Новини для українців всього свту

Thursday, Jan. 21, 2021

Псевдокозаки хочуть розколоти Україну

Автор:

|

Липень 12, 2012

|

Рубрика:

Псевдокозаки хочуть розколоти Україну

До редакції тижневика «Міст» 28 червня звернувся полковник Юрій Дармограй, отаман коша Українського вільного козацтва в США, із листом‚ у якому писав: «З 2 по 4 липня в штаб-квартирі ООН у Нью-Йорку відбудуться заходи з нагоди 20-річчя участі українських військових у миротворчих акціях. Буде діяти виставка з України, де також буде тема «Козак-миротворець». Тему козацтва презентуватиме генеральний секретар Національної ради козаків України Олександер Костюк‚ який разом з Михайлом Ямненком розвиває тему створення в Україні «козацького народу України». Вони підписали Угоду про співпрацю з козацьким народом Росії. Мета такої дії — спричинити до того, що під час чергового перепису населення, яке планується здійснити в Україні найближчим часом, частина українців напише собі нову національність — «козак». Цим буде зменшено кількість українців, що матиме передбачувані неґативні наслідки. Створивши «козацький народ України», вони хочуть об’єднати його з «козацьким народом Росії», мотивуючи це тим, що це — єдиний етнічний народ (при цьому мова цього народу — російська, а культура — невідомо яка). Цей «народ» проживає на території різних держав, і тому, за їхніми планами, потрібно приєднати території України, де проживає цей новий «народ», до Росії. Це — чистої води сепаратизм і удар по українській державності».

Юрій Дармограй надіслав також копії документів‚ ухвалених спільно українським і російсь-ким козацтвом. 5 березня ц. р. у Полтаві генерал Михайло Ямненко, голова Національної ради козаків України‚ президент Міжнародної громадської організації «Міжнародна академія козацтва»‚ академік, перший віце-президент Центру структурного розвитку «Кремлівська стратеґія»‚ і Михайло Болдирев, голова Національної ради козаків Росії, підписали «Меморандум про утворення спільної Національної ради козаків (без кордонів)». У цьому документі (його складено російською мовою) як одне із завдань визначено формування Представництва козацького народу в ООН. Чомусь козаки не зауважили‚ що в ООН представлено не окремі народи‚ а держави‚ тому їхній намір одразу був неприйнятним.

В іншому документі — спільній декларації — визначено мету об’єднання: визнання урядами Росії й України козаків окремим народом, незалежно від території їхнього проживання (свій меморандум козаки мали б адресувати не урядам, а парламентам обох держав). Козацький народ має відродитися на засадах «самоетноідентифікації, самоорганізації, самоуправління, самовлаштування й самодержавства (народовладдя) у місцях традиційного проживання в Україні через етнічні, територіальні, національно-територіальні громади, у межах законів Російської Федерації про місцеве самоуправління в національно-культурних автономіях у Росії».

Декларацію підписали також 5 березня вже в Києві, крім п. Ямненка й п. Болдирева, також член правління Національної ради козаків у Росії Павло Битко та генерал Олександр Костюк, генеральний секретар Національної ради козаків України‚ гетьман Всеукраїнської громадської організації «Соборне гетьманське козацтво»‚ академік Міжнародної академії козацтва.

До меморандуму додано угоду про дружбу та співпрацю між російськими й українськими козаками (зі закликом до козаків інших країн приєднатися до нової спілки). Угода передбачає об’єднання зусиль у створенні Представництва козацького народу в ООН, обмін досвідом стратеґії й тактики становлення козацького народу, багато іншого‚ зокрема пропаґанду загальної різнобічної культури козацького народу.

У Києві було написано заклик національних рад козаків Росії й України до козаків усього світу об’єднати зусилля «в розробленні ідеолоґії, тактики і стратеґії відродження й становлення єдиного та неподільного козацького народу». У російському ориґіналі йдеться про «єдіную і нєдєлімую».

На презентації в ООН миротворчої діяльності України 2 липня козацтво не було представлене. Моя розмова з п. Костюком теж не сприяла з’ясуванню справи з «козацьким народом». Виникло враження‚ що п. Костюк уникає відповідей на конкретні запитання: чи українсько-російське козацьке об’єднання стане новою державою‚ де буде її столиця‚ якою буде державна мова‚ чи не буде в такому утворенні домінувати Росія‚ чому інші козацькі організації не схвалюють ідеї окремого козацького народу?

Олександр Костюк повідомив‚ що тепер в Україні діє 1 500 козацьких організацій‚ 54 з них — всеукраїнські‚ тож постала необхідність об’єднати їх в одне ціле. Цій проблемі буде присвячено майбутні форуми козацтва. На моє зауваження‚ що козацтво завжди було військом на утриманні Польщі‚ царської Росії‚ а певний час — Української Народної Республіки‚ але не було народом‚ бо мало у своєму складі представників багатьох національностей‚ п. Костюк заявив‚ що військо — це ж люди‚ а отже — народ.

Не отримавши задовільних відповідей на ці запитання‚ я 7 липня звернувся з ними безпосередньо до Національної ради козаків України. Мені негайно відповів… Олександр Костюк (правопис листа збережено):

«Нажаль багато організацій та у тому числі козацькі не працюють на такому рівні, як ми. Це обов’язково історія Українського народу‚ культура, мистецтво. Українці повинні знати своїх нащадків. А багато Росіян та козаків Росії через незнання історії взагалі вважають, що козаки — це «істинно руський народ». Взагалі козацтво підіймається, гуртується і готується для конкретних активних дій, факт незаперечний, дуже цікавий і непередбачений. З цим доведеться рухатися (вочевидь‚ рахуватися. — Авт.) владі, всьому су­спільству.

Дякуємо. З повагою Національна Рада Козаків України». До речі, друга половина відповіді узята зі статті Якова Гальченка в «Голосі України».

Мене зацікавили особи обох генералів — М. Ямненка й О. Костюка. В Інтернеті є інформація про них. М. Ямненко‚ директор Товариства з обмеженою відповідальністю «Акватех» у Бучі біля Києва (діяльність — будівництво)‚ очолює Козацьку українську партію. На її інтернет-сторінці вказано: «Число членів — 2‚ мета ще не визначена». 13 вересня 2011 року М. Ямненко серед представників 16 громадських організацій і політичних партій підписав заяву про створення Всеукраїнської громадської організації «Інтернаціональна Росія». Представники цих партій уважають‚ що «незалежна Україна може відбутися виключно на базі інтенсивних інтеґраційних процесів у рамках східнослов’янської цивілізації «Русского мира», серцевиною якого, по суті, є Україна». Заяву підписали представники Проґресивної соціалістичної партії України‚ партії «Київська Русь», Союзу православних братств України, Центру структурного розвитку «Кремлівська стратеґія», Всеукраїнського об’єднання російських співвітчизників та інші.

Метою «Інтернаціональної Росії» було проголошено об’єднання «громадян України, які усвідомлюють згубний курс на євроатлантичну інтеґрацію, захищають історичну правду та справедливість, прагнуть найтіснішої інтеґрації пост­радянського простору».

Ще раніше п. Ямненко кандидував на виборах від партії «Союз»‚ яка заявляла: «Ми — активні прихильники якнайшвидшого вступу України в міждержавний союз Білорусі та Росії. Ми виступаємо на підтримку канонічної Православної церкви — матері трьох слов’янських народів — українського, білоруського і російського. Ми — за державний статус російської мови, яка є рідною мовою для половини мешканців України. Ми проти вступу до НАТО».

Кілька років тому М. Ямненко спробував зробити козацьким генералом київського журналіста-історика Віктора Тригуба, котрий відмовився від цього звання й пояснив, що козаки взагалі не мали генералів. Зате тепер українське козацтво має своїх генералів — Ямненка та Костюка.

Другий зі генералів — О. Костюк — очолює Благодійний фонд «Екологія та соціальний захист» і є власником родового гнізда Богдана Хмельницького в Суботові. Про нового дідича розповів Віктор Терновський, завідувач відділу охорони пам’яток Національного історико-культурного заповідника «Чигирин»: «Усе почалося з 2002 року‚ коли заповіднику відвели у власність Суботівське поселення і Богданове замчище. Там були садиби, які ми не могли викупити. Звісно, ніхто людей звідти силою переселяти не збирався. А сільська рада ухвалила рішення про надання цих ділянок у приватну власність. Із порушеннями було видано багато дозволів на право землеволодіння‚ зокрема вдові Варварі Коваленко, яка продала ділянку київським прибульцям. Власниками земель, відрізаних від замчища, стали кияни Світлана Костюк, особа для Суботова та Чигирина досі таємнича, член партії «Екологія та соціальний захист»‚ директор Універсаму «Київ»‚ і член тієї ж таки партії Олександр Костюк‚ голова правління Універсаму «Київ».

«Ми Костюка до 2005 року не знали, — розповідає Іван Гришко, сільський голова Суботова. — Він скупив у нас колгоспний двір. Коли Костюки купували цю ділянку, експерти земельного відділу оцінили її приблизно 6 тис. грн‚ а фахівці Служби охорони культурної спадщини Черкаської обласної адміністрації вивели тепер вартість у тисячу разів більшу: майже 6 млн грн».

«Я перед Костюком ледь не на колінах стояв, — скрушно каже Василь Полтавець, генеральний директор Національного історико-культурного заповідника «Чигирин». — При великому козацькому гурті просив: передайте ці землі заповідникові. Він обіцяв принародно передати, а потім передумав». Отакі тепер козацькі генерали‚ які за осудливим прикладом Богдана Хмельницького знову кличуть козацтво йти в ярмо до Росії.

28 квітня в Донецьку відбулося вже третє засідання Ради отаманів України в присутності представників обласної державної адміністрації. Також прибули козаки з Росії.

Наприкінці червня в Одесі пройшло наступне засідання Ради отаманів під головуванням Верхов­ного отамана Міжнародного комітету Всеукраїнського козацтва Андрія Соколова, де було затверджено порядок денний з’їзду козаків України та місце його проведення — у Чигирині або Батурині.

Національна рада козаків Росії готує також Все­світній конґрес козачого народу‚ який має відновити національність «козак» і домагатися створення при ООН Представництва козацького народу‚ повернення козакам «утраченого територіального утворення». Михайло Ямненко та Михайло Болдирев за­явили‚ що на територіях, де проживали козаки, тепер перебувають Україна, Кубань і Ростовська область Росії. Отже‚ маємо вже конкретні територіальні претензії.

Із цього приводу Володимир Ступак, член правління Української народної партії, заявив 26 березня‚ що «проголошення маловідомими російськими й українськими «козацькими» організаціями якогось «єдиного козацького народу» є черговим російським проектом знищення українського козацтва, його української самобутності й історії‚ яке не має нічого спільного ні з історією, ні з традиціями, ні з сучасністю українського козацького руху».

«Національна рада козаків України не визнається більшістю справжніх українських козацьких організацій, зокрема авторитетною Радою старійшин організацій Українського козацтва. Тому ця організація не має нічого спільного з українським козацтвом, фактично є аналогом кримських і донецьких «козачих організацій», що фінансуються Російською Федерацією та використовують російську імперську символіку», — повідомив п. Ступак. На його думку, «ця ідеологічна диверсія є частиною концепції відновлення нової Російської імперії, що включає економічне об’єднання в рамках Єдиного економічного простору, духовне об’єднання в межах Російської православної церкви й етнічну інтеґрацію в рамках «Русского мира».

Володимир Ступак закликав Верховну Раду України якнайшвидше ухвалити закон «Про засади відновлення та розвитку Українського козацтва, козацькі організації та їх об’єднання»‚ який має стати законною основою, фундаментом існування всіх козацьких організацій України та чітко визначити, що українськими козацькими організаціями можуть називатися лише ті, які декларують захист державності України, відродження української мови, культури.

 Лев Хмельковський

About Author

MiCT

Comments are closed.

Leave A Reply