Новини для українців всього свту

Tuesday, Aug. 4, 2020

Фотоальбом зі світлинами УСС

Автор:

|

Березень 15, 2012

|

Рубрика:

Фотоальбом  зі світлинами УСС

Понад сто унікальних архівних світлин Леґіону українських січових стрільців (УСС) представлено в новій книзі Святослава Липовецького «Обличчя звитяги», яку автор репрезентував у Львові 6 березня. Окрім фотографій, у виданні вміщено біографічні довідки, історію УСС, а також довідку про військові формування чи звання, про які йдеться в книзі. Цікаво, що до альбому також увійшли поезії, спогади, зразки документів, пов’язані чи створені самими січовими стрільцями. «Досліджуючи їхні біографії, ми можемо бачити, наскільки ці постаті цікаві, повноцінні та зовсім різні, — наголошує Святослав Липовецький. — До того ж, багато біографічних відомостей, даних про вояків УСС тут опубліковано вперше».

Світлини в альбомі — здебільшого з Віденського архіву УСС. Уже після війни Братство січових стрільців США викупило ці фото. А в 90-х ХХ ст. вони потрапили до Бродів, у районну газету та крає­знавчий музей. «Коли я побачив цей скарб, він мене вразив. Адже це — одні з найстаріших знімків, які ми маємо з історії українських військових формувань», — коментує автор видання.

УСС — унікальна військова формація, 70 % стрілецтва складала інтелігенція. Тому в альбомі читач знайде чимало фотографій зовсім юних, 15—16-літніх, хлопців і дівчат і старших — тих, кому за 50 років. «Обличчя звитяги — це обличчя тих, хто воював», — пояснює п. Липовецький. Історик розповідає, що 1914 року члени УСС, ідучи на фронт, купили фотоапарат, бо не хотіли, аби прийдешні покоління залишилися перед порожньою сторінкою історії. Тому зараз існує близько тисячі стрілецьких знімків, із-поміж яких до альбому ввійшло понад сто.

Книга складається з дев’яти тематичних розділів, а світлини представлено в хронологічному порядку. Тут є й портретні фото, і знімки з фронту, і позафронтові, наприклад — стрілецький великодній обід. Цікаво, що в УСС воювали також жінки, це не було характерним для інших військових формацій, тож читачі зможуть побачити фото українок із Леґіону УСС.

Як зазначив Святослав Липовецький, незважаючи на 20 років незалежності, в Україні немає достатньої кількості фотоальбомів, пов’язаних з українською історією. Тому це — перша ластівка, яка відкриває світ української військової фотографії. «Також цією книгою ми заново вводимо в український літературний дискурс тематику Січового стрілецтва. Якщо в 1990-х рр. ця тема була популярною, то зараз вона дещо відходить», — уважає історик.

Виданню книги передувала минулорічна фотовиставка в Тернополі «Обличчя звитяги», яку організувала Спілка української молоді в Україні. На ній було представлено 50 фотографій великого формату, які ввійшли й до цього альбому. Пан Липовецький уважає, що в майбутньому можна робити більші та ширші видання такого формату, адже матеріалу є вдосталь. «Ориґінали стрілецьких фотографій зараз у поганому стані — сірі, пожовклі. Завдяки сучасним технологіям, в альбомі вони виглядають цікавішими та якіснішими за ориґінал».

Вероніка Саврук

About Author

MiCT

Comments are closed.

Leave A Reply