Новини для українців всього свту

Saturday, Jun. 6, 2020

Самозаймання львівської влади, або Як сміттєва бізнес-орієнтація завершилася днем жалоби

Автор:

|

Червень 01, 2016

|

Рубрика:

Самозаймання львівської влади,  або Як сміттєва бізнес-орієнтація завершилася днем жалоби

Hrubovychi_poshuky

 

 До Грибовицького сміттєзвалища, що на Львівщині, вже давно звикли, як до хронічної проблеми. Аж настільки, що перестали звертати увагу на цю тему. Мовляв, звідкіля там може взятися щось нове та ще й конкретне? Скільки б люди не обурювалася, що влада не казала б, нічого не зміниться. Пани начальники вчергове приїдуть, скажуть традиційне «так далі бути не повинно», випустять пару і хутко повернуться до своїх бізнес-інтересів. Чи то пак, вибачайте, державотворчої діяльності.

І вдарив грім!

Але так справді вічно тривати не могло. І те, що мали за хронічну недугу, обернулося непоправною бідою. Повідомлення про пожежу на полігоні твердих побутових відходів (саме так іменують канцелярською мовою сміттєзвалище) надійшло до служби «101» о 5:07 29 травня ц. р. Високий стовп диму від ранку бачили мешканці багатьох районів Львова, а також усі, хто проїздив автошляхами на Жовкву, Луцьк і Київ. Чи було це самозайманням підпалом чиєїсь зловмисної руки, приглядатися не було часу. Рятувальники оперативно взялися до своєї небезпечної роботи. Зрозуміло, що рятували не сміття. Хай би воно згоріло! Але ж не тут, на полігоні, це загрожує великомасштабною екологічною катастрофою. Рятували довкілля, голубе небо та чисте повітря. Працювали вправно і чесно. Уранці 30 травня пожежники доповіли про повну звитягу над вогнем. Втомлені від надмірних зусиль, вони навіть не підозрювали, що незрівнянно більша біда ще попереду. Просто продовжували робити свою справу, ретельно обстежуючи територію. Бо раптом ще щось тліє і займання повториться. Аж тут стався зсув і троє бійців-надзвичайників опинилися під завалом. Потім фахівці визначили, що лавина сміття становила близько 100 тис. куб. м, що за розміром рівне трьом стандартним дев’ятиповерхівкам. Невідкладно почалися активні пошукові роботи, які очолив особисто Сергій Дмитровський, начальник головного управління Державної служби з надзвичайних ситуацій (ДСНС) у Львівській області. На запитання журналістів про шанси врятувати засипаних, їхні колеґи похмуро мовчали. Їм, людям, що звикли постійно дивитися у вічі небезпеці, був зрозумілий увесь трагізм ситуації. Та доки була хоч найменша надія, трудилися до поту і до крові. У вівторок о 21 год. 30 хв. головне управління ДСНС у Львівській області повідомило на своєму сайті, що вдалося розшукати тіла всіх трьох присипаних обвалом на Грибовицькому сміттєзвалищі рятувальників: Юрія Рудого, Андрія Вненкевича та Богдана Юнка. Вони служили у підрозділах ДСНС Жовківського району Львівщини і загинули, виконуючи свій військовий і громадянський обов’язок. Керівництво управляння висловило щирі співчуття родинам загиблих. Оскільки ймовірно під завалом може знаходиться працівник Львівського комунального підприємства, пошукові роботи тривають. До них залучено 308 осіб, працює три екскаватори, три бульдозери та 15 самоскидів. Вже пересипано 22,1 тис. куб. м сміття.

Фіґовий листок

А тим часом надійшло ще одне повідомлення з цього приводу. Середу, 1 червня, у Львові було оголошено днем жалоби за рятувальниками, котрі загинули на сміттєзвалищі у Грибовичах. Львівська міськрада звернуся до мешканців міста з проханням утриматись на цей час від проведення святкових заходів і розважальних програм. І в цьому чулося щось фарисейське. Скажіть, панове можновладці, чи приспущений за протоколом на вежі Ратуші штандарт міста витре насухо сльози тим, хто втратив близьку людину? Знаю, що скажете. У кожного своя робота: Бог дав — Бог узяв. І взагалі то були не ви, коли та проблема лише виникала, ви при владі недавно… А знаєте, нас, кого називають «маленькими українцями», абсолютно не цікавить, ви чи не ви. Так, як і вам байдужі наші проблеми. Ви — влада! От і вигрібайте. Як вигрібали хлопці тонни сміття, шукаючи своїх побратимів. Відповідай, владо! Бо таки є за що. Грибовицьке сміттєзвалище веде свою історію ще з 1957 року. Відтоді займана площа розрослася до 33 га, що вивело його на третє місце у Європі. А на Львівщині це— чи не найбільший осередок забруднення. Десятиліттями місцеві мешканці борються за те, щоб звалище закрили. Доходило до радикальних акцій. Траплялися інвестори, але з часом щезали. Кажуть люди, не могли домовитися з очільниками Львова. І хоч як звиклися на Львівщині з цією хронічною проблемою, в інформаційному просторі України час від часу траплялися нагадування про неї. 11 березня ц. р. з’явилася чергова публікація на цю тему на сайті Цензор.нет. Тепер бачимо, що вона в чомусь виявилася пророчою. А в світлі трагічних подій ще й почала звучати як звинувачення. Безперечно, у владних кабінетах з цього приводу захвилюються. Скажуть, що журналістський матеріал ще не є доказом. Дивіться вище за текстом, панове, нам ваші слова не цікаві. У день жалоби такі банальності як презумпція невинності сили не мають.

Непередодні трагедії

Отож, стисло викладемо, про що писав у березні Цензор.нет. У відповіді від міського голови Львова на запит депутатів від фракції «УКРОП» у Львівській міській раді було подано перелік 43 фірм із 14 країн світу, які готові були збудувати сміттєпереробний завод і вирішити проблему Грибовицького сміттєзвалища. США, Канада, Німеччина, Франція, Італія, Австрія, Нідерланди, Мальта, Чехія, Польща, Туреччина, Латвія і на- віть Росія, не кажучи вже про підприємців рідних, українських. Ви повірите, що усі вони, геть усі, не запропонували нічого путнього для вирішення проблеми? Тоді, може, повірите, що жоден із керівників усіх 43-фірм не зумів запропонувати компетентним особам із львівської влади такого щедрого арґументу, щоб таки отримати право вирішити оту хронічну проблему? А тепер — ще один перелік. Цього разу конкретних, а не риторичних запитань. Не дізнавшись нічого про причини відмови потенційним інвесторам, депутатська фракція поцікавилася:

–  чи проводився відкритий конкурс на право вивезення сміття зі Львова?

–  чи була однією з умов у перемовинах з інвесторами вимога залишити вивезення сміття за фірмою, яка зараз здійснює такі послуги у Львові?

–  чи наполягали, щоб інвестор платив за сміття, яке буде завозитися на звалище?

–  і нарешті, якщо так, то чи не це стало головною причиною відмови у співпраці?

Додамо від себе: а якби завод з переробки сміття таки збудували і навели лад на тому полігоні твердих побутових відходів, чи сталася б трагедія, що забрала людські життя?

Дійсність, страшніша за казку

Тепер продовжимо наші міркування. Якщо щось робиться, отже це комусь вигідно. А якщо навпаки — щось роками не робиться? О, тоді це комусь дуже-дуже вигідно. Фіксуємо тези і йдемо далі. У цивілізованому світі вже стало істиною, що бізнес на смітті — дуже вигідний. В Україні вже стало істиною, що корупцію здолати неможливо. Тепер все це поєднуємо разом і висуваємо версію. Тільки версію, панове можновладці. А за версію подавати газету до суду не можна. Справу програєте. Особливо, якщо газетярі професійні й уміють безпечно формулювати.
Тому почитайте собі перед сном оцю казку. У тридесятому королівстві піддані топилися у смітті. Приходили до короля мудреці й пропонували, як із тим сміттям повестися. А він казав, що його монарше слово дуже дороге. Заплатіть, і почуєте «Згоден!» Але мудреці таких грошей не мали. Звідки, коли мудрі люди хабарів не беруть. Їх дають лише немудрим, котрі не здатні замислитися над тим, що їх чекає попереду.
Прочитавши казочку, спіть неспокійно. Бо вже горить. І не на звалищі, а зовсім близько.
І нарешті про само- займання. Чи було воно в Грибовичах, мабуть не дізнаємося ніколи. А от самозаймання в коридорах львівської влади вже можна вважати доконаним фактом. 30 травня, під час брифінгу один чиновник (прізвище й посада є в редакції) з приводу пожежі на сміттєзвалищі заявив: «Не хочу вірити, що є якісь маніпуляції, але, думаю, цю ситуацію може хтось легенько «підігрівати». Там людей засипало, а тут про легеньке підігрівання. Все, вже перегріли. Аж самозайнялося!

Анатолій Кащук

About Author

meest-online.com

Comments are closed.

Leave A Reply