Іти за покликом
«Любити — не означає просто робити щось для когось, але це означає допомогти іншій людині відкрити те, що вона є неповторною, безцінною, гідною поваги…»
Із книги Жана Ваньє «Бути людиною»
Професор музики, піаністка, яка виступала на сценах Америки, Канади, Європи, українка, народжена в Канаді, Зеня Кушпета одного дня полишає успішну кар’єру й вирішує розділити своє життя з людьми з фізичними та розумовими вадами. Хоча, ще будучи в «Пласті», вона мріяла займатися соціальною роботою, музика тоді все ж переважила.
Думка повернутися до реалізації дитячої мрії виникла після прочитаної в літаку на шляху до Франції статті про спільноту «Лярш», яку в цій країні започаткував канадієць Жан Ваньє 1964 року. І Зеня вирішує присвятити рік свого життя волонтерству.
«Я готова була їхати, куди потрібно: в Африку, Індію, Азію – навчати англійської мови чи допомагати в будь-який спосіб. Зверталася в різні організації, які займалися влаштуванням волонтерів, і врешті мене скерували в спільноту «Лярш-Дейбрейк» у Richmond Hill, невеличкому містечку поблизу Торонто».
Так, натхненна життям і служінням філософа та богослова Жана Ваньє, який перший у Франції запросив неповносправних людей у своє життя, Зеня стає волонтером у спільноті міжнародної організації L’Arche («Ковчег»), котра зараз об’єднує 145 спільнот для людей із психічними вадами та асистентів у 40 країнах світу.
Тоді ж до спільноти L’Arche Daybreak прийняли глибоко неповносправну дівчину Роузі. Вона, кругла сирота, доти мешкала в жахливих умовах у дитячому притулку. Маючи 21 рік, виглядала, як семирічна дитина, потребувала допомоги в усьому й була дуже закрита, боялася людей. Проте із часом почала розвиватися, відкриватися і тим змінювати серце й життя Зені й інших членів спільноти.
«Вона була сама собою – вільною, чистою душею, — згадує п. Зеня. — Роузі відкрила для мене те, що Бог любить кожного з нас такими, які ми є, а також що життя кожної, без винятку, людини є прецінним даром і в таємничий спосіб має особливу місію на цій землі».
Свою місію в Україні Зеня Кушпета почала з проголошенням Незалежності. Спочатку допомагала створювати реабілітаційний центр для неповносправних дітей «Джерело», шукала серед молоді волонтерів для створення руху спільноти «Віра і Світло». Разом із добровольцями сім’ї, де виховувалися діти з розумовою неповносправністю, об’єднувалися при церквах у спільноти дружби для спільної молитви, спілкування та святкування. Люди почали виходити із чотирьох стін і зі своєї самотності, уперше зустріли приятелів у спільноті.
«Згодом ми створили денні програми-майстерні, де наші друзі збираються не лише у вихідні, — розповідає п. Зеня, — а щодня працюють разом із асистентами, дружать між собою. Батьків дітей із особливими потребами на початках дивувало те, що їх запрошують разом із молоддю до спільноти – проводити цікаві зустрічі, ділитися труднощами та радощами, їздити на табори, прощі, разом молитися.
А зараз уже працює 32 спільноти «Віри і Світла» в 15 містах України. «Я мрію допомогти розвивати рух «Віра і Світло» також на сході України», — ділиться планами п. Зеня.
2000 року на запрошення владики Бориса Ґудзяка Зеня заснувала у Львівській богословській академії (тепер це — Український католицький університет, УКУ) Центр духовної підтримки для осіб із особливими потребами та їхніх сімей «Емаус». Його місія — поширювати у суспільстві християнське бачення дару та особливого покликання людей з розумовою неповносправністю та свідчити про гідність і цінність кожної людини. В рамках одного з проектів особи з психічними вадами та молодь-асистенти разом живуть у Домі «Емаус» у приміщенні студентської спільноти Колегіуму УКУ.
2008-го в Україні була створена перша спільнота «Лярш-Ковчег», яка об’єднує п’ять денних програм-майстерень у різних районах Львова та будинок «Витанія», де можуть тимчасово мешкати й провадити самостійне життя особи з розумовою неповносправністю за підтримки молоді-асистентів.
«Коли розділяєш своє життя з неповносправними людьми, учишся в них справжніх цінностей: простоти, щирості, безпосередності, внутрішньої свободи, — переконана п. Зеня. — Їхній дар проявляється у тій щирій радості, з якою вони нас зустрічають і приймають у своє життя».
Оксана Нагірна
Кобзар Валерій Харченко просить допомоги
Звернення кобзаря, волонтера, патріота України Валерія Харченка до всКобзар Валерій Харченко просить допомоги
APPELL von Kobsaspieler, Freiwilliger, Patriot der Ukraine Valeriy KhaЧому ніхто не знає про князя, котрий розбив перший наступ на Київ московитів?
Минуле якого не знаємо. Чому українська історія є витвором сусідськихПутін продовжує бавитися в «морський бій»
*** В небі чистім високім сяє золотом Сонце, Над Дніпром синьооким від