Новини для українців всього свту

Tuesday, Dec. 1, 2020

Правові ігри. Касацію екс-прем’єра затягують, аби відтер­-мінувати подання нею скарги до Євросуду

Автор:

|

Червень 28, 2012

|

Рубрика:

Правові ігри. Касацію екс-прем’єра затягують, аби відтер­-мінувати подання нею скарги до Євросуду

Засудженій до семи років ув’язнення лідерці опозиційної партії «Батьківщина» й колишньому прем’єру Юлії Тимошенко перешкоджають в оскарженні вироку в Європейському суді з прав людини.

Мали би звільнити…

26 червня увага громадськості була прикута до Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і карних справ. Бо цього дня там відновили розгляд касаційної скарги Юлії Тимо­шенко на сумнозвісний вирок їй Печерського районного суду міста Києва — семирічне ув’язнення за нібито перевищення повноважень під час укладання контрактів Національної акціонерної компанії «Нафтогаз України» з російським «Газпромом».

Адже в разі скасування цього вердикту Вищим спецсудом екс-прем’єр уважатиметься не судимою й може бути звільнена з в’язниці, тож матиме змогу взяти участь у парламентських виборах 2012 року — попри те, що Генеральна прокуратура порушила проти неї ще кілька карних справ і не виключає висунення нових звинувачень. Але якщо й у всіх інших карних справах рішення суддів не набудуть чинності, то шлях до виборів перед екс-прем’єром буде відкритий.

Тому формально єдиною, хоч і чималою, перепоною для участі Юлії Тимошенко у виборах є лише вирок у «газовій» справі. А від трьох суддів колеґії Вищого спецсуду залежить не лише політична доля одного з лідерів опозиції, а й розв’язання чи, навпаки, загострення політичного конфлікту в країні. Причому напередодні розгляду скарги п. Тимошенко її адвокат Олександр Плахотнюк ділився зі журналістами ось якою статистикою: «Узагалі, згідно з практикою Вищого спеціалізованого суду з інших карних справ, у 90 % випадків касаційні справи розглядаються протягом 25 хвилин».

Закон — як дишло

Однак 26 червня колеґія Вищого спецсуду знову перенесла розгляд касаційної скарги екс-прем’єра. Цього разу — на 12 липня. Відповідну постанову було ухвалено, звісно ж, на вимогу прокурорів: їм судді Юлії Володимирівни ще не суперечили ані в чому. Хоч у світі, у тому числі в країнах — членах ЄС, США та Канаді, переслідування екс-прем’єра кваліфікують як суто політичне.

А 26 червня прокурор Оксана Дрогобицька дала черговий привід до висновку, що влада цілковито нехтує законом. Бо мотивувала своє прохання перенести розгляд касації Юлії Тимошенко відсутністю скаржниці в залі засідання Вищого спеціалізованого суду України через поганий стан здоров’я, незважаючи на те, що, за статтею 391 Кримінально-процесуального кодексу України, присутність засудженої на таких засідань є її правом, а не обов’язком.

26 червня Мустафа Найєм, оглядач київського інтернет-видання «Українська правда», звернув увагу й на те, що «в той самий день той самий Вищий спеціалізований суд України, розглядаючи справу щодо порушення карної справи проти Леоніда Кучми стосовно вбивства Ґеорґія Ґонґадзе, не побачив необхідності в присутності екс-президента в залі суду». Пан Найєм провів іще одну паралель: «Карні справи проти Юлії Тимошенко та Леоніда Кучми порушувалися за однаковими статтями — «Зловживання владою або службовим становищем» і «Перевищення влади або службових повноважень». Відмінність лише в тому, що у випадку з п. Тимошенко це призвело до грошових збитків. А у випадку з п. Кучмою — до вбивства людини та журналіста. І тоді як Юлія Тимошенко, перебуваючи під підпискою про невиїзд, не могла відвідати навіть родичів, Леонід Кучма — маючи той самий запобіжний захід — спокійно отримував дозвіл на поїздку в Росію». Стверджувати після цього, що справа Леді Ю — не політична, здатні лише її супротивники при владі. А також виконавці завдань цієї влади в Генеральній прокуратурі й судах.

Цей глухий кут — надовго

Адже 26 червня прокурор, не посилаючись на жодний документ, ще й звинуватила Юлію Тимо­шенко в тому, що та нібито «маніпулює своїм станом здоров’я». Хоч Оксана Дрогобицька сама одразу ж після цього визнала, що «було би логічно дочекатися результатів експертизи», яку призначив 25 червня Київський районний суд Харкова, котрий розглядає справи щодо нібито завдавання екс-прем’єром збитків державі й ухиляння від сплати податків очолюваною нею в 1990-х роках компанією ЄЕСУ.

Та позаяк цієї експертизи ще не провели, звинувачення прокурора однозначно засвідчили упередженість щодо п. Тимошенко. А ще — намір затягнути розгляд її касаційної скарги, щоби в разі її відхилення завадити екс-прем’єрові оскаржити свій вирок у наступній і останній інстанції — Європейському суді з прав людини.

Адже, як нагадав журналістам адвокат екс-прем’єра й депутат із парламентської фракції «Блок Юлії Тимошенко – «Батьківщина» Сергій Власенко, навіть неґативний розгляд касації вітчизняним судом процесуально відчиняє їй двері для подання скарги до Європейського суду з прав людини. Тим часом доти, доки остання судова інстанція не ухвалила рішення в її справі, оскаржити свій вирок у Європі лідерка української опозиції не може.

Саме тому, за словами п. Власенка, «Юлія Тимошенко написала дві заяви до Вищого спеціалізованого суду з вимогою слухати без неї». Але, констатував адвокат, «прокурор не розуміє різниці між розглядом справи в суді першої інстанції, у якій є обов’язковою присутність особи, котра обвинувачується, і розглядом у касаційній інстанції, де така присутність є беззаперечним правом людини». Висновок адвоката: «Януковичу не хочеться отримати будь-яке рішення касаційного суду, яке повністю відкриє двері скарзі до Європейського суду з прав людини».

Європейців не обдуриш!

З адвокатом екс-прем’єра погодилися депутати Європарламенту від Німеччини Міхаель Гале й Вернер Шульц. Перший із них заявив: «Я розглядаю це рішення суду як іще одну спробу не допустити участі Юлії Тимо­шенко у виборах і можливості передати справу до Європейського суду з прав людини в Страсбурзі».

А другий стверджував: «Тоді як президент Віктор Янукович може тягнути час у цій боротьбі проти колишнього прем’єра Юлії Тимошенко та розраховувати на відволікання уваги світу, європейські політики мають зробити все, щоби йому це не вдалося».

Зі своїми колеґами з Німеччини солідарний депутат Європарламенту від Великої Британії Чарльз Теннок, який уважає: «Я досить сильно підозрюю, що це рішення є ще одним інструментом, аби виграти час, щоби питання Євро-2012 відійшло в минуле, почалися літні канікули й жоден політик із ЄС не був поруч і не перебував у контакті для подальших коментарів щодо вердикту з розгляду касаційної скарги. Рішення суду стало ще одним свідченням того, що в Україні нічого не змінилося, незважаючи навіть на той факт, що увага до політичних репресій із боку Європи посилилася під час проведення фінальної частини чемпіонату Європи з футболу».

На догоду Росії

Тим часом політолог Олексій Гарань переконаний, що єдиним і найпростішим виходом із ситуації для влади було би задоволення касації п. Тимошенко: «Тоді Віктор Янукович міг би сказати: «От бачите, у нас в країні є правосуддя». Це би одразу зняло цілий масив проблем у відносинах із Європейським Союзом (ЄС) і певною мірою — усередині країни. Це поліпшило би позиції Януковича на перемовинах із Росією, тому що в нього був би вже міцний тил — взаємини з Європою. Але для цього потрібне далекоглядне стратеґічне бачення, а не бажання просто задавити опонента. Він (тобто президент) просто елементарно хоче їй помститися. Він просто боїться її, як конкурента на виборах».

Утім, п. Гарань не виключає: «Але на цьому, гадаю, дуже вміло хтось спекулював. Моя версія полягає в тому, що його до цього рішення підштовхували спецслужби сусідньої держави. Адже внаслідок цього підірвані наші перспективи підписання угоди з ЄС. Зрештою, єдина країна, яка виграла від цього, — це Росія, бо вона прямо казала, що Україні не треба підписувати угоди з Європейським Союзом, а слід, навпаки, іти до Митного союзу. Тому Віктора Януковича підштовхували в питанні Юлії Тимошенко, граючи на відповідних емоціях, на його сприйнятті ситуації».

 Ігор Голод

About Author

MiCT

Comments are closed.

Leave A Reply