Новини для українців всього свту

Wednesday, Aug. 5, 2020

Юлю погодилися відпустити?

Автор:

|

Жовтень 10, 2013

|

Рубрика:

Юлю погодилися відпустити?

Ув’язнена 2011-го на сім років за нібито перевищення влади лідер опозиційної партії «Батьківщина» й екс-прем’єр Юлія Тимошенко 4 жовтня ц. р. нарешті погодилася на пропозицію керівників моніторингової місії Європарламенту в її справі Пета Кокса й Олександра Кваснєвського виїхати до Німеччини на лікування грижі на хребті.

«Готова прийняти»
У заяві з цього приводу політик пояснила: «Для врегулювання питань із політичними в’язнями в Україні працює спеціальна місія Європейського парламенту на чолі з Петом Коксом і Олександром Кваснєвським, які в постійному режимі провадять перемовини з Віктором Януковичем про моє звільнення. Кокс і Кваснєвський передали мені пропозицію щодо виїзду до Німеччини на лікування. Я публічно приймаю її. І не тому, що не довіряю українським лікарям. Не довіряю режиму, який готовий і здатний зробити все заради того, щоби мене позбутися. Вірю, що такий крок розрядить ситуацію напередодні саміту Східного партнерства. Заради успішного Вільнюса й успішної України, заради історичної та доленосної Угоди з ЄС я готова прийняти таку пропозицію».
Хоч при цьому п. Тимошенко проігнорувала висловлені Сергієм Соболєвим, заступником голови парламентської фракції «Батьківщина», побоювання, що з Німеччини вона «не зможе брати участь у політичному житті заради відновлення демократії в Україні». У тій же заяві екс-прем’єр запевнила: «Мій можливий виїзд до Німеччини не є еміґрацією. Я ніколи й ніде не буду просити політичного притулку і не буду ховатися по закордонах. Я своє давно вже відбоялася. Я буду брати найактивнішу участь у звільненні України».
Тим часом, на сайті німецького радіо Deutsche Welle ще місяць тому повідомили, що в клініці «Шаріте» на Юлію Володимирівну вже чекає окрема лікарняна палата. І хоч Міністерство закордонних справ України запевняло 8 жовтня, що не веде перемовин із німецькою стороною про лікування Леді Ю в тій клініці, політологи схиляються до думки, що задля того, аби Європейський Союз (ЄС) підписав Угоду про асоціацію з Україн, влада таки наважилася на виїзд екс-прем’єра за кордон.

Повернеться — сяде?
Зокрема, Олександр Палій вважає: «Тимошенко можуть відпустити, а потім відкрити ще якісь карні справи, щоби розуміла: щойно повернеться — одразу сяде».
Андрій Золотарьов, директор Центру політичного консалтингу, стверджує, що влада змушена була піти на поступки, тому що багато європейських політиків публічно підтримало Тимошенко: «Узявши участь у її подальшій долі, вони виявилися прив’язаними до неї. Західні політики дуже чутливі до громадської думки. Якщо відступиш, зміниш позицію — доводиться розплачуватися рейтинґом, кар’єрними перспективами».
Окрім того, політолог не відкидає можливості, що взамін за згоду відпустити п. Тимошенко до Німеччини п. Янукович виторгує фінансову допомогу Україні — 15 млрд USD кредиту, щоби залатати дірки в економіці. «Від цього залежатиме його подальша доля, — пояснює п. Золотарьов. — для виборців Януковича головний чинник — це покращення. Якщо соціально-економічне становище й надалі погіршуватиметься, то шанси на переобрання падатимуть».
А Олексій Голобуцький, заступник директора Агенції моделювання політичних ситуацій, доповнює: «Після виїзду Тимошенко за кордон Янукович виглядатиме позитивно в очах і виборців, і західної спільноти. Це — квиток до цивілізованого світу. Його знову почнуть запрошувати лідери провідних країн».
Утім, Олег Соскін, директор Інституту трансформації суспільства, не радить Вікторові Януковичу надто тішитися з перспективи виїзду за кордон: «Для Тимошенко головне — вирватися на свободу. Тепер консолідація всіх опозиційних сил почнеться навколо неї». Однак і цей політолог упевнений, що «Янукович не мав виходу»: «Грошей в Україні не вистачає. Президенту треба будь-що отримати кредити. А доки Тимошенко – у в’язниці, ніхто нічого не позичатиме».
Тієї ж думки дотримується й Георгій Чижов, віце-президент Центру політичних технологій: «Щойно Тимошенко опиниться на свободі, її голос стане відчутнішим. Вона перетвориться на дієвого політика. Хоча балотуватися в президенти не зможе, бо матиме непогашену судимість. За кордоном вона візьме на себе роль арбітра для опозиційних лідерів. Коментуватиме кожен крок. Може домовитися з Кличком про те, що очолить уряд, якщо той стане президентом. Це допоможе консолідувати опозиційно налаштованих виборців».

Виконати проблематично…
Щоправда, у той час як політологи демонструють одностайність думки щодо виїзду Юлії Володимирівни до Німеччини, влада, навпаки, помовчує щодо практичної реалізації згоди екс-прем’єра на виїзд з України. А Олександр Єфремов, лідер парламентської фракції Партії реґіонів (ПР), навіть заявив 7 жовтня, що вважає неможливим відправити на лікування за кордон екс-прем’єра Юлію Тимошенко: «Юридично виконати це в рамках існуючого юридичного поля проблематично. У нас немає законодавства, яке дозволяє сьогодні відправляти ув’язнених лікуватися за кордон. Тому навіть якщо це питання вирішувати, то необхідне відповідне законодавство». Щоправда, депутат із парламентської фракції ПР Інна Богословська пообіцяла, що «можуть бути прийняті відповідні зміни до Кримінально-процесуального кодексу».
Утім, цілком можливо, що президент Янукович очікує й від Юлії Тимошенко того ж, чого зажадав від неї 4 жовтня перший заступник керівника фракції ПР у Верховній Раді Михайло Чечетов: щоби екс-прем’єр принизила себе особистим проханням відпустити її лікування до Німеччини. А соратник п. Чечетова по фракції Володимир Олійник напряму вимагає: «Вона повинна чітко визначитися зі своєю позицією — винна вона чи ні».
Тим часом механізм вирішення питання Юлії Тимошенко запропонував відомий польський політик і економіст, депутат Сейму Республіки Польща Марцін Свєнціцький: «Це — перерва у відбуванні покарання. У Польщі її дає суд на прохання в’язня чи керівника тюрми. Перерва може тривати понад рік, якщо людину не забезпечують необхідним лікуванням за ґратами. Перерва не зараховується до терміну відбування покарання. Тимошенко після повернення має досидіти п’ять років».

Уже прийняв рішення!
Однак екс-міністр внутрішніх справ Юрій Луценко переконаний, що Віктор Янукович уже прийняв рішення щодо п. Тимошенко. Понад те, він запевняє, що президент вже погодився на звільнення екс-прем’єра: «Наскільки я розумію, Віктор Янукович дав згоду на звільнення свого головного опонента. І зараз іде боротьба за спосіб ухвалення цього рішення. Захист Юлії Тимошенко й місія Кваснєвського та Кокса пропонує зробити це за прецедентом Луценка (його президент цьогоріч помилував. — Ред.). Це — найпростіший і найшвидший шлях. Президентська сторона, проте, наполягає на частковому вирішенні питання шляхом надання Юлії Володимирівні так званих тюремних канікул для лікування за кордоном».
Юрій Віталійович переконаний, що на останній зустрічі президента з його колегами за посадою з Польщі, Німеччині й Італії «стало зрозуміло, що Європа вимагає виконання абсолютно всіх своїх вимог для підписання Угоди про асоціацію». «Позиція Євросоюзу гранично чітка — Україна може розраховувати на підписання Угоди про асоціацію лише після виконання всіх умов ЄС, – наголошує п. Луценко. — У першу чергу, мова йде про звільнення Юлії Тимошенко».
З екс-міністром солідарний Петро Андрусечко, політичний оглядач із Польщі, зауважуючи, що в його країні «більшість коментаторів підкреслює, що президент Янукович згоден відпустити Юлію Тимошенко, бо це — одна з основних вимог, яка стоїть на заваді підписанню Угоди про асоціацію».
Тим більше що, як слушно зазначив політолог Віктор Небоженко, унаслідок виїзду Юлії Тимошенко за кордон на лікування ані її, ані Віктора Януковича імідж не постраждає: «Вона погодилася на заклики двох громадян ЄС і все одно не звернулася з проханням про помилування до президента. У цьому сенсі вона зберегла своє обличчя. Хоч Янукович — також. Але тепер лічильник увімкнений у Януковича, а не в Тимошенко. А тому важливий технологічний характер її виїзду. Можливі три варіанти: через Генеральну прокуратуру, Міністерство юстиції чи завдяки рішенню п. Януковича. Хоча зауважу, що будь-який указ президента діятиме проти нього».

Ігор Голод

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply