Новини для українців всього свту

Tuesday, Oct. 27, 2020

Звільнення Леді Ю — в обмін на неучасть у виборах

Автор:

|

Травень 09, 2013

|

Рубрика:

Звільнення Леді Ю — в обмін на неучасть у виборах

Представники опозиції називають рішення Європейського суду з прав людини (ЄСПЛ) щодо Юлії Тимошенко очікуваним. На думку ж політологів, вирішальним може стати підписання Угоди про асоціацію з ЄС чи відмова п. Тимошенко від участі в президентських виборах.

Європейський суд із прав людини визнав незаконність арешту Юлії Тимошенко в «газовій справі» та встановив його політичну мотивацію. Суд одноголосно визнав низку порушень Україною положень Конвенції про захист прав людини й основних свобод. У прес-релізі ЄСПЛ ідеться про те, що «утримання під вартою п. Тимошенко як запобіжний захід було свавіллям, законність її утримання під вартою не була належним чином оцінена, а також у неї не було можливості вимагати компенсації за незаконне позбавлення волі».
Об’єднана опозиція привітала рішення Європейського суду й зажадала від влади виконати його «згідно зі зобов’язаннями, узятими під час саміту Україна-ЄС». У своїй заяві партія наполягає на негайному звільненні Юлії Тимошенко, а також покаранні посадових осіб, «які є замовниками та виконавцями політично вмотивованої розправи». «Батьківщина» закликала ЄС застосувати персональні санкції проти заступників Генерального прокурора України Рената Кузьміна, Лілії Фролової та судді Родіона Кірєєва «як порушників Європейської конвенції з прав людини».
Натомість, депутат від Партії реґіонів (ПР) Володимир Олійник, перший заступник голови комітету Верховної Ради із законодавчого забезпечення правоохоронної діяльності, заявив, що п. Тимошенко була засуджена згідно зі статтями чинного тоді Кримінального кодексу ще радянського зразка. А зараз вона є підозрюваною за кількома іншими карними справами, і поки що, як сказав депутат, немає прецедентів помилування будь-кого, хто перебуває в такій ситуації. «Коли засуджена особа є під слідством, то треба або встановити юридичний факт невинуватості особи, або припинити справу. Тільки тоді можуть з’явитися підстави для помилування», — сказав п. Олійник.
Цієї думки не поділяє Євген Захаров, директор Харківської правозахисної групи. «За презумпцією невинуватості, за всіма справами, які зараз слухаються в судах або розслідуються проти Юлії Володимирівни, вона є невинуватою», — зазначив правозахисник. Він також вважає, що ЄСПЛ юридично встановив ув’язнення п. Тимошенко з політичних мотивів, а це є порушенням навіть чинних на час судового процесу законів.
Один із захисників Юлії Тимошенко – заступник голови фракції Батьківщина Сергій Сас – сказав, що визнання рішення Європейського суду й помилування п. Тимошенко було би найкращим виходом із ситуації не лише для самого лідера опозиції, а й для президента Януковича: «Перебування Тимошенко за ґратами є небезпечним для її життя, але якщо з нею щось станеться, це означатиме політичний кінець для Януковича», — наголосив він.
Українська влада може взагалі ніяк не реагувати на рішення ЄСПЛ, але тоді офіційному Києву буде нелегко домогтися від ЄС підписання Угоди про асоціацію Україна-ЄС, застерігає Сергій Таран, директор Міжнародного інституту демократій. Він стверджує, що ще одним варіантом розвитку ситуації може стати формальне або часткове виконання рішення суду. Наприклад, Юлії Тимошенко можуть виплатити грошову компенсацію, але залишити її за ґратами. «Найвищі шанси вийти на волю в Тимошенко будуть, якщо оточення Януковича спроможеться знайти спосіб унеможливити участь екс-прем’єра у виборах», — спрогнозував ситуацію експерт.
Українська служба Deutsche Welle

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply