Новини для українців всього свту

Monday, Oct. 26, 2020

Донбас більше вже не тисне на газ

Автор:

|

Червень 21, 2018

|

Рубрика:

Донбас більше вже не тисне на газ

АЗС у центрі Донецька — ні пального, ні автівок

Уже майже місяць територію Донецької області, окуповану російсько-терористичними військами, лихоманить — на автозаправках практично повністю зникли бензин і дизельне пальне. Тепер ранок жителів окупованого Донецька й інших непідконтрольних Україні населених пунктів починається не з кави, а з переклички в соціальних мережах: «Де можна заправитися?». На деяких заправках бензин і дизель час від часу з’являються. Однак, як скаржаться самі донеччани, за час, поки автолюбителі туди дістануться, пальне може або закінчитися зовсім, або є ймовірність нарватися на довжелезну чергу з кількох десяток автівок. Але навіть вистоявши чергу, можна залишитися із сухим баком. Уся справа в тому, що окупаційна адміністрація ще із середини травня ц. р. ввела систему реалізації пального за талонами, які одразу стали об’єктом спекуляції. Тепер літр бензину А-95 коштує в Донецьку не менше 100 RUR.

В усьому винна… Росія
Ватажки терористичної організації «Донецька народна республіка» (ДНР), за звичкою, намагалося до останнього не помічати проблеми. Лише коли ситуація дійшла до критичної точки (майже зупинився громадський транспорт, а приватні автомобілі практично зникли з вулиць), офіційну заяву зробив Ігор Бадусєв, глава «Республіканської паливної компанії», місцевого монополіста. «Першопричина — невеликі перебої в роботі підприємств у Російській Федерації (РФ), які постачають нам пальне. Також невеликі перебої були в плані логістики. В результаті утворився провал у поставках, обсяги яких зменшилися майже вдвічі. Зараз ми ці обсяги намагаємося відновити, але для цього потрібен певний час», — заявив він.
Белькотіння про «невеликі перебої», вочевидь, не сподобалося Олександру Захарченку, ватажку терористів. І він таки зробив крайньою РФ. За його словами, бензиновий колапс виник унаслідок «процесу формування цін у РФ». Раніше подібних «наїздів» на кураторів від Захарченка ніхто не чув.

Альтернативи немає
Версій бензинового колапсу в ДНР кілька. Як не дивно, озвучений Захарченком «російський слід» найвірогідніший. Сезонний дефіцит пального в українських реаліях — традиційне явище. Усі нафтопереробні заводи періодично призупиняють діяльність для проведення необхідних профілактичних робіт. У цьому випадку проблема вирішується моментально: відсутні обсяги закуповуються в інших постачальників, скажімо, в Білорусі чи Литві. Але із самопроголошеними республіками ніхто справи мати не хоче — за торгівлю з незаконними терористичними угрупованнями можна нарватися на санкції України, яка є важливим ринком збуту нафтопродуктів для сусідніх держав. Тож у ДНР залишився єдиний варіант — російські державні паливні компанії. Водночас у РФ розпочалися здорожчання і дефіцит бензину, тож окуповані території забезпечують «за залишковим принципом».
«У РФ зараз спостерігається не гостра класична паливна криза, а скоріше цінова. За останні кілька місяців ціни на бензин у РФ зросли приблизно в півтора рази. Це пов’язано з тим, що, по-перше, ціни на нафту в світі ростуть, а, по-друге, в РФ зараз реалізується планове підвищення акцизного збору на пальне. Ці фактори призвели до серйозного стрибка ціни. У підсумку російські нафтові компанії намагаються відправити пальне в далеке зарубіжжя, експортувати його на зовнішні ринки, де дають добру ціну. Але якщо російські території, хочеш не хочеш, а бензином забезпечувати потрібно, щоб не було наслідків для бізнесу, то периферійні ринки стоять на останньому місці. Для них просто не вистачає пального, продавати пальне в ДНР-ЛНР невигідно. А інших постачальників крім російських, у квазіреспублік просто немає», — розповів виданню «Апостроф» Сергій Куюн, директор консалтингової групи «А-95».

Красти треба менше
Однак існують й інші версії. Більшість заправок на окупованій частині Донецької області контролює особисто Захарченко і його найближчий соратник — «міністр доходів і зборів» Олександр Тимофєєв на псевдо «Ташкент». «Якщо в 2015-2016 рр. поставками могли займатися різні «комерційні структури», в т. ч. місцеві та російські, то з 2017 року була створена єдина «республіканська» паливна компанія, яка у них ніби називається «державним підприємством» — це єдиний постачальник палива в ДНР», — зазначає Лариса Лісняк, головний редактор видання «Донецькі новини». Тож не виключено, що люди Захарченка вирішили притримати запаси пального, щоб створити штучний ажіотаж, а потім перепродати бензин за завищеними цінами.
Ще одну версію бензинового дефіциту озвучують в групі «Інформаційний спротив» — це ймовірне відсторонення від влади теперішнього ватажка ДНР (тижневик «Міст» докладно писав про це у минулому числі). Народне невдоволення бензиновою кризою цілком може стати однією з підстав для «легітимного» усунення Захарченка. «Росіяни намагаються домогтися, щоб місцеві менше крали, оскільки «керівництво» ДНР все ж залежить від підтримки населення. РФ йде шляхом скорочення фінансових потоків, каже: «Ви менше крадіть, і тоді все буде добре», але менше красти не стали — просто підлеглі, тобто населення, стали менше їсти. Тому зараз збираються піти іншим шляхом і провести кадрову чистку — поставити не те, щоб менше злодійкуватих, а хоча би більш контрольованих людей з боку Москви для того, щоб ефективніше використовувати ті кошти, які туди входять, як у бездонну бочку», — розповів «Апострофу» Дмитро Тимчук, координатор групи «Інформаційний спротив».
До речі, одним із доказів цього можна вважати несподіване зникнення Ігоря Бадусєва. Після його недолугого коментаря про «невеликі перебої» чоловіка ніхто не бачив ні вдома, ні на роботі. Як пишуть у соцмережах самі мешканці ДНР, не виключено, що Захарченко в такий спосіб знайшов «винного» у дефіциті бензину й уже кинув того «на підвал».
Причому в такий спосіб глава ДНР сподівається поцілити одразу двох зайців. Для населення — готовий винуватець кризи, адже саме Бадусєв був одноосібним керівником монополіста «Республіканської паливної компанії» (тим більше, що «на підвалі» місцевого «міністерства державної безпеки» він зізнається в чому завгодно). Для кураторів із Москви — та сама версія, щоправда, з незначними деталями (в процесі «щиросердечного зізнання» Бадусєв може померти, скажімо, від серцевої недостатності, забравши таким чином у могилу всі «бензинові» таємниці свого безпосереднього начальника Захарченка).

Ігор Берчак

P. S. Хоча пального в ДНР уже не вистачає навіть для карет «швидкої» та пожежників, танкові баки на передовій продовжують заливати по вінця. Незважаючи на чемпіонат світу з футболу, російсько-терористичні загони не припиняють спроб атакувати українські позиції. На лінії фронту щодня фіксуються десятки обстрілів та атак сепаратистів.

До теми
Міністерство енергетики РФ продовжило ще на рік «гуманітарні поставки» електроенергії в окуповані райони Луганської області. Нагадаємо, що Україна припинила тули постачання електроенергії у квітні 2017 року. На той момент сума боргу об’єктів на території бойовиків «Луганської народної республіки» (ЛНР) досягла 5,3 млрд грн. ДНР від цього зовсім не постраждала — в Донецькій області електрогенерація завжди була розвинута, і генеруючі потужності виявилися відносно рівномірно розміщені по обидва боки лінії розмежування. Натомість Луганська область має лише одну велику теплоелектростанцію, що розташована практично на передовій — в місті-супутнику обласного центру Щастя, контрольованому українськими воїнами. Торік, після припинення Україною поставок, РФ одразу заявила, що самотужки забезпечить ЛНР електроенергією, назвавши відключення «свідомими, політично вмотивованими кроками, які абсолютно суперечать мінським угодам», і звинувативши Київ у неготовності «сприймати жителів Донбасу як рівноправних громадян України».
Тож загальні обсяги електроенергії, переданої в ЛНР, як і раніше, будуть списуватися як технологічні втрати Федеральної мережевої компанії РФ, якій належать лінії електропередач. Загальна вартість переданої на окуповані території електроенергії за рік становитиме 2,5 млрд RUR. Відповідно, зростуть тарифи для російських промислових виробників. Ті, своєю чергою, закладуть підвищення тарифу у вартість своєї продукції. Тож платити за луганське світло так чи інакше доведеться пересічним росіянам. Вони ж заплатять і за природній газ для самопроголошених республік. «Блакитним паливом» ДНР і ЛНР повністю забезпечує «Газпром». Донедавна російський монополіст зараховував ці обсяги в заборгованість «Нафтогазу України», який це категорично не визнавав. «Стокгольмський арбітраж у своєму рішенні став на бік українців. Таким чином, юридичний статус поставок газу в непідконтрольні Україні райони Донбасу зараз незрозумілий, фактично збиток лягає на «Газпром», але в компанії це питання не коментують», — пише російське видання «Коммерсант». За даними газети, в 2017 році обсяг газових поставок на окуповані території Донбасу склав 2,4 млрд куб. м, за перший квартал 2018-го — 1,2 млрд куб. м. Загальна вартість невідома, бо незрозуміло, за якими контрактами оцінювати ці обсяги газу.

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply