63 документи ОУН опублікували в Е-архіві
До Дня захисника України в Е-архіві визвольного руху avr.org.ua виклали у вільний доступ 63 документи ОУН, знайдені в закопаному бідоні у лісі на Хмельниччині. Бідон із документами випадково відкопали на краю лісу біля села Кадиївці Кам’янець-Подільського району Хмельницької області та влітку 2014 року передали в архів Центру досліджень визвольного руху. Загалом там був 81 документ, 18 із яких ще залишаються на реставрації, а також шматки тканини, кілька десятків пар не ношених жіночих бавовняних панчіх, набір для гоління (лезо, помазок, півпляшки одеколону), близько десятка новеньких кишенькових дзеркалець і дещо з посуду.
«Особливість цього архіву ОУН — в тому, що його знайшли за межами Західної України. За весь час на Хмельниччині було знайдено всього два схожих архіви, один із яких ми й публікуємо онлайн» , — розповів Андрій Усач, керівник архіву Центру досліджень визвольного руху.
Документи закопали не раніше 1950 року, в основному це — інформаційні видання підпілля ОУН: брошури та листівки, а також зошити із рукописними нотатками та фото. Більшість документів датуються 1945-1950 рр. Особливу цінність для дослідників мають вісім фото підпільників, котрі діяли на півдні сучасної Хмельницької області. Частину з них вдалося ідентифікувати. Серед них — друкарка Кам’янець-Подільського окружного проводу ОУН Михайлина Голіната («Тамара»).
«Відомо, що у 1948-1949 рр. «Тамара» перебувала в криївці у селі П’ятничани Орининського (зараз — Чемеровецького) району Хмельницької області, де містилась друкарня Кам’янець-Подільського окружного проводу ОУН. Тут вона друкувала тексти підпільних видань, множила їх на циклостилевому апараті, зшивала брошури, запаковувала у спеціальні торбинки, в яких вони передавалися для розповсюдження на території Кам’янець-Подільської, Вінницької та Київської областей. Через велику завантаженість покидати криївку «Тамара» могла лише зрідка», — розповідає п. Усач.
26 грудня 1949 року криївку виявили радянські спецслужби і після збройного опору поранену «Тамару» захопили та вивезли в Орининську районну лікарню. Там підпільниця зірвала пов’язки з ран і померла, стікши кров’ю. На той час їй було 23 роки.
Іванна Голіната-Король, молодша сестра «Тамари» і також учасниця підпілля ОУН, із якою Центру досліджень визвольного руху вдалося поспілкуватися, розповіла: «Коли Михайлина була в підпіллі, ми періодично зустрічалися. Якось я спитала її, чи вона не хоче легалізуватися. Сестра відповіла словами Франка «I яке ж ти маєш право, черепино недобита, про своє спасення дбати там, де гине мiлiон?».
Переглянути документи можна на сайті Е-архіву за посиланням: http://avr.org.ua/index.php/ARH/3102/?a=1. Нагадаємо, що відкритий у березні 2013 року Електронний архів визвольного руху avr.org.ua є спільним проектом Центру досліджень визвольного руху, Львівського національного університету імені Івана Франка та Національного музею «Тюрма на Лонцького». Зараз в Е-архіві доступні копії 22 507 документів. Місія проекту — робити минуле доступним.
Андрій Когут
Кобзар Валерій Харченко просить допомоги
Звернення кобзаря, волонтера, патріота України Валерія Харченка до всКобзар Валерій Харченко просить допомоги
APPELL von Kobsaspieler, Freiwilliger, Patriot der Ukraine Valeriy KhaЧому ніхто не знає про князя, котрий розбив перший наступ на Київ московитів?
Минуле якого не знаємо. Чому українська історія є витвором сусідськихПутін продовжує бавитися в «морський бій»
*** В небі чистім високім сяє золотом Сонце, Над Дніпром синьооким від