають виконувати. Мене бентежить зменшення кількості спеціальностей. Це спричинить масове скорочення викладачів. А також список потрібних спеціальностей варто обговорити з Асоціацією роботодавців», — вважає він. Не в захваті активіст і від перспективи обмеження бюджетних місць, з огляду на потрібність спеціальностей для держави. «Неможливо розрахувати, які фахівці будуть потрібні країні через десять або 15 років. Це — утопія», — бідкається п. Черних.

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply