Новини для українців всього свту

Saturday, Nov. 28, 2020

Вимогу РФ залучити терористів до перемовин щодо Донбасу відхилили

Автор:

|

Серпень 27, 2015

|

Рубрика:

Вимогу РФ залучити терористів до перемовин щодо Донбасу відхилили
Анґела Меркель, Петро Порошенко та Франсуа Олланд

Анґела Меркель, Петро Порошенко та Франсуа Олланд

У Берліні 24 серпня ц. р. відбулася зустріч президентів України та Франції — відповідно, Петра Порошенка та Франсуа Олланда, а також Анґели Меркель, канцлера Федеративної Республіки Німеччини (ФРН).

Захцянки Москви проігнорували
19 серпня Сергій Лавров, міністр закордонних справ Російської Федерації (РФ), зажадав: «Для нас очевидна необхідність додаткового впливу на Київ, аби переконатися в тому, що домовленості та зобов’язання, які були прийняті в Мінську, потрібно виконувати». Він також вимагав, щоб у перемовинах у Берліні взяли участь колаборанти РФ на окупованій частині сходу України — ватажки терористичних організації Донецька і Луганська «народні республіки» (ДНР і ЛНР відповідно).
Російський міністр також наполягав, що, за його словами, «Київ, у відповідності з «Мінськом-2», зобов’язаний безпосередньо погоджувати з ДНР і ЛНР конституційні поправки, які мають відображати конкретні аспекти, пов’язані з децентралізацією повноважень на користь цих проголошених республік, які будуть частиною України, але будуть мати особливий статус».
Сергій Лавров також вважав, що зустріч у Берліні «буде виховною» щодо Президента Порошенка. Однак зі заявленого в Берліні п. Меркель і п. Олландом аж ніяк не випливає, що вони налаштовані надто прислуховуватися до Москви.
Адже, зокрема, канцлер ФРН заявила на прес-конференції за підсумками перемовин у Берліні: «Тристороння контактна група повинна працювати у своєму форматі, і такий формат є правильним (без російських колаборантів. — Ред.)».
Стосовно ж претензій міністра закордонних справ РФ щодо децентралізації України п. Меркель заявила: «Я категорично хочу сказати, що є великим досягненням в Україні, що дискусія щодо внесення змін до Конституції пройшла так, як ми домовилися в Мінську».

Побажання здорового глузду
Анґела Меркель також наполягала на виконанні, за її словами, нагальних питань — припиненні вогню на Донбасі, виведенні важких озброєнь, звільненні всіх полонених, безпеку діяльності спостерігачів Організації з безпеки та співпраці в Європі на сході України. Щоправда, водночас канцлер ФРН зауважила, що стосовно змін у Конституції України є розбіжності у думках із РФ, які не були подолані на зустрічі юридичних експертів «нормандської четвірки» тиждень тому. «Ми також хочемо залучити Росію, дати їй можливість брати участь у наших перемовинах, аби вона прислухалася і нарешті пішла курсом здорового глузду, тому що без цього не вдасться домогтися успіху», — пояснила п. Меркель.
Петро Порошенко відреагував на зауваження Анґели Меркель так: «Кілька днів тому тут, у Берліні експертні представники України, ФРН і Франції були єдині у позиції, що ці зміни до Конституції — постійні і вони повністю відповідають взятим на себе зобов’язанням». Тобто Президент України наголосив на тому, що іншу думку щодо децентралізації очолюваної ним держави мають лише експерти РФ.
Своєю чергою, п. Олланд заявив: «Вибори (на окупованій російськими військами частині Донеччини та Луганщини. — Ред.) мають пройти за українським законодавством, аби схід отримав в органи влади легітимних представників». А Лоран Фабіус, міністр закордонних справ і міжнародного розвитку Франції додав: «Іноді росіяни йдуть на поступки, іноді вони заявляють про те, що дії сепаратистів ніяк від РФ не залежать, що є досить сміливим тлумаченням дійсності». «Ми — не наївні. Проблема не в тому, щоб довіряти чи ні. Що зараз потрібно — це нагадати сторонам, що вони не можуть робити нічого іншого, крім як виконувати обіцяне, інакше буде суворе покарання», — запевнив він.

Сигнал Кремлю
Польські експерти оцінили берлінську зустріч як своєрідний сигнал Кремлю. Зокрема, Агнєшка Лади з Інституту публічних справ пояснила, що «Німеччина та Франція хочуть показати, що для них Україна — це дуже важливий партнер, і хочуть із нею розмовляти також без участі РФ». «Це — демонстрація, що вони не будуть робити всього того, чого бажає Путін», — сказала вона. Пйотр Косцінський із Польського Інституту міжнародних справ також вважає, що зустріч у Берліні, на яку не запросили Путіна — це попередження для РФ, що її вже не сприймають як вірогідного партнера у цих перемовинах».
Своєю чергою, Володимир Огризко, колишній міністр закордонних справ України, дізнавшись, що на перемовини до Берліна не запрошено Путіна, резюмував: «Зустріч Порошенка, Олланд і Меркель відображає розуміння і українським, і західним керівництвом те, що «мінський формат» здає за всіма напрямками і навряд чи буде результативним. Мені здається, що метою цієї зустрічі стане спроба знайти інші підходи до оцінки ситуації та конкретні дії для того, щоб урегулювати цю ситуацію».
«Сьогоднішні дії не дають жодних результатів із однієї простої причини — РФ не може бути стороною врегулювання кризи, яку вона створила своїми руками. Запрошення РФ і бойовиків за стіл перемовин стимулює продовження аґресії і надалі. А от формування міжнародного антипутінського фронту стане реальним бар’єром для поширення аґресії та загрози не тільки Україні, але і Заходу. Це якраз здатне стимулювати Росію зрозуміти те, що вона залишилася сам на сам із усім цивілізованим світом. Такий формат дозволив би говорити одним голосом, залучаючи до нього не лише гарантів нашої безпеки (США, Велику Британію та Францію), але і низку інших країн, наприклад, Польщу і ФРН, а також Європейський Союз (ЄС) і НАТО. Тому що теперішня політика РФ — це загроза й економічному розвитку, і загроза безпеці в світі», — сказав дипломат.

Виглядає похмуро
Дмитро Гомон, політичний оглядач київського телеканалу Espreso.tv, прокоментував те, що відбулося в Берліні, так: «Учасники берлінських посиденьок всіляко давали зрозуміти, що Росію не викинули з перемовин, а просто вирішили один раз поговорити без її участі. Навколо зустрічі було створено достатньо багато галасу, щоб головний мешканець Кремля про неї почув та замислився над своїм майбутнім, яке вже виглядає похмуро. До речі, з Путіним учасники зустрічі також поспілкувалися — телефоном. Це скидалося не стільки на інформування партнера по перемовинах, скільки на знущання.
Поки що зустріч у Берліні в РФ не коментували, обмежуючись традиційними заявами про необхідність дотримання Мінських угод (які росіяни самі ж і порушують). Але ми скоро дізнаємось, як вирішив діяти керівник всея Росії.
Якщо на Донбасі знову почнуться намагання прорвати українську оборону, обстріли стануть інтенсивнішими, це означатиме, що вони отримали від РФ свіжу «гуманітарну посилку» та «відмашку» діяти. А, отже, вести перемовини з Путіним немає сенсу. Якщо ситуація на сході буде відносно спокійною — зустріч у Мінську відбудеться.
Крім того, у Берліні, дуже вірогідно, п. Порошенко почув від п. Меркель і п. Олланда те, чого вони воліли б не говорити в присутності росіян. А саме — запитання про виконання реформ, найперше — економічних.
До зустрічі «нормандської трійки» Президент Порошенко казав, що мова піде про вирішення ситуації на Донбасі. З офісу німецького канцлера пролунала інша інформація: головним предметом розмови будуть саме реформи. І це — вже непрозорий натяк про те, що в Європі чекають не лише гучних заяв, але й конкретних результатів».

Замість епілога
Ігор Романенко, колишній заступник глави Генерального штабу Збройних сил України, радить: «На мій погляд, нам поки що треба дотримуватися «Мінська-2» і вибрати звідти все позитивне для України. Водночас необхідно підвищити свій бойовий потенціал і у випадку нереалізації угод просуватися далі аж до застосування сили. Але її можна і потрібно раціонально застосовувати тоді, коли почнуться соціальні потрясіння в РФ. Вони почекали і використовували такий момент. Отже, і нам треба дочекатися. Але не просто чекати і дивитися, а зміцнювати свій оборонний потенціал. А також проводити реформи.
Але якщо ми введемо військовий стан — це однозначно все зупинить. Віддати Донбас (заблокувати території, як запропонував Леонід Кравчук) не дозволить сама Росія».

Ігор Голод

До слова
Новобраний польський президент заявив, що під час свого візиту до ФРН 28 серпня він хоче порушити питання нового формату перемовин щодо України. Анджей Дуда повідомив, що Петро Порошенко очікує підтримки від Польщі і запропонував для участі в перемовинах із РФ інші держави — США та сусідів України, які безпосередньо зацікавлені тим, що відбувається. Президент Польщі нагадав, що ще як євродепутат він запитував, чому у перемовинах не беруть участі представники європейських інститутів. На його думку, до них також має бути залучена Федеріка Моґеріні, глава дипломатії ЄС.

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply