Новини для українців всього свту

Wednesday, Jan. 27, 2021

Інквізиція в сучасній Одесі

Автор:

|

Липень 19, 2012

|

Рубрика:

Інквізиція в сучасній Одесі

Ось уже третій тиждень поспіль на Грецькій площі Одеси, де представлена унікальна інсталяція Оксани Мась «Вівтар націй», із благословення митрополита Одеського й Ізмаїльського Агафангела місцеві монархісти й екзорцисти проводять акцію «вигнання біса» із цього витвору й піддають анафемі українську художницю.

Мені вже доводилося писати про причини й перебіг цього середньовічного релігійного мракобісся. А після того, як 8 липня випало бути свідком ще й багатогодинної інквізиторської розправи над Оксаною Мась, я вирішив ще раз переповісти про це дикунське й рідкісне у ХХІ ст. явище.

Нагадаю, що невдоволення одеських монархістів спричинило те, що на «Вівтарі націй», котрий торік із великим успіхом експонувався на Венеціанському бієнале й на якому відтворено фраґменти знаменитого Гентського вівтаря братів ван Ейк за допомогою писанок, почасти зображено й людські гріхи. А це, на думку скандально відомого московського попа Агафангела, — неподобство, блюзнірство й святотатство, яке слід анафемствувати.

Більш ніж чотири години я спостерігав за цим шабашем проросійських шовіністичних організацій, які проводили його під прапором монархістів із написом: «За веру, царя и отечество!». Слухаючи промовців із портретами російських імператорів і значками з гербом царської імперії, я почав думати, що не захистом догматів православ’я вони пеaреймаються. Головне для них — відродити на теренах «трьох братніх республік» «общее отечество» в новій подобі «русского міра». Тому-то тут безкарно шельмувалася незалежність України, лунали в записах пісні на кшталт войовничого «Русского марша». Маскуючись під давньослов’янську назву України-Руси, ці відверті українофоби пропові­дували підпорядкування нашої держави «Великой Рассеи».

Періодично все це супроводжувалося церковними хороспівами. А учасники акції розгорнули плакати, з якими вони виходять на Грецьку площу мало не щодня. На них написано: «Богохульники від сучасного мистецтва, забирайтеся геть!», «Вівтар націй» — це вівтар сатани», «Ціна за вхід — 30 грн — це ціна крові! За 30 срібняків Іуда зрадив Христа. Люди, не зраджуйте Христа!».

У ролі екзорциста виступав молодий посланець митрополита

Агафангела, який то кропив святою водою присутніх і сам павільйон з інсталяцією, то влаштовував хресну ходу навколо «Вівтаря націй», то проклинав богохульну художницю. Те, що цей твір Оксани Мась отримав благословення глави всього православного світу Вселенського патріарха Варфоломія, архієпископа Константинополя, що на відкритті інсталяції у Венеції були представники всіх конфесій, а дозвіл на її встановлення в храмі дав Ватикан, учасниками акції до уваги не бралося.

Так зване вигнання біса було схоже на безкінечний і досить нудний телесеріал. Фіналу цього шабашу ніхто із журналістів так і не дочекався. Мене ж заінтриґували двоє дебелих чоловіків, яким була доручена роль катів на цій інквізиції. Спалювання самої художниці, на щастя, не передбачалося. Інквізитори вирішили обмежитися спалюванням її великого спотвореного портрета, на якому Оксану Мась було зображено на тлі пекельного полум’я.

Ще до початку акції кати встановили в центрі площі перед павільйоном схожу на мангал жаровню, засипали туди вугілля, а над ним прилаштували портрет. Та команди підпалити його все не надходило, тож під час триразової хресної ходи довкола «Вівтаря націй» вони скинули фотографію на землю, і всі витирали об неї ноги й плювалися. Потім те, що залишилося від портрета, кати пошматували й кинули на вугілля. Лише під вечір, коли майже всі учасники акції розійшлися, ці клапті паперу нарешті були спалені. Виглядало блідо й неефектно. Акція з «вигнанням біса» стала ще одним зручним приводом для знавіснілої пропаґанди нав’язуваного нам Москвою так званого «русского міра».

 Сергій Горицвіт

About Author

MiCT

Comments are closed.

Leave A Reply