Новини для українців всього свту

Saturday, Oct. 24, 2020

«Запасний аеродром»

Автор:

|

Липень 11, 2013

|

Рубрика:

«Запасний аеродром»

Схоже, що в оточенні українського президента готуються не тільки до плану «А» — продовження своєї влади в країні після 2015-го, а й до плану «Б»…

Четверта стежить за другою
В Україні «четверта влада», як назвав журналістів Жан-Жак Руссо, не втомлюється викрити підступи другої — виконавчої. Андрій Скумін, оглядач київського журналу «Український тиждень», запідозрив, що ініційована владою реформа місцевого самоврядування «може бути використана для виведення низки реґіонів із-під контролю центральної влади в разі її втрати членами Партії реґіонів (ПР).
Проаналізувавши підготовлений урядом у квітні проект  указу «Про затвердження Концепції реформування місцевого самоврядування та територіальної організації влади в Україні», журналіст зауважив у ньому небезпечний для соборності країни «запасний аеродром», підготований для Віктора Януковича та його оточення.
Пан Скумін акцентує увагу на тому, що на другому етапі тієї реформи (у 2015-2020 рр.) передбачено, по-перше, розмежування повноважень як між виконавчими органами обласних і районних рад, так і між ними та відповідними місцевими державними адміністраціями (МДА). А по-друге — підпорядковування останніх президентові й уряду.
При цьому указ президента пропонує визначати статус МДА «повноваженнями контролю за законністю актів органів місцевого самоврядування на відповідній території».
Як вважає оглядач УТ, у загальну логіку підготовки до децентралізації країни в разі втрати нинішнім режимом влади у столиці після уважнішого розгляду вписується й підписаний Віктором Януковичем 24 травня ц. р. указу «Про заходи щодо забезпечення здійснення місцевими державними адміністраціями виконавчої влади на відповідній території». Бо в ньому пропонується посилити роль МДА в «координації діяльності» територіальних органів міністерств, державних агенцій тощо. А зокрема, передбачається обов’язкове погодження головами МДА всіх кадрових рішень територіальних органів центральних органів виконавчої влади. «На перший погляд, ідеться про централізацію влади – однак саме в руках місцевих державних адміністрацій, що в разі передання їхніх функцій виконкомам полегшить перехід відповідних функцій до місцевих рад, контрольованих «правильною» партією, — наголошує оглядач. – Тобто, схоже на те, що в оточенні Януковича готуються не тільки до плану «А» — продовження свого панування в країні після 2015-го, а до й плану «Б» — «запасний аеродром» у разі програшу в президентській кампанії. У такому випадку зазначена «реформа» місцевого самоврядування може стати такою собі модифікацією «конституційної реформи 2004 року», покликаною як мінімум різко обмежити майбутні повноваження центральної влади й, водночас, зберегти контроль у своїх вотчинах».

Ризик втрати Севастополя
Утім, не лише цю небезпеку вбачає оглядач УТ у згаданому проекті указу президента. Андрій Скумін дійшов також висновку, що «адміністративна реформа від «регіоналів» може обернутися передачею Севастополя Росії». Бо, за його словами, «виходячи з Концепції, Україна ризикує ще й Севастополем, оскільки відповідно до документа виконавчий орган міської ради як реґіональної планується створити і в цьому місті, де дислокується іноземна військова база Чорноморського флоту Російської Федерації (ЧФ РФ)», більша частина якого пришвартована до причалів Криму.
Журналіст нагадує, що зараз у Севастопольській міській раді — 50 представників ПР, вісім — «Російського блоку», сім — Комуністичної партії України, а по три — Прогресивної соціалістичної партії України й партії «Сильна Україна» та «Народної партії». А отже, констатує п. Скумін, «майже в повному складі вона (тобто міськрада. — Ред.) декларує проросійські позиції».
Зараз виконавча влада там належить міській і районним державним адміністраціям, голів яких призначає та звільняє президент (за поданням уряду). Натомість, прогнозує оглядач УТ, «у разі створення виконкому Севастопольської міськради, склад якого затверджуватимуть відверто антиукраїнські депутати, Київ утрачає реальний контроль над ситуацією в місті». Тому в міськдержадміністрації залишиться лише контрольна функція за діяльністю самоврядних органів, і вона буде безсилою тоді, якщо виконком Севастопольської міськради ухвалить сепаратистські рішення.
Тож, застерігає журналіст, «фактично після 2015 року можемо отримати в Севастополі придністровську модель 12-річної давнини: проросійська виконавча влада разом із командуванням ЧФ РФ дуже нагадує проросійський виконком Тираспольської міськради на чолі з Ігорем Смірновим і 14-ту російську армію під командуванням генерала Олександра Лєбєдя 1992-го». Нагадаємо: саме завдяки останній захопили владу в Придністров’ї тамтешні сепаратисти.

Прихована федералізація
Резюме Андрія Скуміна: «Вирішуючи стратегічне завдання — збереження влади хоча би на своєму рідному Донбасі, «регіонали» (свідомо чи несвідомо — то вже інше питання) паралельно створюють можливості, щоби скористатися «перевагами» децентралізації для Москви та проросійських сил в Україні, які не приховують своєї зацікавленості у «федералізації» нашої держави та виведенні з-під контролю Києва низки стратегічних реґіонів, як-от Севастополь». А оскільки голова Севастопольської державної адміністрації Володимир Яцуба пропагує вступ Криму до Митного Союзу Білорусі, Казахстану й РФ, у якому домінує остання з них, то, за твердженням оглядача УТ, «федералізація від ПР ще й загрожує Україні «перетворенням на «генерал-губернаторство» Малоросії в складі РФ».
Тим більше, що до трансформації унітарного устрою України у федеративний закликає Москва. Приміром, Володимир Жарихін, директор московського Інституту країн Співдружності Незалежних Держав, заявив, що «Янукович — це президент розколотої країни, яку він хоче склеїти, але склеїти її неможливо».
Перебільшуючи, за його словами, «протиріччя між сходом і заходом України», цей «суфлер» запевняв, що «одним із рецептів зняття напруги» між ними «є реґіоналізація — перекидання зі загальнодержавного центру повноважень у реґіони». Він твердив також, що Україна нібито «вагітна федералізмом» і що «не «злі росіяни» нав’язують» його Києву, а «це – просто єдина можливість згладити ті негативні явища, які можуть у якийсь момент — економічної кризи, геополітичного катаклізму — просто розвалити країну». Тобто, по суті, пропонував реалізувати російську приказку: «Кинь, а то впаде».
Не дивно, що до федералізації країни закликає й рух «Український вибір», очолений Віктором Медведчуком, колишнім першим заступником голови Верховної Ради та кумом президента РФ Володимира Путіна. Але його пропозиції не сприймають навіть на півдні та сході України, які сподівається відколоти від неї Росія.
Наприклад, у ході «круглого столу», проведеного під гаслом: «Федералізація України: доля країни й Херсонської області», Олег Зайченко, головний редактор тамтешнього інтернет-видання «Твоя правда», заявив: «Росія через своїх агентів сіє в Україні заразу під назвою «федералізм». Заклик до федералізму в Україні — це підготовка громадянської війни, яку нам підкидає сусідня держава. Нормальний розвиток може бути лише в рамках унітарної держави».
А в Сумах конференцію про федералізацію, організовану «медведчуківцями», розігнали патріотично налаштовані мешканці цього міста й опозиційні депутати. Один із них – Олег Медуниця, представник парламентської фракції «Батьківщина», – пояснив: «Конституція визначає Україну як унітарну республіку. Федералізація є першим кроком до втрати територіальної цілісності країни та як наслідок — незалежності. Тому будь-які спроби федералізації є прямою загрозою національній безпеці України».
Генерал-полковник Ігор Смешко, президент київського Центру стратегічних досліджень тіаналізу й екс-голова Служби безпеки України та її військової розвідки, теж застеріг, що «всі розмови про федералізацію в наш час — дуже загрозливі». І що за соборність та унітарність України «треба триматися двома руками». Тобто, громадськість уже попереджена про загрози, які криє в собі федералізація України. Тож навряд чи вона мовчки проігнорує їх.

Ігор Голод

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply