Новини для українців всього свту

Saturday, Aug. 8, 2020

За крок до війни

Автор:

|

Квітень 03, 2014

|

Рубрика:

За крок до війни

Україна протрималася ще один тиждень, упродовж якого Росія шантажувала її стягуванням до кордонів своїх військ і вимагала, аби вона роздробилася на автономії, які та спробує поглинути вслід за Кримом.

«Ідентичний до кримського сценарій»
27 березня Андрій Парубій, секретар Ради національної безпеки й оборони України (РНБОУ), заявив, що атака на територію материкової України може відбутися будь-якої хвилини. Він пояснив, що план Кремля під кодовою назвою «Російська весна» полягає в тому, щоби спровокувати в українській державі конфлікт між її патріотами та прибічниками Москви, аби «продемонструвати, що проросійські сили мають повну підтримку в південно-східних регіонах, і це стало би підставою для введення російських військ».
Пан Парубій наголосив, що наступним етапом після вторгнення російських військ до Криму мало бути вісім південно-східних областей України. У них, за даними секретаря РНБОУ, «планувався ідентичний до кримського сценарій захоплення обласних державних адміністрацій, державних установ, проголошення так званих народних губернаторів, а потім звернення до Російської Федерації (РФ) із проханням про допомогу».
Посадовець поінформував також, що до кордонів на півночі, сході й півдні України стягнуто вже майже 100 тис. російських військовиків. «І ці війська перебувають у бойовій готовності вже кілька тижнів», — наголосив він. Крім того, за даними Андрія Парубія, у найбільших російськомовних містах України Москва запланувала мітинґи по 50-100 тис. учасників, але «з кожним тижнем кількість протестувальників на сході та півдні зменшується до кількохсот осіб». Бо підбурювачів сепаратистських бунтів, засланих із Росії, нарешті почали затримувати працівники Служби безпеки та Міністерства внутрішніх справ України.

Ключова дата — до 1 квітня
Тим часом, Путін не квапився з вторгненням в Україну, хоча російський військовий оглядач Павло Фельгенгауер наполегливо радив йому поспішити. Причому для своїх порад він обрав американський журнал Foreign Policy, де пояснив, що Крим надто залежать від води, електрики й інших ресурсів із материкової України, щоби Росія обмежилася лише ним. Відтак, оглядач констатував: «Ізольований Крим під контролем Росії, що протистоїть ворожому українському «материку», — це навряд чи схоже на сценарій, який уявляв собі Путін». Саме тому, стверджує п. Фельгенгауер, Кремль, претендуючи якщо не на всю Україну, то, принаймні, на прилеглі до Криму терени, заявляє, що не визнає її уряду доти, доки парламент у Києві не прийме нової конституції, яка роздробить країну на автономні частинки, котрі Москва має намір поглинути вслід за Кримом.
Експерт розповів про це так: «Голова МЗС РФ Лавров уточнив, що нова конституція повинна зробити з України федеративну державу. Це перетворить російськомовні області на фактичний протекторат Росії. Контроль над ними дасть Москві змогу протягнути коридор до Придністров’я. У підсумку частини «федеративної України» приєднаються до Росії».
Однак, на думку військового експерта, якщо Путін усе-таки вирішить скерувати війська в Україну, то часу він має обмаль: «Весна — рання, земля скоро просохне, а це означає, що важка техніка незабаром зможе рухатися по полях на півдні України». Ключовою датою автор назвав 1 квітня, коли у РФ починається весняний призов до армії й, відповідно, демобілізація тих, хто вже відслужив. Російський оглядач застеріг, що «після їх демобілізації звичайні війська РФ відновлять боєготовність тільки до серпня-вересня». За цей час українці встигнуть зібратися із силами. Тож п. Фельгенгауер резюмував: «Вікно можливостей» для вторгнення виникне в перші тижні квітня й зачиниться приблизно в середині травня».

Пошуки компромісу
Однак Міністерство закордонних справ (МЗС) України одразу відкинуло вимоги Кремля федералізувати країну, заявивши: «Під прицілом своїх автоматів цей аґресор вимагає тільки одного — повної капітуляції України, її розколу та знищення української державності. Саме так і ніяк інакше розцінюються в Україні умови щодо федералізації, запровадження другої державної мови, проведення референдумів тощо».
А вслід за МЗС України й державний секретар США Джон Керрі після зустрічі з п. Лавровим, котрий пропонував йому спільно нав’язати Україні федералізацію, запевнив: «Жодне рішення щодо України не може ухвалюватися без участі легітимного українського уряду на чолі з Арсенієм Яценюком».
Й ось керівництво Росії, що вже почала потерпати від економічних санкцій Заходу, якими той відповів на анексію нею Криму, висунуло «компромісний», на його думку, варіант виходу з кризи. За даними політолога Тараса Березовця, Москва запропонувала Києву «прийняти нову Конституцію, де буде закріплено нейтральний статус України», окрім того «Україна має офіційно відмовитися від членства в Європейському Союзі та НАТО». «Пунктом два, — продовжив політолог, — Крим оголошується демілітаризованою зоною, звідки виводяться всі військовослужбовці».
Після цього Москва обіцяє провести на півострові «незалежний новий референдум про статус Криму, за результатами якого пропонується ввести подвійне українсько-російське управління Кримом». Україна має натомість погодитися стати федерацією, проголосити російською мову другою державною та запровадити мораторій на вибори Президента й Верховної Ради до грудня ц. р.
Однак і на цю пропозицію росіян керівництво України відповіло категоричною відмовою. Адже в країні вже була одна автономія — кримська, однак її парламент і уряд було захоплено вояками без розпізнавальних знаків, яких президент Путін спершу називав «самообороною Криму», а після анексії півострова — нагородив як військовослужбовців російської армії.

Альтернатива Києва
Замість федералізації України її керівництво пропонує «м’якший варіант» порозуміння з російськомовним південним сходом країни. 27 березня Арсеній Яценюк заявив, що «наполягає на негайному проведенні конституційної реформи в Україні — задля децентралізації влади в ній». Керівник уряду пояснив: «Нам потрібно невідкладно провести конституційну реформу та передати людям те, що їм належить, а це влада — на місцях і повноваження на місцях. Ця реформа повинна передбачати ліквідацію обласних державних адміністрацій, створення виконавчих комітетів, позбавлення центральної влади функцій, які властиві не їй, і передачу цих функцій на місця».
І хоч до усього цього керівництво України повсякчас закликає очільник МЗС РФ, прем’єр Яценюк, однак, відкинув головне в заявах Сергія Лаврова — утворення автономних федеральних земель, чиї парламенти росіяни здатні захопити так само, як минулого місяця — кримський. І навряд чи випадково якраз після заяви Арсенія Яценюка про негайне проведення конституційної реформи в Україні» Володимир Путін 28 березня зателефонував до Баарака Обами, повідомивши президентові США, що погоджується на пропозицію Білого дому щодо дипломатичного врегулювання кризи в Україні.
А 31 березня «за розширення повноважень реґіонів у складі унітарної України» публічно висловився й Олександр Турчинов. Він сказав із цього приводу: «Сьогодні в Україні немає жодних передумов для федералізації. Україна — унітарна держава. Але українські реґіони повинні мати більше повноважень, залишаючись у складі унітарної держави».

Кремль змінив тон?
І того ж дня, швидше за все, також зовсім не випадково саме після цієї заяви київське інтернет-видання Espreso.tv зауважило, що умови визнання Москвою легітимності Києва збігаються з пропозиціями Вашинґтона: «У ЗС РФ іще не говорять прямо про те, що в Москві визнають легітимність майбутніх виборів Президента України, але вже висувають конкретні умови, при дотриманні яких російська сторона буде вважати їх законними».
«Ми розраховуємо на те, що умови для проведення виборів будуть створені», — заявив Григорій Карасін, заступник голови МЗС Росії. І серед них він указує «транспарентність, справедливість, урахування інтересів реґіонів». «Від цього залежить і легітимність», — наголосив п. Карасін.
За словами чиновника, російська сторона хоче, щоби пріоритетом у врегулюванні ситуації в Україні «було проведення конституційної реформи, яка би враховувала думку реґіонів». «Від цього багато в чому залежить успіх будь-яких виборів, що проводяться на Україні», — наполягав Григорій Карасін.
Разом із тим, заступник голови російського зовнішньополітичного відомства повідомив про готовність РФ співпрацювати з новою українською владою, що фактично дублює вимогу США про прямий діалог між Москвою й Києвом. За твердженням п. Карасіна, Росія готова до співпраці з керівництвом України, який буде обране демократичним шляхом».

Ігор Голод

До слова
Костянтин Ромодановський, голова Федеральної міґраційної служби (ФМС) РФ, розповів про те, як іде паспортизація кримчан. За його даними, російські паспорти вже отримало більш як 15 тис. жителів півострова. Причому ще близько 50 тис. документів перебуває на оформленні. Зазначимо, що це — близько 3 % від загального числа жителів Криму. «Завдання з паспортизації всього населення – складне, адже це 2 млн людей, але його буде вирішено», — зазначив п. Ромодановський. Отримати документ можна в будь-якому місті Росії. Кримчани можуть звертатися до територіальних органів ФМС за місцем своєї реєстрації у РФ або за місцем фактичного проживання. Також на сайті ФМС РФ з’явився спеціальний розділ — «Для жителів Криму й Севастополя». У повідомленні ідеться про те, що громадяни України й особи без громадянства, котрі постійно мешкали, станом на 18 березня ц. р., на території Криму або на території міста федерального значення Севастополя, визнаються громадянами Російської Федерації.

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply