Новини для українців всього свту

Tuesday, Nov. 24, 2020

ВРУ наблизила Україну до ЄС

Автор:

|

Вересень 19, 2013

|

Рубрика:

ВРУ наблизила Україну до ЄС

Верховна Рада України (ВРУ) хоч і зі «скрипом», але розпочала-таки ухвалювати закони, конче потрібні для підписання в листопаді ц. р. Угоди по асоціацію України з Європейським Союзом (ЄС).

Переконала підтримка США?
Оскільки керівництво ЄС запланувало перевірку виконання Україною умов щодо підписання угоди про асоціативне членство в ньому на 15 жовтня, ВРУ взялася нарешті до прийняття тих законопроектів, яких очікує від неї ЄС. Та оскільки комуністи й найбільш проросійська частина членів парламентської фракції Партії реґіонів (ПР) погрожували не проголосувати за «євроінтеграційний пакет», Всеволоду Ченцову, директорові департаменту ЄС Міністерства закордонних справ (МЗС) України, удалося заспокоїти знервованих депутатів тим, що потреби похапцем ухвалювати закони нібито немає.
Мовляв, ЄС може підписати Угоду про асоціацію з Україною навіть у тому разі, якщо її парламент не встигне впоратися з виконанням умов до середини наступного місяця. «Логіка процесу саме й полягала в тому, що Україна бере на себе певні зобов’язання та виконує їх у процесі імплементації. У цьому випадку ми діємо з випередженням графіка», — запевнив чиновник.
Та все ж чимала кількість претензій ЄС до України таки змусила її керівництво натиснути, принаймні, на соратників президента Віктора Януковича з ПР, аби ті хоч щось та зробили для євроінтеграції. Тобто, хоча би не «вставляли їй палиці в колеса».
Але позаяк розмову з ними глава держави провів без журналістів, яких не те що не запросили — навіть не впустили, щодо перебігу тієї зустрічі засоби масової інформації (ЗМІ) передали лише повідомлення тих її учасників, які суперечили один одному. Наприклад, неназване київською газетою «Дзеркало тижня» джерело у фракції ПР поінформувало, що президент, визнавши нарешті пустопорожньою обіцянку керівництва Росії дешевше продавати українцям газ взамін за продовження терміну базування її флоту в Криму ще на 25 років, дав зрозуміти, що вже не сподівається дотримання Москвою домовленостей, а тому має намір інтегруватися в ЄС.
Та водночас Віктор Янукович запевнив своїх соратників у парламенті в потужній підтримці з боку США в протистоянні з Росією, яка намагається зірвати підписання Угоди про асоціацію України з ЄС. А також стверджував, що захистить їхній бізнес від доскіпливих перевірок контролюючими органами. Тобто, спершу продемонстрував у парламенті батіг, а опісля помахав перед нардепівськими носами медяником
Утім, депутат-«регіонал» Олег Царьов переповів з уст президента і такі його слова, що все-таки «не виключене підписання надалі договору про вступ до Митного Союзу» (МС). Однак про те, чи справді влада має намір його укладати, чи тільки морочить голови такою перспективою, дізнаємося, звісно, лишень після того, як буде підписано чи відхилено Угоду про асоціативне членство України в ЄС.

Янукович має всі ресурси
Тарас Березовець, директор компанії персонального й стратегічного консалтингу Berta Communications, прокоментував розмову президента з депутатами-«реґіоналами» так: «Віктор Янукович має сьогодні всі ресурси, насамперед бізнесові важелі, щоби знайти аргументи для переконання будь-якого затятого прихильника МС. Тому всі вони голосуватимуть слухняно. А показовою була ситуація з народним депутатом Ігорем Марковим, на якого завели карну справу («раптом» виявили порушення ним законодавства під час минулорічних парламентських виборів. — Ред.). Наступного дня Марков слухняно натискав кнопку за всі євроінтеграційні закони».
Своєю чергою, Володимир Фесенко, голова правління Центру прикладних політичних досліджень «Пента», зауважив, що «реґіонали» проголосували так, як велів президент, тому що вони — «люди, виховані в радянській, донецькій традиції». А тому, констатує політолог, «не можуть кинути виклик лідеру партії».
Так чи інакше, але Верховна Рада наблизилася до ЄС, прийнявши наразі п’ять зі семи «євроінтеграційних» законів, яких не підтримало тільки кільканадцять найбільш проросійськи налаштованих «реґіоналів». Тоді як «за» ці документи ледь не повним складом виступили навіть члени парламентської фракції комуністів, пояснивши, що роблять це «задля інтересів громадян».
Перший із цих законів стосується змін до Конституції, за якими, судді обиратимуться пожиттєво, а парламент позбавляється права їх призначати. Щоправда, ці норми ще має вивчити Конституційний суд, і тільки потім їх затверджуватиме парламент. Між тим, він уже ухвалив у остаточній редакції закон про внесення змін до Кримінально-виконавчого кодексу, яким запроваджуються більш цивілізовані умови утримання в’язнів. Наразі ще в першому читанні депутати схвалили зміни митних тарифів і гарантії виконання судових рішень. Зате виконали вимогу ЄС призначити вибори до парламенту в тих п’яти округах, де не вдалося зробити це торік.
Стосовно ж скандального антидискримінаційного закону, який посилює захист прав секс-меншин, то його поки що зняли з порядку денного. Для вирішення цієї проблеми до Брюсселя поїде Валерія Лужковська, уповноважена ВРУ з прав людини, яка переконуватиме європейців викреслити «антидискримінацію» зі списку своїх вимог.

Доля Юлі
Окрім цього закону та прийнятих тільки в першому читанні законопроектів серед вимог ЄС залишилися зміни до виборчого законодавства, закон про прокуратуру та доля ув’язненого лідера опозиційної партії «Батьківщина» Юлії Тимошенко. Однак після того, як Ян Томбінський, голова представництва Євросоюзу в Україні, відмовився сказати, чи підпише ЄС Угоду про асоціацію з Україною, якщо екс-прем’єр Тимошенко не виїде на лікування до Німеччини, зазначивши лише, що «до саміту у Вільнюсі залишилося три місяці», «почекаємо й не будемо гадати, що станеться, якщо чогось не станеться».
Володимир Фесенко дійшов висновку, що «президент Віктор Янукович і його адміністрація вже не розглядають звільнення Юлії Тимошенко як умову Євросоюзу до підписання Угоди про асоціацію». «Як мінімум, до кінця вересня ніхто Тимошенко не звільнятиме. На Банковій отримали інформацію, що зараз для ЄС це не є ключовим питанням, від якого залежить підписання угоди. Остаточну роль зіграла ситуація з тиском Росії на Україну. Боротьба за Україну є вирішальним геополітичним чинником», – прогнозує політолог подальшу долю екс-прем’єра. Та все ж припускає, що «ЄС повернеться до наполегливої позиції в питанні п. Тимошенко в процесі ратифікації Угоди про асоціацію з Україною».
Натомість, Сергій Таран, директор Міжнародного інституту демократії зауважує: «Річ зовсім не в Тимошенко, а в тих стандартах, яких має дотримуватись Україна, щоби підписати Угоду про асоціацію. У країнах Європи так само є вибори, так само є політики, які щось обіцяють, і дуже складно буде цим політикам, які підпишуть Угоду про асоціацію з Україною. Адже їм потім доведеться щось пояснювати виборцям, коли в тій країні, із якою вони підписали Угоду про асоціацію, виявляться політичні в’язні. Справа не зовсім у Юлії Тимошенко, а в тому, що Україна повинна продемонструвати бажання дотримуватися європейських стандартів у політиці та в царині прав людини».
А на запитання: «Коли саме відпустять Тимошенко на лікування?» – політолог відповів так: «Зараз розглядаються варіанти, щоби це було в жовтні, принаймні, про це говорять очільники України. Наскільки раціональним буде те, відпустять її чи ні? Це – теж питання. Але так чи інакше це треба буде вирішувати. Якщо це відбудеться пізніше за жовтень, тоді підписання Угоди про асоціацію буде дуже сумнівним. Лікування було би найлегшим варіантом для Януковича, й очевидно, що цей варіант розглядається. З одного боку, він створює ілюзію для самого Януковича, що Тимошенко вдасться таким чином ізолювати від української політики. Тому що вона перебуватиме за кордоном і не буде брати участь у політичній діяльності. А з іншого боку, це нібито створить таке враження, що Янукович — такий гуманіст: подивився, що Тимошенко хвора, і вирішив її відпустити. Лікування за кордоном поки що теоретично виглядає найпривабливіше».

Ігор Голод

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply