Новини для українців всього свту

Sunday, Sep. 27, 2020

Янукович обізлився на Захід, бо той вимагає звільнення лідера опозиції

Автор:

|

Червень 06, 2013

|

Рубрика:

Янукович обізлився на Захід, бо той вимагає звільнення лідера опозиції

Перший заступник генерального прокурора України Ренат Кузьмін укотре змусив засумніватися в євроінтеграційних намірах президента Януковича.

Президент не винен
Своїми гучними заявами в інтерв’ю журналу «Forbes в Україні» перший заступник голови Генеральної прокуратури України (ГПУ) дав привід для сумніву в тому, чи справді офіційний Київ сподівається підписати Угоду про асоціацію та зону вільної торгівлі (ЗВТ) із Європейським Союзом (ЄС). По-перше, п. Кузьмін повідомив, що ГПУ вже має достатньо доказів, аби передати до суду карну справу про причетність Юлії Тимошенко в замовленні й організації вбивства депутата та бізнесмена Євгена Щербаня.
Уже самої цієї заяви вистачило би для висновку, що керівництво України ігнорує, по суті, попередження, яке пролунало 14 травня з уст Штефана Фюле, комісара з питань розширення ЄС і європейської політики сусідства. Адже той застерігав, що Угода про асоціацію та ЗВТ буде підписана тільки в разі звільнення п. Тимошенко, уже ув’язненої на сім років за нібито перевищення повноважень під час укладення контракту з російською компанією «Газпром».
Про це нагадав і Ян Томбінський, голова представництва ЄС в Україні. А наприкінці травня до Києва вшістнадцяте за останній рік прибула місія представників ЄС — колишній президент Польщі Олександр Квасневський і екс-голова Європарламенту Пет Кокс, головним завданням яких є переконати керівництво України звільнити Юлію Тимошенко, бо її ув’язнення — найголовніша перешкода в євроінтеграції її країни.
Однак небажання офіційного Києва усунути цю перешкоду Ренат Кузьмін демонструє не лише новими звинуваченнями на адресу лідера української опозиції. Він також дозволив собі в інтерв’ю журналу «Forbes в Україні» ще й закиди у бік громадян Чехії, яка є країною — членом ЄС, а також США, що вони нібито хотіли звинуватити в убивстві Щербаня «самого» президента Януковича. Дослівно ж він заявив: «У Чехії, яка надала політичний притулок деяким нашим громадянам, проводилися заходи щодо дискредитації української влади й особисто президента України. Під виглядом політичного притулку людям надали майданчик для фальсифікації матеріалів слідства».
Про те, що «такі фальсифікації планувалися», за словами першого заступника голови ГПУ, йому розповів екс-майор Держслужби Микола Мельниченко. Панові Кузьміну він начебто повідомив, що в Чехії «обговорювалася можливість обвинувачення президента Віктора Януковича в організації вбивства Євгена Щербаня», а «Мельниченкові пропонували стати учасником цієї провокації — фальсифікацій плівок записів, що підтверджують цю версію». «За це йому давали гроші, — стверджував також віце-генпрокурор України. — Мельниченко зробив офіційну заяву щодо цього».

Привілейована засуджена
Окрім того, п. Кузьмін укотре поскаржився, що ГПУ «перешкоджають розслідувати справу Щербаня» американські чиновники. «Мельниченко стверджує, що проти нас працюють Джо Вільямсон і Ральф Чача, представники лобістської фірми «Вілей Рейн», яких найняв Олександр Тимошенко, чоловік Юлії Володимирівни, для дискредитації українських слідчих, — конкретизував Ренат Кузьмін. — Серед згаданих осіб є сенатор Джим Слеттері, який лобіює інтереси п. Тимошенко в Конґресі та Державному департаменті США, використовуючи особисті стосунки з керівниками Держдепу та Гіларі Клінтон. Це — й адвокат Стівен Буннел, який працював помічником нинішнього заступника генерального прокурора США».
Що ж до лікування Юлії Тимошенко за кордоном, то це — непросте питання, але воно повністю не відкидається, переконаний Ренат Кузьмін. «Немає жодних законів, які би категорично таку можливість виключали, але це не так просто, як вам здається. Для лікування її в Німеччині потрібні взаємні політичні міждержавні рішення. Але така можливість точно є», — сказав він.
Водночас, перший заступник Генпрокурора наголосив, що від недуги, аналогічної до хвороби Юлії Тимошенко, страждає 80 % людей віком після 40 років. «До речі, у тій колонії, де п. Тимошенко відбуває покарання, понад 100 жінок мають подібний діагноз. І ніхто, зауважте, не запрошує їх на лікування за кордон. А ось у цьому я вбачаю вибіркове ставлення суто на користь засудженої Тимошенко. Більш привілейованого засудженого у світі немає», — наголосив чиновник.
«Окрема палата в цивільній лікарні з санвузлом і кімнатою для прийому відвідувачів, зі сучасною побутовою технікою, зв’язком, особистим лікарем, масажистом тощо. Вона не носить одягу, який передбачено для засуджених. Її лікують німецькі лікарі, яких для неї привозять спеціально з Німеччини. Вона мало не щодня приймає відвідувачів, послів і родичів. Я не буду продовжувати далі. І що, ви думаєте, ніхто в Європі цього не знає? Не бачить? Усі все знають і бачать. Це – подвійні стандарти. Багатим і впливовим і у в’язниці живеться краще, ніж звичайним громадянам – на волі. Ось така «вибіркова справедливість» і «вибіркова демократія», — підкреслив Ренат Кузьмін.

«Таких наймають для розправи»
Олександр Тимошенко, котрий, як і кілька інших опозиційно налаштованих до нинішньої влади українських громадян, отримав притулок у Чехії, відреагував на заяви першого заступника голови ГПУ в коментарі «Радіо «Свобода», назвавши їх «неадекватними та не притаманними здоровій людині», а також «провокацією й продуманою акцією групи осіб, які намагаються зірвати процес євроінтеграції та підписання Угоди про асоціацію восени 2013 року». Відтак, він нагадав, що «таких, як Ренат Кузьмін, наймають тільки для розправи над політичними опонентами». Пан Тимошенко стверджує також, що «всіма своїми шоу та заявами» п. Кузьмін «ганьбить не тільки правоохоронну систему та саму Україну, а й звання прокурора й ГПУ, ба навіть свого президента в очах міжнародної спільноти».
Чоловік лідера опозиції стверджує також, що Миколу Мельниченка він бачив усього раз у житті, у Празі, коли той «після неодноразових невдалих спроб зустрітися» приїхав «пропонувати за винагороду свої послуги», кажучи, ніби на його записах є докази причетності президента Януковича і компані» до вбивства 1996 року народного депутата Євгена Щербаня. «Не дивуюся, що колись у цього пройдисвіта були дещо інші погляди на сьогоднішню карну владу й життя в Україні, але, може, це був такий же блеф», — додав при цьому Олександр Тимошенко. Він запевнив також «Радіо «Свобода», що «готовий давати свідчення в карній справі Щербаня, але ці свідчення не вписуються в сценарій ГПУ, а справа про вбивство, у причетності до якого звинувачують його дружину, – «повністю розвалена».

Межа компромісу
Політолог Вадим Карасьов, директор Інституту глобальних стратегій, упевнений: «Українська влада триматиме справу про вбивство Євгена Щербаня до Вільнюського саміту в «підвішеному стані». Подальша її доля залежатиме від підписання Угоди про асоціацію між Україною та ЄС і поведінки Юлії Тимошенко. Після саміту все буде відомо. Якщо підписання (Угоди з ЄС. — Ред.) не буде, то це буде одна історія. Якщо буде, то очевидно, що цю справу призупинять про всяк випадок, щоб у тому разі, якщо Тимошенко не виконає своїх умов, наприклад, захоче повернутися в Україну або почне активну політичну діяльність навіть із-за кордону, цю справу знову можгли активізувати. Це — етапи активації та дезактивації цієї справи». Тому поки ситуація буде в «сплячому режимі», а за потреби із цього режиму вийдуть і перейдуть в активний», заявив п. Карасьов.
Експерт назвав умови, за яких українська влада призупинить справу Щербаня: «Якщо Юлія Тимошенко поїде лікуватися, а Європа погодиться на таке вирішення її проблеми й підпише Угоду про асоціацію, а сама Юлія Володимирівна не братиме активної участі в українській політиці й до 2015 року випаде з неї… Тобто, умов багато. І вони пов’язані не так з асоціацією, як із президентськими виборами 2015 року».
Утім, п. Карасьов переконаний, що призупиненням справи Щербаня влада намагатиметься продемонструвати «акт гуманності та милосердя, а також ознаку серйозного інтеграційного партнерства з Європою». Відтак, пояснює: «З останньої заяви Рената Кузьміна (про готовність передачі справи до суду. — Ред.), що, мовляв, справа Щербаня вже не стільки має суто юридичне значення, тому що докази нібито є, зрозуміло, що ця справа стає більше гуманітарно-політичною та геополітичною».
Політолог вважає також, що питання лікування Юлії Тимошенко за кордоном — це «межа компромісу, на який може піти Янукович і західні партнери»: «Але питання наразі — у самій п. Тимошенко. Вона жадає повної юридичної й політичної реабілітації. Вона грає на підвищення ставок у цій грі навколо неї між українською владою та європейськими партнерами. І наразі такої згоди вона не дала», — зазначає експерт.

Ігор Голод

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply