Новини для українців всього свту

Tuesday, Oct. 15, 2019

ВРУ прагне асоціювати Україну з ЄС, затримавши Юлю у в’язниці

Автор:

|

Листопад 21, 2013

|

Рубрика:

ВРУ прагне асоціювати Україну з ЄС, затримавши Юлю у в’язниці

Коли верстався цей номер тижневика «Міст», просування України у бік Європейського Союзу (ЄС) усе ще тривало, але з таким «скрипом», що багато хто вважав його вже зупиненим.

Світло в тунелі
13 листопада прихильники євроінтеграції України побачили нарешті «світло в кінці темного тунелю», на який перетворилося долання офіційним Києвом перешкод на шляху до підписання Угоди про асоціацію з ЄС. Однак головним із цих шлагбаумів є ув’язнення Юлії Тимошенко. Бо хоч у Брюсселі дуже не хочуть відпускати Україну в Митний Союз (МС) Російської Федерації, Білорусі та Казахстану, та асоціюватися з країною, чий керівник утримує за ґратами свого головного конкурента на наступних президентських виборах, також вважають втратою свого обличчя. А тому там погодилися на компроміс — лікування п. Тимошенко в Німеччині.
І ось 13 листопада Григорій Немиря, депутат із парламентської фракції «Батьківщина», повідомив у коментарі виданню «Тиждень.ua», що представники моніторингової місії Європарламенту Пет Кокс і Олександер Кваснєвський під час розмови з українською опозицією заявили, що задля вирішення питання Юлії Тимошенко українська влада дала їм обіцянку таки ухвалити законопроект про лікування ув’язнених за кордоном. «Якщо буде закон, що потребуватиме окремого судового засідання, це буде зроблено вже в наступні дні», – сказав нардеп.
Пан Немиря також додав, що доказом цього слугуватиме «присутність Юлії Тимошенко у Берліні, у клініці «Шаріте», а відтак резюмував: «Укотре вже вони (Кокс і Кваснєвський. — Ред.) дали нагоду та зберегли шанс для української влади продемонструвати політичну волю, свідченням чого можуть бути чіткі дії, а саме – голоси за прийняття закону, а також можливість Юлії Тимошенко ще до Вільнюського саміту отримати медичну допомогу в Німеччині».

«Зараз було би зарано»
15 листопада новину, поширену п. Немирею, підтвердила німецька газета Frankfurter Allgemeine Zeitung, яка з посиланням на власні «поінформовані» джерела повідомила, що представники моніторингової місії Європарламенту отримали ще й запевнення від Андрія Клюєва, секретаря Ради національної безпеки й оборони України: «Верховна Рада прийме закон, який дозволяє відпустити екс-прем’єр-міністра Юлію Тимошенко на лікування за кордон, а президент Віктор Янукович  підпише його».
Німецька газета переповіла також інформацію, що саме «під впливом цих заяв голови фракцій Європейського парламенту вирішили продовжити роботу євроемісарів і після 13 листопада — аж до саміту ЄС у Вільнюсі наприкінці місяця». Пет Кокс і Олександр Кваснєвський переконали керівництво ЄС, що «зараз було би зарано робити висновки щодо України»: виконала вона висунуті їй вимоги щодо підписання на саміті Угоди про асоціацію чи, навпаки, так і не зможе їх виконати.
На думку панів Кокса та Квасневського, яку вони самі назвали добре зваженою, питання, які досі не вирішено, можна все ж вирішити тим чи іншим чином. «Вирішальним в ухваленні висновку є не так сама спроможність України знайти розв’язання проблеми, як наявність політичної волі до цього, — наголосили вони. – Тому протягом наступного тижня буде необхідно знайти цю політичну волю, утілити її в життя й дати результат».
Євроемісари закликали всі сторони в Україні конструктивно використати той короткий термін, що залишився, щоби досягти історичного консенсусу, який призведе до успіху саміту у Вільнюсі 29 листопада. Керівники місії нагадали, що час на виконання визначених умов для підписання Угоди про асоціацію збігає, й остання перед самітом сесія парламенту в Україні відбудеться наступного тижня.
При цьому п. Кокс і п. Квасневський, котрі повернулися зі своєї вже 26-ї поїздки в Україну, відзначили значний поступ, якого вже досягнула українська держава в намаганнях виконати ці умови, однак звернули увагу на хронічну взаємну недовіру між владою й опозицією у Верховній Раді України (ВРУ). Тому, з огляду на таку невирішену ситуацію, вони постановили виступити з проміжною заявою, а не з остаточним звітом.

Розв’язка — у четвер?
Але й після цього в Україні не вщухли суперечки між опозицією, яка повсякчас спонукає владну верхівку виконати обіцянку, котру та дала моніторинговій місії Європарламенту, і представниками влади в парламенті, котрі намагаються «і рибку з’їсти, і кісточкою не вдавитися», себто асоціювати Україну з ЄС, водночас залишивши екс-прем’єра за ґратами.
Аж 19 листопада Володимир Рибак, спікер ВРУ, оголосив, що парламент таки розгляне 21 листопада «євроінтеграційні» законопроекти, один із яких стосується лікування в’язнів за кордоном. Утім, керівництво ЄС вирішило підстрахуватися: того ж 19 листопада Майя Косьянчич, представник голови європейської дипломатії Кетрін Ештон, поширила заяву останньої про те, що «підписання Угоди про асоціацію України з ЄС може відбутися й поза рамками саміту «Східного партнерства».
Це означає, що якщо парламент не зуміє випустити екс-прем’єра до Німеччини до саміту, то Україна зможе розраховувати підписання угоди з ЄС і після нього. Але тільки тоді, як вирішить нарешті «питання Тимошенко».
Багато хто з представників української влади заявляє, що керівництво ЄС згодиться на асоціацію з Україною навіть після відмови офіційного Києва відпустити п. Тимошенко за кордон. Так вважає й Ігор Попов, президент аналітичного центру «Політика», й аргументує цю свою думку так: «Європа не зацікавлена в тому, аби Україна змінила зовнішній напрямок у бік Росії. Тому представники ЄС зроблять усе, аби асоціація відбулася. Сьогодні ми вкотре бачимо, що Європа точно так само сильно хоче підписання угоди, як і українське суспільство. Відповідно, можна оцінити суб’єктивно те, що у Вільнюсі ми підпишемо Угоду про асоціацію, з імовірністю 65 на 35 в оптимістичний бік».

«Бачимо початок торгів»
Олександр Чалий, Надзвичайний і Повноважний посол України та колишній державний секретар Міністерства закордонних справ України з питань євроінтеграції, узагалі запевнив: «Я абсолютно переконаний, що Угода про асоціацію у Вільнюсі буде підписана, і це — гарна новина. А от погана новина — те, що інтрига буде зберігатися до останнього дня, можливо, навіть до дня саміту. Мені здається, що стратегічної домовленості між трьома ключовими гравцями — п. Меркель (канцлер Німеччини. — Ред.), п. Януковичем і п. Тимошенко – стосовно підписання угоди досягнуто. Якщо угода не буде підписана, для кожного з них це означатиме велику стратегічну поразку. Тому я впевнений, що угода буде підписана».
Пан Чалий пояснив і зволікання з вирішенням «питання Тимошенко»: «Зараз тривають інтенсивні перемовини щодо умов, на яких ця угода буде виконуватися. І великий блок цих умов пов’язаний не лише з майбутнім статусом Юлії Тимошенко, а й із пакетом економічної допомоги, на яку розраховує Україна після підписання Угоди про асоціацію. Буде два несприятливих чинники для розвитку економіки України. Перший період дії угоди – досить жорсткий, й Україна повинна отримувати підтримку. І дуже емоційна реакція Москви, особливо в економічній сфері, ставить питання про допомогу з боку ЄС, аби нейтралізувати емоції Кремля».
Олександра Чалого, по суті, доповнив своїм коментарем політолог Володимир Фесенко: «Цей серіал (так політолог назвав тривале обговорення питання лікування Тимошенко за кордоном. — Ред.) буде тягнутися до Вільнюського саміту. Інша річ – до 27 чи 28 листопада? Проте кульмінація ще чекає на нас. Наразі влада Януковича розпочала справжні торги. Зараз ми бачимо їх початок. Торги вже стосуються не Юлії Тимошенко, а того, від кого й за що ми отримаємо гроші: або за підписання Угоди про асоціацію з Європейським Союзом, або за її непідписання».

Ігор Голод

До слова
Олександр Кваснєвський порівняв візити спостерігачів від Європарламенту до Юлії Тимошенко з трилерами Альфреда Гічкока. «Коли ми вперше приїхали з місією в Україну, то побачили на лікарняному ліжку нерухому Юлію Тимошенко. А потім напруга зросла ще більше», — розповів він. За словами колишнього польського президента, його колегу Пета Кокса перший приїзд в Україну просто шокував: «Коли в червні 2012 року місія Європарламенту вперше приїхала в Україну, то для п. Кокса це був шок. Ірландський політик звик до європейських кулуарів, де ретельно будуються компроміси, прийнятні для всіх. А не до пострадянської демонстрації голої сили, коли політичних супротивників кидають до в’язниці».

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply

Loading...