Посилках з США в Україну

Новини для українців всього свту

Thursday, Sep. 20, 2018

За соратників Януковича взялися всерйоз, але чи надовго?

Автор:

|

Червень 23, 2016

|

Рубрика:

За соратників Януковича взялися всерйоз, але чи надовго?
Олександр Онищенко

Олександр Онищенко

Детективи Національного антикорупційного бюро України (НАБУ) та прокурори Спеціалізованої антикорупційної прокуратури (САП) минулого тижня провели у Києві, Дніпрі та Львові 37 обшуків у рамках розслідування корупційної схеми з перепродажу блакитного палива, отриманого в рамках спільної діяльності з державним підприємством «Укргазвидобування».

Кадиров-2
Зокрема завітали й до престижної будівлі на Хрещатику, де розташовується офіс Олександра Онищенка, депутата Верховної Ради України (ВРУ), котрий зараз входить до складу парламентської групи «Воля народу», а раніше був соратником Януковича по Партії реґіонів (ПР). До слова, і прізвище раніше у нього було інше. Адже народився він 1969 року в Ростовській області Російської Федерації (РФ) як Олександр Кадиров, а прізвище матері — Онищенко — взяв лише згодом.
Із намісником Кремля в Чечні Кадировим у п. Онищенка щонайменше одна спільна пристрасть на двох. У 2002-2013 рр. депутат ВРУ очолював Федерацію кінного спорту України, яку представляв на Олімпіадах у Пекіні 2008-го та Лондоні 2012-го. На останній зайняв «аж» 70-те місце.
У торішньому рейтинґу найбагатших українців від журналу Forbes п. Онищенко посів 97-му позицію. Його статки оцінили тоді у 27 млн USD. За офіційною ж декларацією, політик заробив торік 33,16 млн грн. Зокрема, 3 млн грн — дивіденди та відсотки, а 30 млн грн — дохід від продажу майна. На рахунку ж у латвійському Trasta komercbanka має суму, еквівалентну 157,3 млн грн.
Українському бізнес-середовищу Олександр Онищенко відомий як підприємець із газовими інтересами. За даними НАБУ, він контролює щонайменше п’ять газовидобувних компаній — «Надра Геоцентр», «Фірма ХАС», «Карпатинадраінвест», «Природні ресурси+» та «Пласт». Усі, крім останньої, мають спільну діяльність із «Укргазвидобуванням». Крім заниження цін під час первинного продажу газу,
Державна фіскальна служба закидає компаніям п. Онищенка й несплату податків з подальшої його реалізації. Українські засоби масової інформації (ЗМІ) приписують цьому політику й інші непрозорі схеми у нафтогазовому бізнесі. Зокрема — корупційне отримання дозволів на видобування газу на семи ділянках підконтрольного Україні шельфу Чорного моря. Та в Державній службі геології та надр України спростували цю інформацію. ЗМІ звинувачували п. Онищенка в причетності до організованих злочинних угрупувань, які діяли в Києві в 1990-х рр. Але він цю інформацію заперечує.
Соратника Януковича звинувачували в порушеннях у веденні газового бізнесу давно. А його креатурою називали Ігоря Шевченка, міністра екології в уряді Арсенія Яценюка. Саме політ п. Шевченка літаком Олександра Онищенка з Франції до Києва став формальною причиною для відставки міністра з посади торік у липні. В уряді тоді заявили, що його міністерство начебто було приватизоване газовим олігархом.
Про протизаконну діяльність фірм, пов’язаних із Олександром Онищенком, улітку 2015-го року заявляла й Тетяна Чорновол, народний депутат із фракції «Народного фронту». Сам п. Онищенко тоді заявив, що проти нього проводять кампанію лідери партії «Народний фронт», у т. ч. особисто п. Яценюк.

Головного не затримали
15 червня правоохоронці затримали десятьох підозрюваних у причетності до газової схеми, у результаті якої, за попередніми даними, державі було завдано збитків на 3 млрд грн. Із них 1,6 млрд грн отримані в результаті перепродажу газу посередниками й виведені через фіктивні підприємства, ще 1,3 млрд — несплачена сума ренти за користування надрами.
16 червня Назар Холодницький, керівник САП, зареєстрував у ВРУ погоджене з генеральним прокурором України подання про надання згоди на затримання та арешт п. Онищенка як одного з організаторів розкрадання державного газу.
А Артем Ситник, керівник НАБУ, пояснив: «Схема, за якою діяла злочинна група, — досить проста. Є спільна діяльність на підставі угод, укладених з «Укргазвидобуванням», у ній були задіяні фіктивні біржі. Через ці біржі встановлювалася занижена ціна на газ, що постачався на підконтрольні злочинцям підприємства. У подальшому газ передавався на підприємства реального сектора економіки, але вже за ринковими цінами». «Різницю між ринковою ціною та ціною, за якою збувався газ на підприємства реального сектора економіки, переховували на фіктивні підприємства, переважно готівкою. Злочинну організацію створили ще 2013 року. До неї входило більше 20 посадовців, у т. ч. представники державної компанії», — уточнив п. Холодницький.
Своєю чергою, Михайло Гончар, директор енерґетичних програм Центру «Номос», пові домив українській службі Deutsche Welle, що «ця афера була секретом Полішинеля». «Не він один (Онищенко. — Ред.) використовував подібну схему. Такі схеми уможливлювало законодавство та різні ціни на газ для населення й промисловості. Влада нарешті взялася за практичні кроки в енерґетичному секторі, — вважає експерт. — Якщо це не виявиться черговим перерозподілом від одних олігархів до інших».
За словами п. Ситника, п. Онищенку загрожує від семи до 12 років ув’язнення. Однак реґламентний комітет парламенту поки що не розглядав подання від правоохоронців. Павло Пинзеник, його керівник, пояснив, що, за процедурою, з моменту спрямування подання до комітету Олександр Онищенко матиме п’ять днів, аби скерувати до комітету свої пояснення з приводу висунутих йому звинувачень. А загалом реґламентний комітет має аж 20 днів, аби розглянути прокурорське подання. Якщо календарний план роботи ВРУ не змінять, до зали питання п. Онищенка потрапить ніяк не раніше за липень.

«Можуть сидіти спокійно»
Журналісти допитувалися в парламентських кулуарах, чи не дасть настільки тривала процедура розгляду цього питання можливості фіґурантові антикорупційного розслідування зникнути з України. Антон Геращенко, радник міністра внутрішніх справ України, заспокоїв: «Навіть якщо це станеться, в Україні існує процедура заочного засудження, а отже — від відповідальності сховатися нікому не вдасться».
Однак Сніжана Гришина, парламентський кореспондент радіостанції «Голос столиці», дізналася також, що в кулуарах є неофіційна інформація про те, що депутати будуть намагатися затягнути цю справу, оскільки голосів у сесійній залі за це рішення немає. «Дуже складно буде протягнути це рішення, аби позбавити депутата недоторканності. І навіть є така думка, що це питання до сесійної зали взагалі до кінця цієї сесії не винесуть, а, можливо, затягнуть із рішенням до осені», — вважає вона.
Тарас Чорновіл, екс-депутат парламенту від ПР, заявив в ефірі телеканалу «Еспресо»: «У справі Онищенка сядуть майже всі, крім кількох людей, котрі мають депутатську недоторканність. Депутатську недоторканність із Онищенка знімуть, але, коли справа у ВРУ до цього дійде, підозрюваний зникне з країни».
Політик також запевняв, що у справі п. Онищенка фіґурує й Юлія Тимошенко, лідер Всеукраїнського об’єднання «Батьківщина». Більше того — він заявив: «Я можу з певністю говорити, що Тимошенко була натхненником схеми, за якою «працював» Онищенко». Тому екс-депутату цікаво, чи зможуть правоохоронні органи висунути звинувачення і їй.
А політолог Кирило Молчанов уважає, що «жодна більшість у парламенті не проголосує за зняття недоторканності, тому що вони чудово розуміють, що якщо вони сьогодні проголосують за зняття недоторканності з Онищенка, то завтра її будуть знімати з них». «Якщо брати в розрізі парламентського конфлікту, то там можуть всі сидіти спокійно», — переконаний він.
Політолог не впевнений і в тому, що правоохоронці й справді взялися нарешті за соратників Януковича по ПР, також звинувачуваних громадськими активістами й журналістами в розкраданні державного майна в особливо великих розмірах. «По-перше, я думаю, це (подання щодо Онищенка в парламент. — Ред.) — схема тиску на цих осіб, аби вони поділилися або ж частиною фінансів, у привласненні яких їх звинувачують, або ж розкрили схеми, за якими можна було займатися такими корупційними оборудками. Плюс вони всі перебувають у такій вузькій політичній системі, де не прийнято з почуття корпоративності та солідарності одне одного здавати. Тому ми і живемо в цьому вирі, що за рамки телекамер нікуди і не виходить», — констатує п. Молчанов.

Ігор Голод

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply

Loading...