Новини для українців всього свту

Saturday, Jun. 6, 2020

Воля чи неволя?

Автор:

|

Жовтень 24, 2013

|

Рубрика:

Воля чи неволя?

Інтрига в українсько-європейських політичних іграх із наближенням листопадового саміту «Східного партнерства» у Вільнюсі наростає.

Відтермінування для реформ
21 жовтня Рада Європейського Союзу (ЄС), аби спонукати президента Януковича нарешті випустити ув’язненого лідера опозиційної партії «Батьківщини» й колишнього прем’єр-міністра Юлію Тимошенко, відклало своє рішення щодо угоди з Україною. Як пояснив газеті «Комерсант-Україна» акредитований у Києві високопоставлений західний дипломат, тому що «прогресу за «критерієм Тимошенко» так і не відбулося.
Відтак, щоби не відповідати Києву офіційною відмовою, ЄС вирішив надати Україні відтермінування для проведення реформ, що залишилися незапровадженими. Сюзанна Кіфер, прес-секретар Ради ЄС, пояснила: «Коли політична воля для підписання з’явиться, Рада має затвердити мандат на підписання з боку Європейського Союзу».
Але оскільки, за словами п. Кіфер, «цей юридичний акт має бути прийнятий на засіданні Ради ЄС у листопаді», то часу на виконання «критерію Тимошенко» Україна має небагато: до вільнюського саміту заплановане лише одне засідання цього органу на рівні міністрів закордонних справ, що відбудеться 18 листопада.
Акредитований у Києві високопоставлений західний дипломат повідомив також газеті «Комерсант-Україна», «найгірша ситуація склалася з двома пунктами», після виконання яких керівництво ЄС погодиться підписати Угоду про асоціацію з Україною: «потрібно поліпшити бізнес-клімат і подолати наслідки вибіркового правосуддя». Щодо останнього мається на увазі ув’язнення п. Тимошенко.
Співрозмовник київської газети ще й конкретизував: «У ситуації з бізнес-кліматом не просто немає прогресу — там явний регрес, порівняно з 2012 роком». Але додав: «Однак у Євросоюзі готові заплющити очі на цю проблему. Важлива вимога ЄС — почати реформу прокуратури, але тут зусилля влади задовольняють європейські очікування. Фактично єдиною умовою підписання Угоди про асоціацію залишається звільнення Юлії Тимошенко. У Брюсселі вже почалася дискусія про можливість знову відкласти крайній термін ухвалення рішення про підписання угоди в тому разі, якщо на листопадовій зустрічі міністри закордонних справ країн – членів ЄС не знайдуть консенсусу».

Наближається до 100 %
Тим часом, Віктор Янукович продемонстрував, що газету «Комерсант-Україна» читає якщо не він, то, принаймні, хтось із його оточення. Бо таки відреагував на застереження, висловлені в ній. Того ж 21 жовтня на спільній прес-конференції з президентом Чехії Мілошем Земаном, який завітав із візитом до Києва, глава української держави запевнив: депутати парламенту найближчим часом розглянуть законопроект щодо можливості лікування українських в’язнів за кордоном. Своєю чергою, п. Земан заявив на тій же прес-конференції: «Ми який час займалися обговоренням цього питання. Це питання – досить дражливе, а тому вимагає відповідного підходу. Вважаю, що передчасна його медіалізація, скоріше, була би на шкоду, ніж на користь».
Між тим, «питання Тимошенко», як і обіцяв п. Янукович, таки почали розглядати в українському парламенті. Щоправда, «зі скрипом». Ще 18 жовтня у Верховній Раді України (ВРУ) був зареєстрований законопроект Миколи Рудьковського, голови Соціалістичної партії України, який днями вийшов зі складу провладної парламентської фракції Партії реґіонів (ПР). У цьому документі він закликає внести зміни до Кримінально-виконавчого та Кримінально-процесуального кодексів України щодо правового регулювання лікування засуджених за кордоном.
А якщо конкретніше, депутат пропонує, аби рішення про лікування за кордоном засудженої особи ухвалював суд — на підставі висновків лікарської комісії, яка також вирішуватиме, продовжити чи припинити лікування. Але опозицію обурила пропозиція п. Рудьковського в цьому документі, щоби по закінченні терміну, визначеного судом для лікування за кордоном, засуджений повертався в Україну для відбування решти терміну покарання.
Можливо, саме тому законопроект Миколи Рудьковського зник із сайту ВРУ. А 21 жовтня Володимир Рибак, спікер парламенту, пояснив, що нардеп відкликав свій законопроект щодо правового регулювання лікування засуджених за кордоном на доопрацювання, але поверне його найближчими днями.

Влада робить усе, аби зірвати?..
Іще один проект закону, який дозволяє засудженим проходити лікування за кордоном, вніс до ВРУ позафракційний народний депутат Сергій Міщенко. Однак і він пропонує звільнити опозиціонерку лише на час перебування за кордоном, а потім – знову відправити за ґрати.
Коли верстався цей номер тижневика «Міст», суперечка між провладними й опозиційними депутатами з приводу того, як саме відправити Тимошенко до Німеччини на лікування, у парламенті тривала. Зокрема, Арсеній Яценюк, керівник фракції «Батьківщина»,  виступаючи з парламентської трибуни, заявив, що потреби в ухваленні нових законів для вирішення «питання Тимошенко» немає, бо всі можливості для звільнення екс-прем’єра та відправлення її на лікування до Німеччини є прописані в чинних законах. Зокрема, у законах про охорону здоров’я та в Кримінальному кодексі.
Тож п. Яценюк звинуватив президента України, що той хоче перекласти відповідальність «чи то на парламент, чи то на опозицію». «Не треба було йому саджати її в тюрму. Зараз потрібно її звільнити й узяти на себе політичну відповідальність», — порадив політик главі держави.
А Віталій Кличко, лідер опозиційної партії УДАР, заявив, що «влада робить усе, аби зірвати підписання Угоди про асоціацію». Він також упевнений, що п. Янукович має достатньо підстав і важелів, аби вирішити питання Юлії Володимирівни й «поставити крапку в інтризі, яка вже затягнулася».
Вочевидь, для того, аби депутати завершили свою суперечку якомога швидше, Кетрін Ештон, Верховний представник зі закордонних справ і політики безпеки Євросоюзу, укотре нагадала, що влада України вже отримала чіткі вказівки щодо того, що потрібно зробити для підписання Угоди про асоціацію з ЄС: «Питання Тимошенко є прикладом вибіркового правосуддя, яке демонструє всю судову систему країни».

Три варіанти екс-міністра
Поки депутати сперечаються, Юрій Луценко, екс-голова міністерства внутрішніх справ, якого цьогоріч помилував президент Янукович, уже назвав три варіанти, які можуть вирішити проблему екс-прем’єра. «Перший варіант вирішення цього питання — перед вами, — конкретизував п. Луценко. — Це — я. Для мене він був моральною проблемою, але це було вирішено заради відновлення шляху України до ЄС. На сьогодні цей шлях (помилування. — Ред.) є найоптимальнішим. Для реалізації потрібні лише три речі: папір, ручка та політичне бажання Януковича. Жодна кома не забороняє йому прийняти таке рішення».
«Якщо Янукович вважає для себе неможливим зробити для Тимошенко те, що він зробив для Луценка, хоча з юридичної точки зору наші випадки нічим не відрізняються, тоді є другий варіант: чинне законодавство, — продовжив перелік пропозицій щодо вирішення проблеми екс-міністр. — Хочу нагадати статтю 84-ту частини 2-ї чинного Кримінального кодексу: особу, яка після здійснення злочину або ухвалення вироку захворіла на тяжку хворобу, що перешкоджає відбуванню покарання, може бути звільнено від покарання або подальшого його відбування. При прийнятті рішення суд оцінює тяжкість злочину, характер захворювання, особу засудженого й інші обставини справи. Таким чином, 25 жовтня в Харкові пройде черговий суд над Юлією Володимирівною, і при клопотанні пенітенціарної служби та за підтримки прокуратури, яка в нас є незалежна й не залежить від Януковича, може бути прийняте рішення щодо звільнення Тимошенко для проходження лікування. У нас чи за кордоном — це її вибір як вільної людини».
«Є третій варіант — закон про так звані тюремні канікули, — запропонував також політик. — Якщо навіть ПР обере цей, найгірший для Юлі, варіант, тобто вона поїде за кордон формально засудженою, то не слід дорікати ані опозиції, ані їй (Юлії Тимошенко. — Ред.), бо це – ваше право внести цей закон і ухвалити його. Ваша сторона довела країну до цієї ситуації, і ваша сторона повинна її з неї вивести».
Що ж, будемо сподіватися, що наступного тижня «Міст» нарешті зможе повідомити про усунення останньої перешкоди на шляху до підписання Угоди про асоціацію України з ЄС.

Ігор Голод

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply