Новини для українців всього свту

Saturday, Nov. 28, 2020

Якщо в новому парламенті опозиція об’єднається, вона зможе протистояти ПР

Автор:

|

Листопад 01, 2012

|

Рубрика:

Якщо в новому парламенті опозиція об’єднається, вона зможе протистояти ПР

Третій день поспіль після голосування на парламентських виборах опозиція перешкоджає «реґіоналам» домогтися однопартійної більшості у Верховній Раді (ВРУ).

Боротьби не завершено
28 жовтня участь у виборах депутатів ВРУ взяло, на жаль, тільки 57,99 % дорослих громадян України. Кожен із них проголосував за якусь одну з 22 політичних партій, зареєстрованих для участі в парламентських перегонах, а також за когось із 2 655 кандидатів у мажоритарних округах.
Але на момент здачі цього числа тижневика «Міст» у друкарню остаточні результати виборів усе ще залишалися невідомими. Бо жорстока боротьба за відсотки та, відповідно, депутатські мандати тривала й у другій половині дня 31 жовтня. Так, станом на 14.30 31, Центральна виборча комісія (ЦВК) інформувала, що опрацьовано лише 98,45 % протоколів, які надійшли з окружних виборчих комісій. За їхніми зведеними воєдино результатами, найбільше виборців – 30,17 % – проголосувало за партію ПР, яка зараз перебуває при владі. Всеукраїнське об’єднання (ВО) «Батьківщина» підтримали 25,4 %. Партію УДАР – 13,88 % виборців,  Комуністичну партію України — 13,24 %,  ВО «Свобода» — 10,38 %.
П’ятивідсотковий бар’єр до ВРУ так і не вдалося подолати утвореній спеціально для участі в цих парламентських виборах партії «Україна — вперед!» (1,58 %), а також останнім соратникам попереднього президента Віктора Ющенка по партії «Наша Україна», які ще його не покинули (1,11 %).

Переважать «мажоритарники»
Своєю чергою, із-поміж кандидатів у депутати, висунутих партіями, найбільше з них — 115 — поповнить, за попередніми результатами голосування, парламентську фракцію «реґіоналів». А в округах, де ще не завершилося підбиття підсумків, вона претендує ще на три «багнети».
Об’єднана опозиція (ОО) «Батьківщина» наразі отримує 43 мандати. Ще скромніші здобутки – у «Свободи» (11) і в партії УДАР (6). Відтак, усе за тими ж попередніми підрахунками, майбутній склад ВРУ виглядатиме так:
* ПР: якщо до 73 депутатів її партійного списку додати 115 чи 118 «мажоритарників», то в кращому випадку буде 188, а в гіршому — 191 нардеп;
* ОО: 61 депутат її партійного списку та 42 «мажоритарники» — у підсумку 103 мандати;
* УДАР: 34 партійці та шість «мажоритарники» — 103 мандати;
* КПУ: 32 депутати її партійного списку й жодного «мажоритарника»;
* «Свобода»: 25 депутатів із партійного списку й 11 «мажоритарників» — 36 мандатів.
З урахуванням обіцянки Віталія Кличка, лідера партії УДАР, об’єднатися в парламенті з опозиційними партіями — «Батьківщиною» й «Свободою», три ці фракції можуть спільно отримати в парламенті 179 депутатських мандатів. А от ПР спільно з КПУ, своїм партнером по більшості в попередньому складі ВРУ, — 223.
Але гіпотетично «реґіонали» ще можуть уникнути потреби ділитися урядовими портфелями з комуністами. Адже більшість самовисуванців і представників інших партій, яких у мажоритарних округах проходить аж 48, у своїй більшості є також кандидатами від партії влади, тож, імовірно, вони приєднаються до правлячої коаліції. Якщо так станеться, то ПР зможе сформувати свою більшість у ВРУ навіть без підтримки КПУ. Але та жорстока боротьба за відсотки, яку вона веде в округах, де ще не підбито підсумків, таки дає привід для припущення, що наразі впевненості в усіх самовисуванцях і потенційних перекинчиках від інших партій у Партії регіонів, цілком вірогідно, і немає…

Коментарі експертів
Аналітики погодилися на думці, що головною сенсацією виборів стали високі результати КПУ й ВО «Свобода», що пояснюється збільшенням протестного електорату на сході країни та кількості виборців, що визначилися в останні дні перед виборами.
Політологи констатують також, що все ще антагоністичними залишаються населення тих областей України, які вона успадкувала від Руської держави й колишнього так званого Дикого степу — реґіонів, відвойованих у кочівників. Адже ПР посіла перше місце в тих же 11 адміністративно-територіальних одиницях, де на президентських виборах люди голосували за Віктора Януковича, — у Донецькій, Луганській, Дніпропетровській, Харківській, Запорізькій, Одеській, Миколаївській, Херсонській і Закарпатській областях, а також у Автономній Республіці Крим і місті Севастополі.
Своєю чергою, партія «Батьківщина» перемогла в 15 адміністративно-територіальних одиницях: у Вінницькій, Волинській, Черкаській, Хмельницькій, Київській, Рівненській, Сумській, Житомирській, Кіровоградській, Чернігівській, Полтавській, Чернівецькій, Тернопільській, Івано-Франківській областях, а також у Києві. Тоді як у Львівській області, за попередніми даними ЦВК, найбільшу підтримку отримала партія «Свобода». Певною несподіванкою виявилися й результати партії УДАР. Адже ще за декілька тижнів до голосування соціологи пророкували цій політсилі не менший результат, аніж «Батьківщині».
«Вони, звичайно ж, могли отримати набагато більше, — прокоментував підсумки виборів Володимир Фесенко, голова правління Центру прикладних політичних технологій «Пента». — Але тут, можливо, зіграв роль той фактор, що електорат партії УДАР – нестійкий, і частина її можливих прихильників не прийшла голосувати».
Та найбільше вразили п. Фесенка здобутки ВО «Свобода»: «Ще за кілька днів до голосування всі гадали, чи подолає партія п’ятивідсотковий бар’єр, тому таких результатів, як тепер, ніхто не очікував. На користь «Свободі» зіграли виборці, що визначилися зі своїми пріоритетами в останній тиждень перед голосуванням. І це були насамперед опозиційно налаштовані виборці».
Ярослав Павловський, заступник директора Інституту інформаційного суспільства, пояснив результат КПУ зростанням протестних настроїв на сході країни: «Але зрозуміло, що цей електорат, який раніше голосував за ПР, ніяк не міг відійти до «Батьківщини», партії УДАР або, не дай, Боже, «Свободи». Однак, за даними різних соціологічних досліджень, КПУ мала отримати більше голосів, ніж підрахували у ЦВК. Просто коли «реґіонали» зрозуміли, що недоотримують через комуністів, то почали їх «мочити».
Високий результат Компартії України, здається, вибив ґрунт з-під ніг соціологів. «Я просто ніяк не можу пояснити, чому так сталося», — визнає Євген Головаха, заступник директора Інституту соціології Національної академії наук України.
Утім, найбільше виборців не підтримало жодну з партій, позаяк вони взагалі не прийшли голосувати. Олександр Черненко, голова Комітету виборців, виправдовує їх: «Активність виборців із кожними наступними парламентськими виборами зменшується через утому людей від політиків. Населення розчарувалося в основних виборчих гравцях. Особливо народу не сподобалося те, що кампанія була брудною та неетичною. Крім того, дехто не пішов голосувати через те, що в бюлетені відсутня графа «проти всіх». Якби її залишили, явка була би трохи вищою. Для того, щоби повернути довіру людей до виборів і політики, потрібно замінити політиків, навчити їх культури та змінити виборчу систему. Україна має перейти до відкритих партійних списків. Мажоритарка породжує корупційні схеми, коли кандидати, по суті, роздають гроші. На словах усі наші політики готові відкрити обличчя. Але як доходить до справи — нічого не відбувається. Тому ходимо замкненим колом і обираємо тих самих».
Натомість, політолог Олександр Палій розчарований результатами ОО: «Кампанія «Батьківщини» була невиразною та млявою. Партії не вдалося мобілізувати прихильників, запалити їх. Зі слабким складом мажоритарних кандидатів опозиція виграла лише там, де не могла не виграти. Лідери «Батьківщини» побоялися висуватися в мажоритарних округах. Це — велика помилка. Унаслідок цього «Батьківщина» програла мажоритарку. А ще більша помилка – те, що партія навіть не провела нарад у реґіонах із висунення своїх представників, не залучила перспективних кандидатів. Тож маємо ситуацію, коли «Батьківщина» набирає в окрузі 30 %, а її кандидат — менше за 10 %. Приміром, вони повністю програли Київську область. Це свідчить про безглуздість кадрової політики партії. ОО не показала альтернативи для сходу країни, не прорвала там інформаційної блокади. Тому не змогла перейти на електоральне поле ПР. Це — ознака непрофесійності. Якби вони якісно працювали, давно вигравали би вибори й у Луганську».
Тим часом, політолог Олексій Гарань тлумачить «рахунок» націоналістів: «Результат, який отримала «Свобода», свідчить про те, що політика влади дає зворотний результат. Ми зіштовхннулися з політикою русифікації, яку провадить нинішня українська влада. Це викликає контрреакцію. Гадаю, що це — протест проти цієї політики. Причому в цьому протесті виборці готові віддати свої голоси радикальній силі».
Пан Гарань також вважає, що «Свобода» ще має виправдати довіру людей своєю зваженістю в парламенті: «Тут є ще один нюанс. Справді, опитування продемонстрували, що «Свобода» балансувала на межі, і буквально в останні дні пішли заклики від різних відомих людей, що потрібно голосувати за «Свободу». Тому, серед тих, хто проголосував за неї є й частина людей, які дотримуються поміркованих поглядів і не є традиційним електоратом «Свободи», але зараз проголосували саме тому, щоби ця сила пройшла до парламенту. Це — серйозний аванс, і «Свободі» тепер треба буде його виправдати. У тому числі, не тільки радикалізмом, а й зваженістю своїх дій».

Ігор Голод

До слова
Жінку, яка хотіла попросити про особистий прийом у Віктора Януковича під час його голосування, витягли з дільниці та доправили в міліцію. «Я прийшла на виборчу дільницю, щоби побачити Віктора Федоровича та попросити в нього особистого прийому. Я просто сиділа на виборчій дільниці, на лавці, я ні словом, ні ділом не порушувала порядку, — розповіла Неля Реутова. — Мене просто за руки через задній хід виволокли із цієї виборчої дільниці й відвезли в Оболонський райвідділок. Вони дочекалися, доки Віктор Федорович проголосує, щоби я не могла до нього звернутися, і відразу після цього без жодних пояснень мене відпустили».
Натомість на Одещині було вчинено напад на кандитата-мажоритарника від УДАР Ольгу Герасим’юк. Про це повідомила Ірина Геращенко, член виборчого списку цієї політичної сили» «Оля Герасим’юк приїхала на дільницю 510-511 Фонтанка, Комінтернівський район, де зафіксували «каруселі». Дві тітки в машинах фіксують всіх, хто заходить на дільницю». За словами п. Геращенко, п. Герасим’юк «намагалася це припинити, але тут на неї визвірилася заступник голови дільниці, яка кричала, що вона представляє ПР». «До Олі під’їхало дві автомашини, вийшли чотири мордовороти, розбили фотоапарат і почали погрожувати. «Загальнодоступною» мовою. Штовхнули, зауваживши, що це – останнє попередження… Приїхала міліція, розбираються», — зазначила вона.

Гоп-ля
Виборець з’їв свої бюлетені на одній із дільниць у виборчому окрузі № 134 в Одеській області. Чоловік приблизно 50-річного віку вийшов із кабінки для голосування й, підійшовши до урни, замість того, щоби вкинути туди бюлетень, розстелив на урні поліетиленовий пакет із символікою одного з кандидатів, що балотуються в цьому окрузі та, розклавши на ньому свої бюлетені, почав їх їсти.

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply