Новини для українців всього свту

Tuesday, Nov. 24, 2020

Чіпізація — уже не фантастика, а наша реальність

Автор:

|

Листопад 22, 2012

|

Рубрика:

Чіпізація — уже не фантастика, а наша реальність

Світова спільнота з тривогою стежить за тим, як повсюдно шаленими темпами розгортається «чіпізація» людства. Якщо її не вгамувати зараз, то невдовзі суспільство навіть забуде про такі поняття, як «особистість» і «свобода». Кожна людина стане просто номером у електронній базі даних, а ступінь контролю над нами перевершить усі межі, які тільки можна собі уявити. Тоді наше життя буде зафіксоване в єдиній базі даних, а її володарі одним натисканням на кнопку зможуть викреслити будь-кого з нас зі спільноти та зачинити перед нами всі двері.

Те, що донедавна було фантастикою, набуває реальних обрисів. Компанія «Апплайд діджітал солюшнз» (АДС) похвалилася, що Бразилія та Мексика вже приступили до імплантації виготовлених цією фірмою мікрочіпів… дітям. Ці радіочастотні чіпи розміром із рисове зерно дають змогу відстежувати все, що завгодно. Ошелешив багатьох і виданий Бараком Обамою указ про охорону здоров’я, за яким, усі американці вже навесні 2013 року отримають мікрочіпи-імплантати. На думку аналітиків, це послужить основою для перетворення Америки на першу у сіті країну, де кожен громадянин буде зобов’язаний отримати імплантований радіочастотний ідентифікатор (RFID). Використовуватиметься ж реєстр чіпів, як усі розуміють, не лише для контролю за людиною з метою надання їй медичної допомоги. Тож не дивно, що в низці штатів, зокрема у Вірджинії, відбулися акції протесту під гаслом «Зупиніть закон мітки диявола».
Першими почали бити на сполох християни, вважаючи використання ідентифікаційного номера, універсальних електронних карт і імплантованих у тіло людини чіпів ідеологією Антихриста. Вони керуються настановою з «Одкровення» святого Іоанна Богослова: «І він зробить те, що всім, малим і великим, багатим і злиденним, вільним і рабам призначено буде накреслення на праву руку їх або на чоло їх, і він зробить так, що нікому не можна буде ні купувати, ні продавати, крім того, хто має це накреслення, чи ім’я звіра, або число імені його».
Хоч в Україні наразі людям чіпів не імплантують, та перший крок до цього вже зроблено. Ще рік тому парламент ухвалив закон про запровадження внутрішнього й закордонного паспорта з електронними чіпами, які містять біометричні дані. Це викликало таку хвилю протесту, що президент Янукович змушений був ветувати закон. І ось 2 жовтня ц. р. Верховна Рада приймає Закон «Про єдиний державний демографічний реєстр». Але, як виявилося, змінилася лише назва закону. У ньому знову передбачається оснастити чіпами внутрішні та закордонні паспорти, посвідчення водіїв і низку інших документів.
Категоричну незгоду із цією новою-старою ідеєю вже висловили представники Церкви, численні громадські організації й навіть омбудсмен. Вони просять президента країни застосувати щодо цього закону вето. Віктор Янукович ще зволікає з підписанням, очікуючи сприятливішого для цього часу.
А громадськість уже починає прозрівати, розуміючи, що закон про електронні паспорти витягне з кишень громадян і державної скарбниці багатомільярдні суми, дасть владі змогу повністю контролювати людей, а криміналові — використовувати нові шахрайські технології. Про це, зокрема, ішлося на акції протесту 23 жовтня біля Адміністрації президента України. Протестувальники тримали великий плакат із написом: «Запровадження біометричних документів — це електронний концтабір для України», і плакати «Продам базу даних про всіх (недорого)», «Прописку подолано, чіпів — досягнуто», «У Європу — через ж… (закреслено) ЄДАПС». Учасники акції передали президенту України звернення з вимогою накласти вето на закон про паспорти та єдиний демографічний реєстр, яке підтримало більш ніж 50 громадських організацій.
І під час акцій протесту, і в соціальних інтернет-мережах нині висловлюється безліч доводів, що закон про паспорти – украй недолугий. У ньому не прописано порядку відмови громадян від внесення їхніх персональних даних у безконтактний електронний документ, а право відмовитися від нього має декларативний характер, зауважують церковники. Парламентські експерти стверджують, що положення цього закону суперечать нормам Закону «Про захист персональних даних». Правозахисник Всеволод Речіцький стурбований тим, що надто великий обсяг інформації зберігатиметься в єдиному держреєстрі, а якщо вона потрапить до чужих рук, то постраждають люди. Омбудсмен Валерія Лутковська переконана, що схвалений парламентською більшістю закон не відповідає Конституції України та може спричинитися до порушень прав і свобод українських громадян. Вона також зауважила, що парламентарії проігнорували зауваження, внесені українськими експертами та громадськими організаціями, а також експертами Ради Європи.
Ініціатори ж закону про паспорти, не маючи що заперечити по суті, продовжують повторювати, що він спростить для наших громадян процедуру отримання віз у країни Шенгена, Велику Британію та США. Із їхньої подачі в мас-медіа з’явилося повідомлення, що, за даними проведеного Всеукраїнським соціологічним союзом опитування, майже 82 % українців позитивно оцінює запровадження єдиного державного демографічного реєстру та біометричних документів. Схоже на те, що опитування проводили десь під посольством, серед людей, які оформлювали візи. Коли б опитувачі поцікавилися думкою людей біля будь-якої церкви, то виявилося б, що більшість українців — проти паспортів із чіпами.
Особливо дошкульна критика лунає нині на адресу ЄДАПС і «регіонала» Василя Грицака, покровителя цього консорціуму й автора закону про паспорти. Вважається, що тільки ЄДАПС має обладнання, на якому можна випускати біометричні документи. Не вдаючись у подробиці, міністр юстиції Олександр Лавринович відкрито заявив, що ЄДАПС — корупційна бізнес-структура. Та всі вже й так давно переконалися, що монополіст на ринку виробництва державних документів, захисних голограм, банківських карток — справжній грабіжник, який самовільно встановлює захмарні ціни на свою продукцію.
За підрахунками народного депутата Геннадія Москаля, якби Україна закупила чисті бланки закордонних паспортів закордоном, один паспорт коштував би їй 78,5, а не 150 грн бюджетних коштів. Хоч, за вимогами Європейського Союзу, чіпами з біометричними даними мають бути позначені лише закордонні паспорти, та п. Грицак наполягає, що до них потрібно прирівняти всі вітчизняні документи. А це — і водійські, пенсійні й інші посвідчення, за рахунок тиражування яких «регіонали» мають намір запустити колесо свого «вічно стабільного» бізнесу.
Скидається на те, що в Україні вже повним ходом триває підготовка до всеохоплюючої чіпізації громадян. Та, на відміну від Америки, тут цей процес не пройде так гладко. Навіть якщо нам цього не уникнути, то доцільно, принаймні, запровадити серію попередніх перехідних етапів. А головне – слід подумати, як захистити недоторканність даних кожної особистості, її свободу.

Сергій Горицвіт

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply