Новини для українців всього свту

Wednesday, Oct. 21, 2020

«Залізна завіса» навколо Кремля починає давати тріщини

Автор:

|

Червень 21, 2018

|

Рубрика:

«Залізна завіса» навколо Кремля починає давати тріщини

Позиція західних держав щодо підтримки України та несприйняття анексії Російською Федерацією (РФ) Автономної Республіки Крим (АРК) і ведення гібридної війни проти України на перший погляд здається монолітною. Однак існує чимало доказів того, що Кремль крок за кроком просувається до виходу зі зовнішньополітичної ізоляції. На жаль, на користь Путіна грає фактор часу — західні країни втомилися від антиросійських санкцій, які завдають збитків також і їхнім економікам. Тож щораз частіше реальні дії лідерів Заходу демонструють приховане бажання нарешті відсунути вбік українське питання та відновити співпрацю з РФ.

Якби Трамп повечеряв із Путіним…
У статті на інтернет-порталі «Лівий берег» Андрій Миселюк, політолог, директор Інституту соціально-політичного проектування «Діалог», проаналізував тривожну тенденцію руйнування поки ще міцної стіни політичної блокади Кремля.
Величезний резонанс викликала озвучена під час саміту лідерів G7 у Канаді пропозиція президента США повернути РФ у клуб розвинених держав, знову перетворивши його на «Велику вісімку». «Я не за Росію, я — за Сполучені Штати. Але, наприклад, якби у Канаді під час вечері коло мене сидів Путін, я б йому сказав: «Зроби мені послугу: заберися з Сирії, заберися з України. Гадаю, що в нас могли б бути гарні стосунки. І мені було б легше з ним поспілкуватися, ніж у випадку, коли маю телефонувати», — заявив Дональд Трамп в інтерв’ю Fox News.
Крім цього, видання BuzzFeed News із посиланням принаймні на два джерела у дипломатичних колах повідомило, що лідер США заявив, що Крим є російським, бо усі, хто живе на півострові, розмовляють російською мовою. Шоком для Києва стала також заява господаря Овального кабінету про те, що Україна нібито «одна з найбільш корумпованих держав світу».
Видання BuzzFeed News наголошує, що залишилося незрозумілим, чи були коментарі американського лідера сказані жартома, чи вони сигналізують радикальний відхід від теперішньої зовнішньої політики США. Пізніше, щоправда, у Державному департаменті наголосили на незмінності політики щодо АРК: «Ми підтримуємо територіальну цілісність України в межах міжнародно визнаних кордонів, і наша політика щодо Криму залишається незмінною. Наші кримські санкції залишаться в силі, поки РФ не припинить окупацію і не поверне Крим Україні».
Тим не менше Дональд Трамп продовжує наполягати на своїй давній ідеї — особисто зустрітися з Путіним. За словами представника адміністрації президента США, з яким розмовляли журналісти видання New Yorker, перемовини з Кремлем щодо цього тривають уже багато тижнів. «Його не зупинити. Він хоче цього. Він хоче зустрітися з Путіним, тому він зустрінеться з Путіним», — заявив представник Білого дому на правах анонімності.

«Північний потік-2»: не політика, а бізнес
Хоча й Анґела Меркель, канцлер Федеративної Республіки Німеччина (ФРН), не втомлюється повторювати, що будівництво другої нитки газогону «Північний потік» є політичним і потрібно гарантувати інтереси України як найбільшого транзитера російського газу, жодних практичних кроків для припинення будівництва Берлін не зробив. Прокладку газових рур у своїх територіальних водах дозволила не лише ФРН, але й Швеція та Фінляндія. Єдиною країною, яка ще не дала своєї згоди, наразі залишилася Данія.
На політиці подвійних стандартів під час ІХ Національного експертного Форуму, організованому Інститутом Горшеніна в Києві, наголосив Олександр Турчинов, секретар Ради національної безпеки й оборони України. «Усе більше і більше західних політиків кажуть, що їхні країни втомилися від санкцій, і пропонують їх скасовувати, скорочувати. Тобто Україна не втомилася від крові та болю, який відчуває щодня, а наші партнери втомилися від санкцій, які фактично є захистом для тієї ж Європи», — заявив він. У цьому контексті чиновник наголосив, що якраз «Північний потік-2» є яскравим прикладом подвійних стандартів. «З одного боку — формально кажуть про продовження санкцій, а з іншого — допомагають реалізації російських економічних стратегічних інтересів», — зазначив він.

Французи в Петербурзі
Ще одним великим успіхом Кремля щодо поступового виходу зі зовнішньополітичної ізоляції стала участь наприкінці травня ц. р. Еммануеля Макрона, президента Франції, в економічному форумі в російському Санкт-Петербурзі. Підтримати розвиток економічних зв’язків із РФ разом із главою держави прибули понад 60 керівників провідних французьких компаній.
«При цьому в заявах п. Макрона в Петербурзі було помітно явну відмінність навіть від його виступу на минулорічній Версальської конференції. Тоді в присутності Путіна французький президент жорстко висловився про втручання РФ у виборчу кампанію і про пропаганду російських медіа в Європі. Цього разу лідер країни-учасниці «Нормандського формату» нічого не казав про Крим, аґресію РФ на Донбасі та відповідальності РФ за її злочини. Зауважив лише окремі «непорозуміння» між Європою та РФ після отримання тією незалежності 1991 року», — наголошує п. Миселюк.
«Нам складно збагнути доброзичливу манеру та заохочувальні жести, які демонстрував у Санкт-Петербурзі Еммануель Макрон у розмові з вбивцею, на чиїх руках — невинні життя пасажирів рейсу MH17 і більше десяти тисяч невинних українців», — прокоментував ситуацію Арсеній Яценюк, екс-прем’єр України та лідер партії «Народний фронт».

Психологічний чинник: «час лікує»
Сергій Грабовський, кандидат філософських наук, член Асоціації українських письменників, пише на сайті «Радіо Свобода» про поступове звикання західного світу до окупації АРК. «За даними соціологів, чверть громадян України вже змирилася з окупацією АРК. Торік не менше мільйона відпочивальників-українців із «материка» їздили до Криму. Ба більше: декотрі депутати Верховної Ради закликають визнати «тимчасову юрисдикцію» РФ чи щось подібне до цього стосовно АРК. І справа тут не лише у «ватних» настроях чи капітулянтстві: відбувається призвичаювання до факту окупації, явище, цілком зрозуміле з погляду психології. Щось схоже маємо й у світі. Чинник призвичаювання діє й там. І якщо зараз декому зі західних політиків ввижається, що окупація АРК сталася «давно», то що ж буде через кілька років, коли політичний істеблішмент істотно оновиться? Та й мас-медіа все частіше вдаватимуться до «нейтральної», як їм видається, формули: «спірна територія», — пише Сергій Грабовський.

Офіційний Київ: якось воно буде
Водночас українська влада воліє не помічати цих явищ, діючи за принципом: «якось воно буде». Так, Павло Клімкін, міністр закордонних справ України, висловив думку, що слова президента США про Крим вирвали з контексту: «Так, у нього є свій лексикон, своя логіка, але він ніколи не казав, що Крим — російський».
Щодо ймовірної зустрічі Трампа та Путіна Микола Бєлєсков, заступник директора Інституту світової політики, заявив «Радіо Свобода» наступне: «Це не означає, що отримаємо «чергову «Ялту», чого постійно в Україні побоюються. У Путіна та Трампа очікування зовсім протилежні. Трамп очікує поступок із боку Путіна. Путін очікує поступок із боку Трампа. Ми отримаємо схоже до того, що відбулося в Сінґапурі — гарні фото, багато заяв, та суті мало. Вони підпишуть, найімовірніше, якийсь документ, який ні до чого не зобов’язуватиме».
Водночас Президент України намагається всі гріхи перекласти на зовнішніх і внутрішніх ворогів. У своїй статті в американському часописі The Washington Post Петро Порошенко розповів про успіхи України під його керуванням у боротьбі з корупцією, але наголосив, що цьому процесу заважають РФ, яка «своєю тактикою руйнування та гібридною війною намагається позбавити українців права самостійно визначати своє майбутнє», та популісти в самій Україні, які переслідують власні корисливі інтереси.
«Як і їхні союзники в інших країнах Європи, популісти України голосно використовують риторику боротьби з корупцією, але насправді не зацікавлені у вирішенні проблеми. Вони є членами колишньої Партії реґіонів Януковича й олігархами, що не хочуть реформ», — пише Петро Порошенко.
Хотілося б нагадати, що пропагування тези «навколо — самі вороги» аж ніяк не свідчить про сильні позиції влади. «Офіційний Київ має зрозуміти, що треба захищати свої позиції активно та цілеспрямовано, завжди й усюди. Як це роблять політичні лідери успішних країн — починаючи від США і закінчуючи Ізраїлем», — підсумовує директор Інституту соціально-політичного проектування «Діалог».

Ігор Берчак

До теми
Під час саміту G7 в Канаді заклик Дональда Трампа повернути РФ у клуб розвинених держав охоче підтримав Джузеппе Конте, прем’єр-міністр Італії. Незважаючи на те, що на відміну від американського президента, Конте підписав фінальне комюніке саміту з осудом гібридної аґресії РФ, він послідовно виступає за перегляд існуючого режиму антиросійських санкцій. «Ми будемо просувати перегляд системи санкцій, наполягаючи на тому, що вони становлять ризики для розвитку громадянського суспільства у Росії», — наголосив Джузеппе Конте на початку червня ц. р. під час виступу в Сенаті Італії, який мав голосувати за довіру прем’єру. Судячи з усього, Сенату така позиція Джузеппе Конте сподобалася, оскільки його уряд на тому засіданні отримав вотум довіри.

Мовою чисел
Іноземний бізнес, який втрачає прибутки через антиросійські санкції, не може второпати, чому Україна, яка офіційно називає РФ аґресором, продовжує торгувати з Росією. За даними Національного банку України, в першому кварталі 2018 року, порівняно з аналогічним періодом 2017-го, імпорт товарів із РФ до України зріс на 28,4 % (до 1,9 млрд USD). Натомість експорт товарів із України в РФ — зменшився на 11,5 % (до 709 млн USD). Для порівняння: імпорт товарів із Європейського Союзу (ЄС) збільшився на 10,7 % (4,5 млрд USD), експорт із України до ЄС зріс на 26,5 % (4 млрд USD). Хоча, правди ніде діти, не дрімають і європейці, зокрема, німці. 2017-го товарообіг РФ із Німеччиною склав майже 50 млрд USD, збільшившись на 22,7 % порівняно з 2016 роком. Експорт РФ у Німеччину 2017-го склав 26 млрд USD, збільшившись на 21 %. Імпорт РФ із ФРН — 24 млрд USD (зростання на 25 %). За часткою в російському товарообігу торік ФРН зайняла друге місце — 8,5 %.

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply