Посилках з США в Україну

Новини для українців всього свту

Friday, Oct. 19, 2018

За крок до громадянської війни

Автор:

|

Травень 07, 2015

|

Рубрика:

За крок до громадянської війни

Правий сектор

Дислокація десантників навколо Добровольчого українського корпусу (ДУК) «Правого сектора» (ПС) нарешті привернула увагу всієї країни до все ще не врегульованого статусу добровольчих батальйонів.

База була блокована
28 квітня ц. р. журналіст Юрій Бутусов неабияк стривожив усю країну повідомленням у Facebook, що у Великомихайлівці на Дніпропетровщині підрозділи Збройних сил України (ЗСУ) намагалися роззброїти бійців ДУК. Того ж дня інформацію про дислокацію армійців навколо цього підрозділу підтвердив Дмитро Ярош, лідер «Правого сектора».
«Наша база була блокована без будь-яких попереджень підрозділами десантників 25-ї й 95-ї бригад разом із бронетехнікою та важким озброєнням. Були виставлені блокпости молодих, щойно мобілізованих солдатів. Вони зупинили одну з наших машин і зажадали від бійців здати зброю. На мій дзвінок Віктор Муженко, начальник Генерального штабу (ГШ), одразу не відповів, і ми не змогли негайно обговорити ситуацію. Хоч було очевидно, що без наказу ГШ ця операція не могла бути проведена. Я зв’язався з командуванням десантників, із якими ми разом билися весь рік, і бойові командири гарантували мені, що вони не повернуть зброї проти своїх братів із ПС, які би погані накази не давали їм політикани. Я також дав наказ підрозділам «Правого сектора» не здавати зброї і не піддаватися на провокації. Бачу, що військове і політичне керівництво вирішило навмисно спровокувати конфлікт — підштовхнути бійців ПС на неправомірні дії щодо солдатів ЗСУ, щоб дискредитувати добровольчі загони. Так от, провокація не пройде. Ми свою зброю в боях з ворогом здобували», — розповів політик.

Активісти дійшли до АП
Та цим інцидент не вичерпався: кількасот активістів і прихильників ПС прийшло до будівлі Адміністрації Президента України (АП) вимагати пояснень із приводу того, що ж коїться, адже легендарний ДУК від самого початку війни на сході країни був задіяний у найгарячіших і небезпечних точках.
Підлила оливи у вогонь і блогер Олена Білозерська, котра воює у лавах ДУК. «Армійці, котрі оточили нашу базу на кордоні Дніпропетровської та Донецької областей, — не ті, з якими ми пліч-о-пліч пройшли рік війни, а нові, новопризвані. Вони майже нічого не знають про ДУК ПС, і їх накрутили, що ми нібито збираємося йти на Київ скидати Порошенка. Про це стало відомо з розмов наших хлопців зі солдатами», — написала вона у Facebook.
Відтак, активісти, котрі прийшли до АП, пригрозили, що жорстко реагуватимуть на будь-які спроби застосувати до добровольців силу. Утім, ніхто з представників влади до них так і не вийшов.
Лише Олександр Мотузяник, речник АП із питань антитерористичної операції, запевняв на брифінгу в Києві: «Події, що відбуваються неподалік бази ПС на Дніпропетровщині, не є тиском чи спробами роззброєння бійців цієї організації. Ніхто нікого не роззброює. Те, що відбувається, є лише плановими навчаннями підрозділів високомобільних десантних військ. Пов’язувати ці навчання з будь-якими іншими діями або заявами — абсолютно недоречно. Розгорнуті навколо бази ПС блокпости буде знято по завершенні навчань».
А невдовзі й п. Ярош передав своїм бійцям запевнення генерала Муженка: «Наказу роззброювати «Правий сектор» ніхто не давав».

Махновщину терпіти не можна!
Та навіть якщо це — не виверти влади, а правда, появу десантників навколо бази ДУК таки можна трактувати як тиск на них. Бо, як зауважують незаангажовані в протистояння між сторонами інциденту журналісти, Дмитро Ярош надто кволо веде перемовини зі ЗСУ про входження ДУК до їхніх лав як окремого підрозділу. Власне, для цього він і був передислокований із Пісків до Покровського на ротацію.
Тим часом журналісти газети «Вести», якій закидають співпрацю якщо не з Кремлем, то зі соратниками Януковича, а тому вірити їм слід не в усьому, стверджують, посилаючись на неназвані ними «джерела у владі»: «Те, що відбувається довкола «Правого сектора», є відображенням боротьби між Президентом та Ігорем Коломойським.» (Олігархом, котрого не так давно було звільнено з посади очільника Дніпропетровщини. — Авт.). «По кому вдарить спроба нейтралізувати ДУК, також стало зрозуміло з цілої серії коментарів, які видавали політики з оточення Коломойського — Філатов, Корбан і навіть Олійник, котрий формально є першим віце-губернатором Дніпропетровської області», — провадить далі видання.
Тим паче, що останній із них назвав злочинним наказ військовикам роззброїти добровольців, від якого в ЗСУ відхрестилися. Що ж до неназваних «джерел у владі», то їх у «Вестях» цитують так: «Батальйони свою місію виконали. Але махновщину терпіти не можна. До речі, ПС пропонували пільгові умови входження в ЗСУ — збереження батальйону з його структурою. Але підпорядкування має бути єдиним. Не може бути, що сьогодні частина — на фронті, а завтра її знімають, щоби кинути під «Укрнафту». Бунт підняли командири, пов’язані з оточенням Коломойського, котрі розуміють, що «Приват» (фінансова група цього олігарха. — Ред.) їх фінансує не для того, щоби вони їм не підпорядковувалися. Блокування бази було, але піднімати зброю не планували. Цього не робили, аби не спровокувати іншу сторону. Не вистачало нам війни між своїми».

Конфлікт «уже вичерпано»?
Цікаво, що схожу версію опублікував Юрій Бірюков, радник Президента України. «Мені не подобається те, що хтось обіцяє ввійти в ЗСУ і не виконує обіцянок, хтось створює центри координації, альтернативні штаби, публічно повідомляє, що створюватиме нову політсилу з воєнізованим крилом», — сказав він. На думку п. Бірюкова, це зробив Борис Філатов. Однак той заперечує такі закиди радника Президента на свою адресу.
А тим часом в АП намагаються «загасити» конфлікт між владою та ПС, уголос стверджуючи, що його «вже вичерпано». Втім, Андрій Таранов, заступник голови АП, ще виступаючи перед активістами ПС, котрі пікетували будівлю Адміністрації, запевняв, що питання про добровільне входження ДУК «Правий сектор» до ЗСУ окремим підрозділом уже вирішене.
Та й у «Правому секторі» кажуть, що отримали запевнення від Президента: мовляв, роззброювати ДУК не будуть. І що підрозділи ЗСУ буде відведено від бази ПС у Дніпропетровській області.
Але ж і п. Бірюков міг озвучити не лише свою особисту думку тоді, коли заявив у Facebook: «Із якихось причин командування ДУК-ПС зриває процес інтеграції в ЗСУ».
«Настав час зрозуміти, що армія виросла і зміцніла, вона має бути єдиною, монолітною та страшною для ворога. А для цього має всотати в себе найкращих хлопців України. Вони повинні бути всередині армії стрижнем, цементом. З тієї простої причини, що моральні якості мобілізованих часто дуже далекі від ідеалу», — констатував він.

Чому потрібно…
Своєю чергою, Ніна Тимків, оглядач київського телевізійного каналу Espreso.tv, на запитання: «Чому ПС потрібно увійти до ЗСУ?» – відповіла так: «Це — одна з вимог цивілізованого світу, який тисне на Президента. Тобто, усі незаконні збройні формування повинні бути підпорядковані єдиному командуванню. Це робиться з метою підвищити ефективність ЗСУ та встановити контроль над їхньою діяльністю. Це потрібно бійцям «Правого сектору», котрі таким чином зможуть отримати статус учасника бойових дій на Донбасі, а отже, мати соціальні гарантії від держави. Також правом на одержання допомоги можуть скористатись їхні сім’ї у разі втрати годувальника. Держава почне надавати важке озброєння та боєприпаси».
А у відповідь на запитання: «У чому ж проблема?» — журналіст пояснила: «В умовах входження ПС до ЗСУ. Тобто, одною з вимог правих радикалів було входження цілим, окремим підрозділом до лав української армії. Щодо пропозицій їх роздроблення вони категорично проти. Ніби й дійшли згоди про створення штурмових бригад із ПС, але віз і нині там».
Коли ж пролунало запитання: «Хто стоїть за протестами правих біля АП?» — п. Тимків зазначила: «Конфлікт навмисно спровокований, бо реакцію правих на блокування та вимоги скласти зброю можна було легко передбачити. Багато хто вважає, що провина лежить на п. Порошенку. Мені важко сказати, хто саме давав наказ, бо ж не Президент особисто керував так званими навчаннями».
Наказ про початок навчань мав віддати начальник ГШ, а далі міг й бути саботаж особами, що «зливають» інформацію окупантам, стверджувала оглядач. «Не слід забувати, що від всякого непотребу Генштабу не очищено, а тому є особи, що за грошову винагороду будуть виконувати чиїсь вказівки. Гадаю, що такою вказівкою є спроба викликати протистояння між «правими» та чинною владою. Вони давненько одне одного недолюблюють, а тому достатньо однієї іскри, щоби перетворити на справжнє вогнище. Протистояння між ПС і президентом вигідне третій ворожій стороні», — резюмувала Ніна Тимків.

Ігор Голод

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply

Loading...