Новини для українців всього свту

Monday, Nov. 30, 2020

Фрегат, корвет і десантний корабель: як нищили українські ВМС

Автор:

|

Листопад 17, 2016

|

Рубрика:

Фрегат, корвет і десантний корабель: як нищили українські ВМС
Флагман українського флоту фрегат «Гетьман Сагайдачний»

Флагман українського флоту фрегат «Гетьман Сагайдачний»

Після проголошення Україною незалежності найперші суперечки з Російською Федерацією (РФ) виникли в Криму. Москва вперто трималася гасла «Севастополь — город руской слави» й нізащо не хотіла віддавати українцям дислокований тоді ще в українському Криму Чорноморський флот. Поділ останнього тривав майже шість років. Зрештою, 1997 року Військово-морські сили (ВМС) України отримали 250 бойових кораблів і допоміжних суден. Зараз у складі українських ВМС залишилося 35 бойових (умовно) одиниць і 60 допоміжних.

Кораблі пішли «на голки»
Ще на початку 2000-х у складі ВМС України були чотири фрегати — «Гетьман Сагайдачний», «Севастополь», «Миколаїв» та «Дніпропетровськ». Тепер залишився тільки один — флагман «Гетьман Сагайдачний», але й той потребує серйозного ремонту. Решту порізали на брухт.
Як відбувалася операція з «кастрації» українського флоту, можна простежити на одному показовому прикладі, пише військовий експерт Сергій Грабовський на інтернет-ресурсі «Крим.Реалії». На початку грудня 2004 року, між другим і «третім» туром президентських виборів, кабінет міністрів Януковича (якому тоді вже було висловлено парламентську недовіру) похапцем затвердив рішення Міністерства оборони зі списання 30 бойових і допоміжних кораблів, серед яких були вже згаданий фрегат «Севастополь», корвет «Ізяслав» і ракетний катер «Умань». Цілком придатні для флотської служби кораблі порізали, як кажуть на флоті, «на голки», тобто на металобрухт.
Але не варто всіх собак вішати на Януковича. Уже за президентства Віктора Ющенка в липні 2005 року Григорій Саковський, заступник начальника Генерального штабу Збройних сил України (ЗСУ), заявив, що кількість кораблів ВМС за кілька років скоротиться із 35 до 12, але одночасно «кількість буде компенсовано якістю», оскільки кораблі будуть оснащені новітньою комп’ютерною технікою для знищення підводних човнів і розвідки акваторії Чорного моря. Мовляв, майже 20 бойових кораблів і катерів стоять біля причалів в очікуванні ремонту, грошей немає, та й навіщо їх витрачати на «ветеранів» типу корвет «Чернігів» (якому тоді виповнилося 24 роки) чи корвет «Луцьк» (11 років). Генеральська позиція була приблизно такою: відремонтуємо кілька суден «для парадів», а потім, дай Боже, в бюджеті з’являться мільярди і набудуємо нових кораблів.
Сухопутному генералу різко заперечив адмірал у відставці. Володимир Безкоровайний, командувач ВМС України у 1993-1996 рр., заявив, що більшість кораблів, що дісталися Україні при розподілі Чорноморського флоту СРСР, можна було відремонтувати і використовувати для вирішення завдань оборони країни. Більше того, віце-адмірал озвучив дуже незручне для влади питання: навіщо спочатку виділяються великі гроші на ремонт кораблів, а потім ці судна раптово оголошують застарілими і списують? Він же озвучив і відповідь: після того, як корабель порізали на брухт, неможливо перевірити, на що саме були використані мільйони бюджетних коштів.

Російські трофеї
Недобудовані ще радянськими корабелами корвети «Луганськ» (дві третини готовності) і «Львів» (95 % готовності) так і залишилися недоробленими і за Кравчука, і за Кучми, і за Ющенка, і за Януковича (не знайшлося кількох десятків мільйонів гривень), щоб врешті-решт стати 2014 року російськими трофеями разом із суднобудівним заводом «Море» у Феодосії. Ну, а що стосується атакуючого стратегічного крейсера «Україна», який іржавіє в Миколаєві біля заводської стіни на приколі в стані готовності 90 %, то він був би здатний своїми ракетами знищувати морські і не тільки морські цілі на відстані 600 км і більше. Причому доведення його до повної готовності обійшлося б, за цінами початку 2000-х, лишень від 35 до 70 млн грн.
А тепер кілька слів про єдиного підводного човна ВМС України «Запоріжжя». 1997-го після остаточного розділу Чорноморського флоту він дістався українцям у жалюгідному стані. Однак фахівці переконували: субмарину слід терміново відремонтувати і використовувати як навчально-бойову. Адже у ВМС України на той час було тільки п’ятеро офіцерів (!) з досвідом служби на підводних човнах. Влада до фахівців прислухалася — в планах уряду ремонт «Запоріжжя» мав завершитися 2004 року. Насправді вийти в море субмарина змогла лише через десять років.
Але вже не під українським прапором. Під час анексії Криму 2014-го екіпажу «Запоріжжя» вісім разів пропонували перейти на бік РФ, однак окупанти щоразу отримували відмову. 21 березня 2014 року штурмова група російських спецпризначенців захопила підводний човен, причому частина екіпажу задраїла люки і до останнього співала «Ще не вмерла Україна»! тепер єдина колись українська субмарина стоїть на приколі в Південній бухті Севастополя, де з неї збираються зробити «музей холодної війни».

Між Грузією й Абхазією
Тепер головними бойовими одиницями ВМС України є фрегат «Гетьман Сагайдачний», корвет «Вінниця» та середній десантний корабель «Юрій Олефіренко». Крім «Сагайдачного», кораблі — 1970-1980-х рр. будівництва.
Тривають перемовини з росіянами про повернення Україні хоча б частини захоплених ними в Криму кораблів, але безуспішно. Тому зрозуміло, що флот України доведеться створювати фактично з нуля. На жаль, мусимо констатувати, що зараз українські ВМС — найслабші на тлі решти чорноморських держав, за винятком Грузії та самопроголошеної Абхазії (яка, втім, має 21 бойовий катер).

Ігор Берчак
Довідка
Організаційно військово-морські сили ЗСУ містять командування ВМС, військово-морські бази, надводні сили, морську авіацію, морську піхоту й артилерію, частини та підрозділи всебічного забезпечення, а також військові навчальні заклади. Надводні сили: дві бригади надводних кораблів, два дивізіони кораблів охорони та забезпечення, дивізіон пошуково-рятувальних суден. Флагманом ВМС України є фрегат «Гетьман Сагайдачний» (U130).
Після передислокації з Криму та Севастополя військовим морякам спільно з підприємствами військово-промислового комплексу довелося докласти значних зусиль для відновлення бойового ядра флоту. Наприкінці 2015 року надводна компонента флоту отримала перше поповнення за багато років. Було спущено на воду два малі панцерні артилерійські катери типу «Гюрза». Їхнє призначення — охорона пунктів базування та портів, річкових і морських комунікацій у межах територіального моря, захист судноплавства на прикордонних річках, участь у пошуково-рятувальних операціях. Морська авіація організаційно зведена у морську авіаційну бригаду. Має на озброєнні літальні апарати наземного і корабельного базування та містить протичовнову, транспортну та пошуково-рятувальну компоненти. З початком російської аґресії проти України морські льотчики зуміли провести успішну операцію з евакуації літаків та гелікоптерів на материкову частину України до міста Миколаїв.
Елітою українських ВМС є морська піхота. Її головне призначення — дії на приморському напрямку щодо захоплення або утримання важливих пунктів і ділянок узбережжя. Після передислокації з Криму «чорних беретів» було менше батальйону. У стислі терміни в нових місцях дислокації морські піхотинці відновили свої бойові спроможності. Тепер у кризових районах на сході держави бойові завдання виконує повноцінна бригада. На початку листопада відбулися перші польові навчання новоствореного окремого батальйону, який дислокується під Одесою.
Система військово-морських навчальних закладів наразі передбачає: факультет ВМС Національного університету «Одеська морська академія», військово-морський ліцей, відділення військової підготовки Морехідного коледжу технічного флоту Національного університету «Одеська морська академія» та 198-й Навчальний центр ВМС України (м. Миколаїв). Правонаступником Академії військово-морських сил ім. Нахімова, інфраструктура якої залишилася в тимчасово окупованому Криму, став факультет ВМС Національного університету «Одеська морська академія». Тут готують фахівців для національного флоту та студентів вищих навчальних закладів за програмою офіцерів запасу. Курсанти проходять морську практику та мають можливість стажуватись на кораблях і у військових частинах як національних ВМС, так і країн-членів НАТО. Згідно з Указом Президента України від 12 червня 2015 року, своє професійне свято — День ВМС України — українські військові моряки відзначають щорічно у першу неділю липня.

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply