Новини для українців всього свту

Tuesday, Jan. 26, 2021

ЄС хоче заборонити міжнародні рейси в аеропорти Дніпра, Запоріжжя та Харкова

Автор:

|

Жовтень 05, 2017

|

Рубрика:

ЄС хоче заборонити міжнародні рейси в аеропорти Дніпра, Запоріжжя та Харкова

Аеропорт «Харків» може спорожніти

Державна авіаційна служба Україна (ДАСУ) отримала від Європейської агенції авіаційної безпеки (EASA) проект документа, в якому європейським авіакомпаніям рекомендують утриматися від польотів у повітряній зоні, прилеглій до території донбаського конфлікту. Якщо документ затвердять, це може стати причиною скасування міжнародних авіарейсів у летовища «Дніпро», «Запоріжжя» та «Харків».
Наразі в Києві сподіваються, що проект так і залишиться проектом. Принаймні, Володимир Омелян, міністр інфраструктури України, на нещодавній прес-конференції запевняв: ще є надія переконати європейців у тому, що всі факти про небезпеку неба над сходом України, надумані. «Я вдячний колегам із Європейського Союзу (ЄС), котрі замість того щоб поставити нас перед фактом, розпочали з нами перемовний процес, — сказав він. — У мене була розмова з цього приводу з п. Бульц, єврокомісаром із питань транспорту та мобільності. Ми домовилися, що найближчим часом надамо всю аргументацію української сторони, про те, що подібний бюлетень не відображає дійсність».

Авіація і розвідка
Найбільшою загадкою залишаються причини, які спонукали EASA саме тепер вимагати скасування міжнародних рейсів у аеропорти Дніпропетровської повітряної зони, що, по суті, означає закрити повітряний простір практично над половиною України. Олександр Ланецький, директор консалтингової компанії Friendly Avia Support, зазначає, що воєнні дії на Донбасі тривають уже давно, але досі, навіть після трагедії малайзійського «Боїнга», західні авіакомпанії не припиняли польотів над територією, де безпосередньо не тривають бойові дії.
Денис Антонюк, колишній керівник ДАСУ, припускає, що EASA при прийнятті свого рішення спиралася на дані розвідки (щоправда, незрозуміло чиєї) про підготовку сепаратистами або їхніми російськими кураторами терактів на повітряному транспорті. «В цьому випадку ігнорувати їхні попередження — означає ризикувати життями тисяч пасажирів», — упевнений він.
Також нагадаємо, що Федеральне управління цивільної авіації США ще 2014 року запровадило заборону на авіарейси американських авіакомпаній у Крим і Дніпро. Заборону продовжували вже тричі, останнього разу — у жовтні минулого року, в зв’язку «зі збереженням нестабільної ситуації на сході України». Термін дії документу має спливти аж у жовтні 2018 року.

Пів мільйона пасажирів
Ситуація доволі неоднозначна. Хоча авіакомпанії зі Сполучених Штатів не літають в летовища на Сході України, європейці донедавна це робили регулярно. Хоча, ніде правди діти, самі європейські авіакомпанії в аеропортах Дніпропетровської повітряної зони представлені вкрай слабо — польська LOT у Харкові, грецька Ellin Air та австрійська Austrian Airlines у Дніпрі. У Запоріжжя європейці не літають уже більше року. Є ще три іноземні перевізники, що здійснюють рейси до згаданих летовищ, усі вони — з Туреччини, яка, як відомо, не є членом ЄС, тож не підлягає під юрисдикцію EASA: Turiksh Airlines, Pegas Airlines і Atlasjet Global.
Лідерами за обсягом перевезень у Харкові, Дніпрі та Запоріжжі є Міжнародні авіалінії України (МАУ), «Роза вітрів», «Дніпроавіа» і «Мотор Січ». І не тому, що вони не пускають у свої аеропорти чужинців, а через те, що попит на послуги європейських операторів тут украй невисокий. Та й мешканці Європи не горять бажанням здійснювати туристичні поїздки в міста на сході України, надаючи перевагу Києву та Львову.
Водночас аж ніяк не випадає говорити, що три згадані летовища — абсолютно «мертві». Так, лише в серпні ц. р. послугами міжнародного аеропорту «Харків» скористалися 86,2 тис. пасажирів. З них 83 % здійснили міжнародні перельоти, 17 % — внутрішні. Порівняно зі серпнем минулого року, пасажиропотік збільшився на 25 % — тоді він склав 68,8 тис. осіб. Загальний пасажиропотік летовища «Харків» за вісім місяців 2017-го досяг 537,5 тис. пасажирів. Це на 42 % більше, ніж за аналогічний період минулого року — тоді за вісім місяців перельотами скористалися 379,4 тис. осіб. Найпопулярнішими напрямками в серпні стали рейси до турецьких Анталії та Стамбула, Києва, Варшави та Тель-Авіва. З огляду на попит, у липні кількість рейсів до Варшави зросла зі семи до дев’яти на тиждень, а до Тель-Авіва — із трьох до чотирьох.

1500 безробітних
Зменшення кількості іноземних рейсів стане серйозним економічним ударом по місцевих летовищах. Минулого тижня Харківська міська рада відправила звернення до Володимира Гройсмана, прем’єр-міністра України, з проханням втрутитися в перемовний процес із EASA і не допустити того, щоб місто залишилося без міжнародних авіарейсів. Депутати наголосили в своєму зверненні, що в разі припинення прямого авіасполучення між Харковом та іншими країнами серйозно впаде привабливість міста для іноземних інвесторів, ускладняться ділові поїздки, а це безпосередньо позначиться на інвестиційному кліматі.
Ситуація в реґіоні й так напружена. До початку аґресії Кремля більшість місцевих підприємств були орієнтовані на Росію, тепер вони залишилися без традиційних ринків збуту. Десятки тисяч людей втратили роботу, єдина більш-менш стабільна сфера — заводи військово-промислового комплексу, які в умовах неоголошеної війни задіяні «на повну».
Втрата міжнародних авіаперевезень може ще більше загострити ситуацію. Харківські депутати полічили, що в разі, якщо місцевий аеропорт, відбудований за останнім словом техніки під чемпіонат Європи з футболу 2012 року, почне функціонувати виключно в режимі місцевих перевезень, це може залишити без роботи майже 1,5 тис. осіб — прикордонників, митників, співробітників суміжних підприємств, які обслуговують міжнародні рейси.
Ще одна ймовірна неприємність — виключення футбольного клубу «Шахтар» із європейської Ліґи чемпіонів (ЛЧ). Донецький клуб проводив матчі попереднього розіграшу у Львові, але цього року вирішив змінити «прописку» на Харків. У разі припинення європейських авіарейсів місцевий стадіон «Металіст» порушить норми УЄФА із проведення єврокубкових матчів, отже, буде дискваліфікований. Водночас змінювати домашній стадіон після початку ЛЧ заборонено, тож «Шахтар» автоматично вилетить з розіграшу.

Ігор Берчак

P. S. Поки що жоден із перевізників від авіарейсів у східноукраїнські летовища не відмовився. «Повітряний простір відкрито. Всі рейси здійснюються за розкладом. Аеропорт продовжує розвиватися згідно зі затвердженим планом», — йдеться в повідомленні на сайті аеропорту «Харків». Аналогічні коментарі надали і в двох інших аеропортах.

А тим часом
З боку бойовиків на окупованому Донбасі тривають провокації, учасники терористичних організацій «Донецька народна республіка» і «Луганська народна республіка» розповсюджують фальшиві повідомлення, намагаючись приховати свої злочини. Про це йдеться у заяві української сторони Спільного центру з контролю та координації питань припинення вогню та стабілізації лінії розмежування сторін (СЦКК). Зокрема зазначено, що спостерігачі Спеціальної моніторингової місії Організації з безпеки та співпраці в Європі у Докучаєвську, підконтрольному окупантам, зафіксували пошкодження будівлі готелю «Мрія» та сусіднього будинку, що спричинено обстрілами. За оцінкою спостерігачів місії, пошкодження сталися внаслідок обстрілів із 30-мм гармат БМП-2 зі західного та південного напрямку. Представники російської сторони СЦКК заявляли, що це сталося внаслідок обстрілу з позицій Збройних сил України (ЗСУ) зі 120-мм мінометів і 73-мм гармат БМП-1, а вже за добу такі заяви змінилися на користь 30-мм гармат БМП-2. «Під час детального вивчення рельєфу місцевості, тактико-технічних характеристик застосованого озброєння та порядку розміщення позицій підрозділів ЗСУ та незаконних збройних формувань стає зрозуміла непричетність підрозділів антитерористичної операції (АТО) до цих подій», — зазначили в СЦКК. Також у заяві підкреслюється, що звинувачення з боку терористів безпідставні. «Вони нарощують кампанію зі штампування фейкових повідомлень, намагаючись приховати власні злочини. Такі заяви та дії бойовиків свідчать про цілеспрямовані дії щодо подальшого загострення конфлікту та звинувачень сил АТО у порушенні гуманітарного права та домовленостей, досягнутих у Мінську», — заявили в СЦКК.

 

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply