Новини для українців всього свту

Tuesday, Jul. 14, 2020

Янукович у Нью-Йорку

Автор:

|

Жовтень 03, 2013

|

Рубрика:

Янукович у Нью-Йорку

Глава України з усіх сил намагався сподобатися Заходу на сесії Генеральної асамблеї (ГА) Організації Об’єднаних Націй (ООН).

М’яко стелив…
Що менше часу залишається до листопадового саміту «Східного партнерства» у Вільнюсі (Литва), на якому заплановане підписання Угоди про асоціацію України з Європейським Союзом (ЄС), тим уважніше співгромадяни та закордонні партнери Віктора Януковича прислухаються до його заяв. Хоч усі очікують від нього, звісно ж, не так слів, як конкретних справ.
А він, тим часом, у своєму виступі 24 вересня, під час загальних дебатів 68-ї сесії ГА ООН, намагався якомога більше сподобатися керівництву західних країн. Зокрема запевняючи, що «визначальним вектором розвитку» України є її євроінтеграційні прагнення». Навіть стверджуючи, що «Україна робить свій внесок у проект Великої Європи, який об’єднує інтереси та завдання розвитку країн Заходу і Сходу нашого континенту». Вочевидь, мав він на увазі ще не підписану Угоду про асоціацію з ЄС.
Обіцяв також, що очолювана ним країна «надалі робитиме вагомий практичний внесок у зміцнення миру, активно долучаючись до місій ООН у «гарячих точках» світу». Й аби не бути голослівним, зранку того ж дня підписав указ про скерування 300 українських військовослужбовців у Демократичну Республіку Конґо для підтримання там миру в складі місії ООН.
Скріпив своїм підписом і Закон «Про ратифікацію Угоди (у формі обміну листами) між Україною й Організацією Північноатлантичного договору про участь України в операції «Океанський щит», під час якої українські фрегат «Гетьман Сагайдачний», гелікоптер Ка-27 і група спеціального призначення протидіятимуть піратам у Аденській затоці. І виступаючи на ГА ООН, наголосив, що Україна виконує таким чином свої обіцянки НАТО. Окрім того, просив надати країнам Східної Європи постійне місце в складі Ради безпеки ООН.
А принагідно поскаржився, що «головною проблемою у відносинах України з Російською Федерацією (РФ) завжди було використання Росією енергоносіїв для тиску на Україну». І далекоглядно заявив, що її «відносини з ЄС підуть на користь Митному Союзу» Росії, Білорусі та Казахстану.

Не просто брав участь!
Відтак, навіть зазвичай критично налаштований щодо нинішнього глави української держави Віталій Портников, президент київського телетелеканалу «ТВі» й оглядач «Радіо «Свобода», дійшов висновку, що Віктор Янукович таки отримав у Нью-Йорку «кредит довіри від американських і європейських політиків».
Свою думку журналіст пояснив так: «Під час попередніх закордонних подорожей Януковича на багатосторонні зустрічі за участю керівників західних держав його фактично ігнорували, намагалися не проводити якихось серйозних бесід. Із Януковичем досить коротко й доволі сухо розмовляли керівники тих країн, для яких європейська інтеграція України завжди була геополітичним пріоритетом і котрі просто не хотіли кидати нашу державу напризволяще навіть у ситуаціях, коли її керівництво порушувало всі правові та юридичні норми життя в Україні й не звертало уваги на ті обіцянки, що їх Янукович давав керівникам західних держав. Однак тепер ситуація змінилася. Ми бачили, що Віктор Янукович зустрічався з президентом США Бараком Обамою. Він зміг провести багатосторонню зустріч керівників держав Східної, Південної та Центральної Європи, які вважають себе друзями України».
«Це контрастує з тими періодами, коли лідери європейських країн і Сполучених Штатів уникали спілкування з Януковичем», — визнав і Олексій Гарань, професор політології Національного університету «Києво-Могилянська академія». І висловив припущення: «Отже, шанси на підписання Угоди про асоціацію зростають».
Тієї ж думки дотримується й Олександр Сушко, директор Інституту євроатлантичного співробітництва: «Президент не просто брав участь у засіданні Генасамблеї ООН, а зустрівся зі впливовими світовими лідерами, зокрема з Бараком Обамою. Це свідчить про те, що Віктор Янукович не перебуває в міжнародній ізоляції. Помітно більше ініціативи виходило від глав держав – членів ЄС. У Європі зацікавлені в підписанні Угоди про асоціацію з Україною».
Окрім того, Віктор Янукович розповів журналістам, що коли фотографувався з Бараком Обамою в межах офіційного прийому президента США, то ще і його особисто запевнив у євроінтеграційному курсі України. Мовляв, «ми йдемо цим шляхом упевнено», на що п. Обама нібито схвально відреагував.

Є спільна точка зору?
Але цієї впевненості президенту України забракло під час його зустрічі в Нью-Йорку з керівниками держав «Групи друзів України» — президентами Болгарії, Естонії, Латвії, Польщі, Словенії, Словаччини та Хорватії. Бо там Віктор Янукович визнав, що на шляху євроінтеграції України все ще залишається невирішеними наразі кілька питань. У тому числі, щодо законодавства про прокуратуру та вибори, а також питання лідера опозиційної партії «Батьківщина» й екс-прем’єр-міністра Юлії Тимошенко, засудженої на сім років за обвинуваченнями, які в Україні та поза її межами сприймають або з обуренням, або, щонайменше, скептично.
Але якщо раніше президент категорично стверджував, що нічим не може їй допомогти, то в Нью-Йорку, принаймні, дав привід для сподівань, що долю Леді Ю все-таки буде вирішено ще до листопадового саміту. Бо не тільки нагадав, що «зараз над питанням Тимошенко працює» спостережна місія ЄС, очолювана Петом Коксом і Олександром Кваснєвським, а й наголосив, що «вона – дуже важлива».
Окрім того, український президент зазначив: «Раніше складалося враження, що ми не бажаємо чогось робити. Сьогодні є спільна точка зору в багатьох питаннях. Якою вона буде — стане відомо тоді, коли будуть підбиватися підсумки цієї місії, уже ближче до засідання Ради міністрів закордонних справ, яке відбудеться 21 жовтня».
Сергій Толстов, директор Інституту політичного аналізу і міжнародних досліджень, прокоментував цю заяву так: «Президент вніс певну ясність із приводу справи Тимошенко». Тобто, можна очікувати, що долю екс-прем’єра буде вирішена після доповіді місії Кокса-Кваснєвського. Колишній народний депутат і екс-соратник Віктора Януковича Тарас Чорновіл теж дійшов висновку, що «заява президента Януковича в Нью-Йорку про вирішення питання Юлії Тимошенко може свідчити про активну дискусію та пошук можливих альтернатив».
А оскільки минулого тижня депутат із парламентської фракції Партії реґіонів Інна Богословська повідомила, що влада таки «розглядає варіант із підготовкою закону, щоби відправити Тимошенко для лікування за кордон задля підписання Асоціації з ЄС», то своїм «є спільна точка зору» Віктор Янукович, схоже, дав зрозуміти, що все ж відпустить екс-прем’єра, хоч і протримавши її за ґратами якомога довше.

«Зробити кроки назустріч»
Тим більше що, перебуваючи за кордоном, Юлія Володимирівна буде позбавлена права брати участь у президентських виборах 2015 року. Щоправда, в інтерв’ю Bloomberg у тому ж Нью-Йорку Віктор Янукович уже вкотре заявивши, що чинне законодавство не дозволяє звільнити екс-прем’єра або ж відпустити її на лікування за кордон, водночас визнав, що «питання Тимошенко — дуже складне». І додав, що «воно було би простішим, якби вона відвідувала судові засідання, однак вона відмовляється це робити».
Тобто, таким чином Віктор Янукович або переклав на п. Тимошенко провину за те, що вона все ще перебуває за ґратами, або ж підказав їй той крок, після якого президент не вважатиме свої поступки щодо неї капітуляцією. Однак Олег Поліщук, оглядач київського журналу «Коментарі», у заголовку своєї публікації «Тимошенко допоможе Президенту» висловив упевненість, що екс-прем’єр таки змушена буде піти на компроміс із Віктором Януковичем. «Зробити кроки назустріч одне одному» закликала його та екс-прем’єра й головний редактор авторитетної київської газети «Дзеркало тижня» Юлія Мостова. Оскільки, пояснила вона, якщо екс-прем’єр про це не попросить, то, згідно із чинним законодавством, «проблему Тимошенко» не буде вирішено.
«Переступити через особисте — образи, амбіції, несправедливості й забезпечити успіх у Вільнюсі» просив Віктора Януковича та Юлію Тимошенко й депутат парламентської фракції «Батьківщина», лідер опозиційної партії «Громадянська позиція» та колишній міністр оборони Анатолій Гриценко. Бо, як стверджує він, «з одного боку, гонор Януковича не дозволяє йому підписати указ про амністію, а з іншого є небажання Тимошенко написати прохання про помилування чи скерування на лікування».
Але оскільки Вільнюський саміт невпинно наближається, то й остаточне вирішення «питання Тимошенко», яке стоїть на заваді підписанню Угоди про асоціацію України з ЄС — теж не за горами.

Ігор Голод

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply