Новини для українців всього свту

Thursday, Sep. 24, 2020

Чому обіди в шкільних їдальнях неїстівні?

Автор:

|

Квітень 16, 2015

|

Рубрика:

Чому обіди в шкільних їдальнях неїстівні?

Шкільна їдальня

В Україні заговорили про ймовірне скасування шкільних обідів. До цього року держава оплачувала сніданки учням молодших класів, тепер ці витрати переклали на плечі місцевих бюджетів. Після батьківських бунтів безкоштовне харчування для молодших школярів удалося відновити, утім, невдовзі з’ясувалося, що холодне, слизьке та напівсире вариво, яким дуже часто годують дітей у школах, таким і залишилося.

На прохання журналістів діти в різних українських містах знімали свої звичайні шкільні порції. Переважно ця їжа більше схожа на корм для тварин, однак освітяни відверто не хочуть визнавати проблеми та демонуструють журналістам зовсім іншу картинку.
У селі Савиному на Чернігівщині на момент зйомки ще не надійшли гроші на безкоштовне харчування — на великій перерві їжею в школі навіть не пахне, порожньо й на кухні: кухаря звільнили, їдальню зачинили. Показувати нема чого, журналістів проганяють.
В сусідньому селі Сириї кухня працює, але безкоштовні обіди навіть тутешнім небалуваним дітям смакують жахливо. Дешеву дитячу їжу тут і не намагаються зробити смачною, на відміну від, скажімо, Франції, де навіть на 1 EUR примудряються виховувати в дітей смак.
А от у селищі під назвою Козелець дітей годують пюре, ковбасою та чомусь цукерками й апельсинами. Як з’ясувалося, місцевих чиновників устигли попередити про приїзд телебачення. Тут пояснюють, що кожне меню погоджене з санепідемстанцією. У корисності цього дивного набору продуктів переконані навіть учителі.
Про те, чому в українських шкільних їдальнях подають неїстівні обіди, журналісти спробували запитати у працівників шкільної кухні. Кілька років п. Іван працював начальником їдальні в одному з навчальних закладів, а тепер розповів, чому шкільну їжу неможливо споживати. Масове розкрадання — ось пояснення того, що відбувається на усіх рівнях шкільного харчування. Приміром, у супи, салати, навіть у пиріжки і булки кладуть більше дешевих інгредієнтів. Недоїдені харчі, картоплю, гречку та рис використовують двічі, а там, де за рецептурою має бути молоко, іде вода.
Максим Корзун, шеф-кухар одного із київських ресторанів, котрий три роки навчався кулінарної майстерності в Італії, стверджує, що насправді можна смачно нагодувати дитину й на 6 грн. насамперед, каже він, щоби готувати смачну, корисну та дешеву їжу для дітей, потрібно забрати зі шкільних їдалень людей, котрі працюють у харчовій промисловості ще з часів СРСР. Крім того, варто створити заготівельні цехи, які б щодня розвозили по школах компоненти страв і потребували лише мінімального процесу приготування.
З тим, що система шкільного харчування давно застаріла, погоджуються й в українському уряді. Перш за все, каже міністр фінансів Наталя Яресько, безкоштовною їжа має залишитися лише для справді малозабезпечених дітей. Однак для того, аби годувати лише нужденних, потрібно змінити закон, адже їжа входить до освітнього стандарту. Її разом із самим навчанням, за Конституцією, мають надавати усім безоплатно.

Галина Сєргєєва, ТСН

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply