Новини для українців всього свту

Tuesday, Jun. 25, 2019

Чи є зв’язок між мовою та вихованням?

Автор:

|

Червень 01, 2017

|

Рубрика:

Чи є зв’язок між мовою та вихованням?

Не лише мовознавці доводять, що саме мова є носієм культури, людських цінностей і менталітету нації. Це доводить саме життя мовою статистики. Свого часу, ще до Революції гідності, Міністерство внутрішніх справ України опублікувало мапу, де чітко видно, що в україномовних реґіонах кількість убивств, пограбувань та інших злочинів є значно меншою, ніж на тій території України, де домінує російська. Якщо ж подивитися на аналогічну мапу за 2015 рік, то зі злочинністю ситуація погіршилася хіба на Львівщині, куди найактивніше їдуть переселенці зі Сходу. Але це ще не все. За повідомленнями Міністерства охорони здоров’я, на російськомовному сході нашої країни переважає наркоманія і захворюваність на ВІЛ-інфекції.
А як зазначають у Міністерстві соціальної політики, на заході України кількість дітей-сиріт є незначною, тоді як на сході цей показник зашкалює. Крім цього, за інформацією Міністерства освіти та науки, випускники шкіл зі Західної України, яка здебільшого є україномовною, демонструють значно кращі успіхи у зовнішньому незалежному оцінюванні (ЗНО), ніж їхні однолітки зі Східної України.
Чому так сталося, що ті реґіони, де домінує «вєлікій і магучій», різко відрізняються від решти України високим рівнем злочинності, безпробудного алкоголізму, поширенням СНІД тощо, дискутували громадський активіст Олег Сиротинський, Герой України Левка Лук’яненко, вчена Ірина Фаріон і політолог Олександр Аронець.
— Чому в Західній Україні, яка є україномовною, рівень злочинності значно нижчий, ніж на російськомовній території країни?
Олег Сиротинський: — Коли я вперше приїхав у Крим, мене найбільше вразило те, що там багато хамства на дорозі. Чим далі — тим гірше. І мені стало цікаво, з чим це пов’язано. Тоді я взявся за числа, знайшов статистику щодо кількості вбивств в Україні. Все стає зрозуміло, якщо проаналізувати статистику вбивств і в самій Росії. Так, 2012 року там було 11 вбивств на 100 тис. населення. Якщо ж проаналізувати рівень злочинності в Україні, то у західних реґіонах (Тернопільській, Івано-Франківській та Львівській областях) ще 2012-го було одне-два вбивства на 100 тис. населення. Схожі показники злочинності спостерігаються лише у розвинених і багатих країнах світу. Водночас у Донецьку та Луганську було зафіксовано вісім-дев’ять убивств на 100 тис. населення. При цьому більшість злочинів на території Західної України вчиняють саме етнічні росіяни. Цікаво й те, що у буремні 1990-ті українські кримінальники переходили на російську. Тобто навіть на рівні підсвідомості вони чудово розуміли, що бандит не може спілкуватися українською мовою.
Олександр Аронець: — Додам, що вищий рівень злочинності в російськомовних реґіонах — наслідок економічної й ідеологічної окупації цих реґіонів Росією. Власне, увесь бізнес, вся влада там — російськомовна. Це наслідок приходу до влади там відкритого криміналітету. Взяти хоча б Януковича, котрий свого часу відбував покарання у в’язницях. Чи історію становлення Ахметова, омиту сотнями літрів крові конкурентів. Власне, російський криміналітет спершу захопив владу в реґіонах, де ідеологічно домінували російські принципи життя, далі цей же криміналітет захопив владу в Україні.
— То ж чи є прямий зв’язок між мовою та криміналом?
Ірина Фаріон: — Безперечно. І велика криміногенність серед російськомовних пояснюється не комунікативною функцією мови, а світоглядною. Адже мова — це модель поведінки, спосіб мислення, буття. Українці та московити — етноси, які перебувають на протилежних полюсах. Якщо українець за своєю природою моральний, сентиментальний, почуттєвий, відповідальний, індивідуалістичний, то росіянин — аґресивний, зверхній і напасницький. Зрештою, наше суспільство має усвідомити, що існує найдавніший зв’язок між мовою та моделлю поведінки. І високий рівень злочинності серед російськомовних це зайвий раз підтверджує.
— Тобто, у російськомовних й україномовних різна ментальність та, відповідно, життєві принципи?
О. С.: — Саме так. І зараз мене дивує, чому в сучасній Україні й досі є возвеличення російської мови, що це мова нібито «верхів суспільства». Але тоді чому її носії — криміналітет? Додам, що, як свідчить статистика ЗНО за 2016 рік, найкращий результат демонструють україномовні реґіони нашої країни. Тобто українська мова — це мова культури, вихованості, науки, а російська — хамства, жорстокості та насилля.
Левко Лук’яненко: — Російська імперська влада, винищуючи етнічних українців голодоморами, ґеноцидами, натомість завозила на Донбас етнічних росіян. Особливо жорсткий етноцид був після Другої світової війни. Тоді українців зробили другосортними громадянами на своїй землі. А на відбудову Донбасу присилали з Росії п’яниць і злодіїв. У цих людей зовсім інша культура та ментальність. Для них лайка «матом» — буденна розмова. У російській сім’ї спілкуватися «матом» з дітьми та батьками — нормальне явище. І навіть більше: нецензурна лайка — елемент їхньої культури! Бо росіяни — азійський народ, який не має нічого спільного з українством, з нашою ментальністю та світоглядом. Адже у нас вживати нецензурну лексику в сім’ї — неприпустимо. Таких-от етнічних росіян присилали в Україну на керівні посади, вони були начальниками цехів і директорами заводів. Українці ж «не заслуговували політичної довіри» в СРСР. І цей російський народ, нахабний і безсоромний, приїхавши у чужу країну, вирішив, що можна не прислуховуватися до українців, до нашої мови та традицій. Вони сюди приїхали з переконанням, що вони господарі всього, а українці — нижча раса, їхні раби. Таким чином змінювався етнічний склад Донбасу.
— Чим така ситуація нам може загрожувати в майбутньому?
О. А.: — Російськомовність сама по собі становить небезпеку не лише у криміногенному сенсі. У найбільших російськомовних реґіонах країни вже відбулась анексія Криму й окупація частини Донбасу. Причому північ Луганщини, яка здебільшого україномовна — не окупована. У російськомовному середовищі швидше проростають ідеї російського сепаратизму. Зрештою, відомий вислів імператриці Катерини II, що «руський мір закінчується там, де закінчується російська мова». У російськомовних людей, котрі здебільшого виховувались на класиках російської літератури, завжди буде певний пієтет якщо не до Путіна, то до російської культури. А це виливається спершу у зміщення акцентів, мовляв, в Україні «громадянська війна», а не війна з росіянами, а потім у «дружбу братських народів». Адже, як показують соцопитування, в Україні досі майже 50 % українських громадян вважають Росію дружньою країною.
— Тобто російськомовні реґіони треба негайно українізувати?
Л. Л.: — Варто провести своєрідний перепис населення, під час якого ставити питання: чи людина шанує нашу мову, Конституцію. Якщо не шанує, отже, не знає, тому її можна виселити з території України. Треба розуміти, що є старша частина московитів, котрих уже не виправиш: їхній російський мат, лайка, безсоромність і грубість нікуди не подінуться. А тому їх потрібно просто виселити назад у Росію. І практика обміну населенням між країнами у світі є. Наприклад, українців із їхніх етнічних територій поляки переселили в СРСР. Гадаю, що найкраще було б виселити цих людей із українських територій, а в Україну повернути тих етнічних українців, котрі вважають себе громадянами своєї країни і готові тут жити. А тих російськомовних, котрі залишаться, потрібно вчити української мови, організувати спеціальні школи та спробувати їх українізувати.
І. Ф.: — Розгул криміналітету з боку російськомовних відбувається через те, що ми у своїй країні дозволяємо їм це робити. Ми ж не можемо собі уявити, що можна бути таким огидним напасником та аґресором, як росіяни. Ми ніколи не демонстрували нахабної моделі поведінки. А проблема чесних людей полягає у тому, що вони чесні, а тому слабкі. Чесні люди міряють світ чесними моделями. Якщо б українці вийшли за межі внутрішніх чеснот і дали належну відсіч ворогові, вони не були б постійно у страху перед агресією й окупацією. Українцям час збагнути, що у світі бути чесним — замало, треба бути сильним та експансивним. Єдиний спосіб врятуватися від ворога — діяти його методами. І це не означатиме, що наша мораль стане меншою, це означатиме, що нарешті українці стануть сильнішими. Як казав Степан Бандера, «основне завдання українців — знищити Росію». Бо збудувати вільну Україну без знищення Росії — неможливо. Так само, щоб знищити російськомовного кримінального елемента, потрібно діяти жорстко, треба розуміти, що гангрену не лікують водою, а щоб врятувати руку, потрібно відрізати інфікований палець.

Марія Бойко, «Вголос»

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply

Loading...