Новини для українців всього свту

Saturday, Oct. 24, 2020

Західний військовий округ ліквідували

Автор:

|

Грудень 19, 2013

|

Рубрика:

Західний військовий округ ліквідували

Новий рік Львів зустріне вже без статусу військового центру, оскільки нинішня влада ліквідувала Західне оперативне командування (ЗахОК). І хоча цим рішенням приголомшені всі військовослужбовці, але з плакатами на Майдан не вийдуть — субординація не дозволяє. Хоча багато з них залишиться без роботи або й без житла. Із нового року нові командні центри буде організовано в Рівному та Дніпропетровську. Слід нагадати, що Львів був військовим центром ще за часів Австро-Угорщини й упродовж 400 років утримував свій статус — до президентства Віктора Януковича.

Про можливі причини та наслідки такої «реформи» розповів Володимир Гулима, військовий експерт і керівник громадської організації «Центр дослідження проблем реґіональної та міжнародної співпраці». «Питання про перенесення ЗахОК виникло ще два роки тому, — каже він. Увесь цей процес реорганізації подається як реформа Збройних сил (ЗСУ), проте насправді це більше схоже на імітацію реформ, адже все відбувається приховано, а реальні причини перенесення – зовсім не зрозумілі. До прикладу, нещодавно було прийнято програму реформування ЗСУ до 2017 року та правовий документ про новий військово-адміністративний поділ України. Саме ним і передбачено передислокацію пунктів військово-адміністративного управління».
Незрозумілим залишається й те, чому командний центр переносять саме до Рівного. «Зараз у Рівному дислокується управління 13-го армійського корпусу. Коли реформу замислював міністр Анатолій Гриценко, хотіли виключити зайву ланку військового управління (передбачалося, що Міністерство оборони (МО) напряму керуватиме армійськими корпусами), тоді рішення про перенесення реґіонального військового управління в Рівне виглядало логічно. А зараз це позбавлене будь-якого сенсу, адже не відомо, чому командне управління, яке є у Львові, під іншою назвою має функціонувати в Рівному. Єдине пояснення, яке прозвучало у відкритих джерелах, — віддаленість від кордонів. У сучасних умовах це звучить смішно», — коментує експерт.
«І тим більше перенесення не є зрозуміле з погляду його витратності. У Рівному треба будувати всю інфраструктуру. І найбільш витратним у цьому всьому процесі буде зв’язок. У Львові його будували ще за часів СРСР і вклали не один мільйон доларів. Вузол зв’язку, розташований у Львові, дотепер може з’єднати військове керівництво з будь-яким абонентом не лише в Україні, а й у державах колишнього Варшавського договору. Тепер усе це виявилося непотрібним і, як обіцяють, буде організоване в Рівному. Хоча ми розуміємо, що насправді цього не станеться й Україна просто втратить можливості, які успадкувала ще з радянських часів».
У Рівному до переїзду центру готуються «на повну», але все відбувається приховано. «Великий прорахунок міністерства ніяк не коментують. Адже обґрунтовані пояснення могли би «зняти» дуже багато питань як для військових, так і для цивільних. ЗахОК — це військовий орган управління, що охоплює частини ЗСУ в семи західних областях України, – пояснює Володимир Гулима. – Окрім того, що командування здійснює керівництво ними та їх бойовою підготовкою, його було визначено головним органом, відповідальним за організацію територіальної оборони. Тобто це – увесь комплекс заходів, який у особливий період має впроваджуватись у реґіоні: організація взаємодії з внутрішніми військами, міліцією, прикордонною службою, рятувальниками, представниками місцевої влади та всіх інших держустанов. Це – єдиний керівний і координуючий орган у реґіоні. Саме у Львові розташоване західне командування внутрішніх військ і орган управління прикордонної служби, а ЗахОК переводять у інше місто. Це дуже ускладнить координацію роботи».
На додачу до всього Львівщина позбувається допомоги армії в разі стихійного лиха. Із часом на Рівненщину перевезуть і військові частини, що дислокуються на Львівщині. «Ідеться про перенесення командного пункту управління ЗахОК, проте незабаром постане питання й про передислокацію повітряного командування «Захід», яке контролює безпеку повітряного простору, – уточнює експерт. – Воно теж буде змушене переїхати, бо не може працювати на віддалі від оперативного командування.»
Офіцери, які там служать у ЗахОК, мають високі звання та величезний досвід. І люди, котрі прослужили по 25-30 років, уже влаштували своє життя, тож навряд чи захочуть переїздити в інше місто й жити в гуртожитках. «Припускаю, що багато хто зостанеться у Львові, отже, оперативне командування залишиться без них. Звісно, заміна їм знайдеться, можливо, навіть серед молодих офіцерів, але мине кілька років, перш ніж вони здобудуть такий же досвід і вміння. Можна впевнено казати, щонайменше, упродовж двох-трьох років Україна не матиме ефективного оперативного командування», — переконаний фахівець.
Володимир Гулима стверджує, що Львів хочуть позбавити іміджу й авторитету у військовій галузі, а заодно – зменшити бунтарські настрої західної України. Саме через це ще торік факультет військової розвідки Академії Сухопутних військ і високомобільних десантних військ перевели до Одеси. «Експерти, котрі працюють у цій галузі, упевнені, що такі кроки — це політична домовленість, адже навчальна база, яка підходила найкраще, була саме у Львові. Тим більше що можливості Яворівського полігону значно розширюють тренувальну базу.
Тож виникає запитання: навіщо переводити до Одеси найелітніші та наймобільніші факультети? Для того, аби позбавити Львів іміджу й авторитету в цій галузі! Тепер переводять ЗахОК, і Львів втрачає статус військово-адміністративного центру.
А наостанок чуємо про законопроект, який узагалі не передбачає існування Львівської області. Це – якась інформаційна кампанія чи просто збіг? Швидше за все, це – сплановані дії на приниження впливу західної України загалом та Львова зокрема. Задля зменшення ролі Галичини та бунтарських настроїв її населення».
Міський голова Львова Андрій Садовий на запитання, що станеться з майном, яке ЗахОК залишає по собі, відповів: «Ні будівлями, ні ділянками ми не розпоряджаємося». Причому сам мер — проти перенесення командування з міста Лева: «Львів сьогодні — центр західної України в плані соціально-економічного розвитку, проведення масштабних культурних подій, спортивних заходів і туризму. Також важливо, аби всі владні й силові структури могли оперативно спілкуватися між собою й постійно бути на зв’язку. Враховуючи сказане, ЗахОК мало би розміщуватися саме у Львові». Думку МО із цього приводу дізнатися не вдалося, бо офіційний інформаційний журналістський запит у відомстві проігнорували.
Слід додати, що МО заявило, що продасть залишок майна й озброєння на загальну суму 9 млрд грн, і ті кошти начебто мають піти на покращення становища армії. Проте скептики запевняють, що, озвучена сума – не зовсім реальна, адже як по засіках не шкреби, а продавати вже особливо нема що, та й гроші до армії рідко доходять. Витрати на Збройні сили щороку зменшуються. Навіть із коштів, які ЗСУ «заробляють» у миротворчих місіях (лише за минулий рік — 27 млн USD), коли ті потрапляють у бюджет, до армії доходять лише «крихти».
Та сама програма реформування передбачає скорочення численності армії до 115 тис. військовослужбовців до 2017 року. Це – при тому, що на початку 1990-х рр. Збройні сили налічували майже 800 тис. вояків. Тепер у зв’язку зі скороченням частині досвідчених офіцерів не знайшлося місця в новому командному пункті. А дехто добровільно не захотів міняти облаштоване життя на гуртожиток у іншому місті. Таке ставлення до військових доволі дивно виглядає на тлі нарощування кількості силовиків. Внутрішні війська Міністерства внутрішніх справ зараз налічують 33,3 тис. військовослужбовців, Служба безпеки України — 41,75 тис., міліція — 240,2 тис., прикордонні війська — 50 тис. Разом — майже 450 тис. осіб. Хоча, може, це й не так дивно, якщо українська влада більше боїться власних громадян, ніж зовнішньої загрози.

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply