Посилках з США в Україну

Новини для українців всього свту

Saturday, Feb. 23, 2019

Владі пророкують перемогу. А вона вже обмірковує, як при-душувати масові протести

Автор:

|

Вересень 06, 2012

|

Рубрика:

Владі пророкують перемогу. А вона вже обмірковує, як при-душувати масові протести

Хоча до парламентських виборів в Україні ще залишилося півтора місяця, співорганізатори національного екзит-полу вже впевнені, що майбутній парламент таки контро­люватиме влада.

Соціологів — приручено?

На спільну думку соціологів, цього владна верхівка досягне за рахунок депутатів, обраних у мажоритарних округах. Бо там кандидати далеко не завжди зізнаються в тому, що або ввійдуть до парламентської фракції соратників Віктора Януковича — Партії реґіонів (ПР), або ж поповнять лави її сателітів.

Приміром, Ірина Бекешкіна, директор фонду «Демократичні ініціативи» імені Ілька Кучеріва, який входить до складу консорціуму, котрий проводитиме національний екзит-пол, не сумнівається в тому, що у Верхов­ну Раду (ВРУ) пройдуть такі політсили, як Всеукраїнське об’єднання (ВО) «Батьківщина», чий виборчий список поповнили представники інших опозиційних партій, ПР, Комуністична партія України й Український демократичний альянс за реформи (УДАР). Окрім них, до парламенту може потрапити недавно створена партія «Україна — Вперед!», очолена Наталією Королевською, а також патріотичне ВО «Свобода».

Утім, авторитетний київський тижневик «Коментарі» схиляється до думки, що «провідні соціологічні фірми України є підконтрольні ПР». А мотивує це так: «Хто би не проводив соцопитування, у них спостерігається фактично єдина тенденція: що ближче до виборів, то все більше зростає рейтинґ влади, а опозиції, навпаки, — падає».

Резюме «Коментарів»: «Команда Віктора Януковича взяла урок із подій 2004 року, коли одним із рушійних факторів Помаранчевої революції стали кричущі розходження в даних ЦВК і Національного екзит-полу після другого туру президентських виборів. Відтак, приручивши перед нинішніми парламентськими виборами більшість поллстерів, влада, по суті, вирішує два найважливіших завдання: по-перше, це — формування громадської думки для прийняття «правильних» результатів голосування, а по-друге — остаточна дискредитація соціологів».

Захід закликають не визнавати виборів

Схоже, що саме озвучені соціологами плани української влади здобути більшість у парламенті й підштовхнули Юлію Тимо­шенко закликати Європу вже зараз визнати вибори в Україні нелеґітимними, що було озвучено в її інтерв’ю польському виданню Newsweek Polska. Позаяк, за словами лідера опозиції, «цьогорічна виборча кампанія вже сфальсифікована». «Після виборів буде пізно, — застерігає екс-прем’єр. — Уже зараз потрібно констатувати той факт, що демократичні сили не зможуть побороти фальсифікацію, яка відбувається на всіх рівнях».

А соціолог Євген Копатько поділився висновком, що Європа й так «налаштована визнати українські вибори недійсними». Бо, як риторично запитує політолог Ігор Попов, лідер партії «Єдиний центр», «чи можна визнавати вибори, на яких Тимошенко та Луценко не зареєстровані кандидатами?»

Та й політолог Андрій Скумін більш ніж сумнівається в тому, що Захід визнає леґітимними вибори, на яких, за даними цього аналітика, ПР завдяки своїм сателітам має в кожному окружкомі до 13—14 місць із 18». Тобто, констатує він, «партія влади отримала безпрецедентну можливість виграти вибори ще до їхнього початку, здобувши контроль над виборчими комісіями».

Адже, за інформацією джерел київського журналу «Український тиждень», прихована квота ПР формувалася за поданнями кандидатів у члени окружкомів таких партій, як «Русское единство», «Русский блок», «Русь єдина», «Народно-трудовий союз», «Зелена планета», «Союз анархістів України», Ліберальна партія України, «Єдиний центр», «Єдина родина» та «Братство». «Водночас, — нагадує п. Скумін, — до окружних комісій не потрапило жодного представника партії УДАР і ВО «Свобода».

«Тож від опозиції в окружкомах буде не більше ніж 3—4 із 18 членів, тоді як її рішення можуть ухвалюватися простою більшістю складу, підсумовує політолог. — А це означає, що ПР на власний розсуд формуватиме за допомогою підкон­трольних окружних виборчих комісій (ОВК) персональний склад дільничних виборчих комісій, скасовуватиме рішення останніх або визнаватиме вибори на тій чи іншій виборчій дільниці недійсними».

Міліцію готують до вибуху

Так чи інакше, а влада ще за два-три місяці до виборів більш ніж чітко усвідомлювала: оголошені Центральною виборчою комісією результати виборів викличуть настільки різке обурення серед широких мас, що ті цілком можуть вийти на барикади. Про це свідчить інформація «Вісника державних закупівель», яку 3 вересня переповів інтернет-портал «Наші гроші», про те, що 9—27 серпня Міністерство внутрішніх справ (МВС) уклало низку угод на придбання за 60,9 млн грн спеціального обладнання й автомобілів, які мають бути поставлені ще до кінця жовтня (!).

Зокрема, МВС замовило шість водометних автомобілів на базі автомашин КамАЗ по 2,45 млн грн, 20 автобусів ПАЗ-4234 для перевезення затриманих і ув’язнених — по 599 тис. грн, і п’ять автозаків на базі ГАЗ-3302 — по 218 тис. грн. Міліція придбала також 4,8 тис. протиударних щитів і стільки ж комплектів для захисту рук і ніг, а також тисячу загороджувальних металевих турнікетів завдовжки 1,5 м і заввишки 1,3 м, із яких можна монтувати мобільні бар’єри в місцях великого скупчення людей.

А в липні МВС витратило на озброєння Внутрішніх військ 105 млн грн. Тож не дивно, що українські медіа зарясніли заголовками на кшталт «Міліцію готують до розгону протестів» («Экономические известия») і «Влада готується розганяти демонстрації» та «Влада боїться власного народу» («Газета по-українськи»).

Політолог Віктор Небоженко прокоментував переозброєння міліції та Внутрішніх військ так: «Влада розуміє, що людей обурять результати виборів. Тому будуть спроби мирних вуличних протестів, демонстрацій. Влада це прогнозує й готується. Навіть сподівається сама спровокувати найбільш радикальну групу протестувальників, аби та влаштувала початковий — слабенький — Майдан. І, допоки він не набув характеру загальнонаціональної акції, швидко його придушити».

Стратеґія залякування

На запитання: «Навіщо владі провокувати населення?» — п. Небоженко відповів: «Міліція й так захищатиме фальсифікації на виборах, виганятиме спостерігачів, не дозволятиме засвідчувати їх результати. Тому мета влади — показове насильство над найактивнішими незгодними. Точно так само, як вона заарештовувала лідерів опозиції. Це — стратеґія залякування. Люди мають відчути, що нічого не можна вдіяти. Суспільство має зануритися в апатію та песимізм. Залякування — головний засіб тримати все під контролем. Після застосування грубої сили на самому початку опір зазвичай згасає. Це — якраз те, чого не зробили 2004-го. І Янукович про це пам’ятає, як ніхто інший, адже відмова Кучми від силового сценарію позбавила його тоді президентства».

Коли журналісти поцікавилися в політолога: «Чи такі дорогі придбання означають, що міліція не здатна зупинити протести наявними засобами?» — Віктор Небоженко пояснив: «Здатна, але це — показова демонстрація. Міліція досі не продемонструвала себе в усій своїй красі. У неї два роки вливають величезні кошти. Міліційне начальство формується переважно з вихідців Донецької та Луганської областей. Якщо суди довели владі свою корисність, то міліція — ні. Тепер її черга. Наприкінці жовтня або на початку листопада її випробують. Усе, що міліція робила раніше, — це репетиція виборів 2012 та 2015 років».

На зауваження: «Банкова не боїться, що заворушення можуть для неї погано закінчитися?» — політолог зреаґував так: «Ні. Це старий диктатор знає, що підсковзнутися можна й на банановій шкірці, тож краще нічого не провокувати. А ці так не мислять. Цей молодняк упевнений, що в них усе під контро­лем, усе попереду, нічого з ними не трапиться. Свій страх вони залишили на Донбасі в 1990-х».

Маси спровокують

Прогнозує п. Небоженко й провокації з боку влади: «Класично це можуть зробити через переодягнених міліціонерів, які зчинять бійку з колегами у формі. Це все покажуть по телебаченню. От і привід для старту. Можливо, просто виокремлять найбуйніших — тих, хто перший прийде на мітинґ чи займатиметься його організацією. Потім якнайжорстокішим чином розженуть їх і пересаджають, бо вони там не заповнили якогось папірця при підготовці до акції. Усі інші повинні це бачити. Ми ж пам’ятаємо, як уночі 3 тис. силовиків штурмували 200 активістів податкового Майдану. Потім їм розказували, що вони не там забивали кілочки для наметів».

А 3 вересня Леся Оробець, депутат із парламентської фракції «Наша Україна» — «Народна самооборона», яка вві­йшла до виборчого списку Об’єднаної опозиції, попередила, що представники влади зареєстрували у ВРУ проект закону «Про мирні зібрання» й має намір прийняти його, не чекаючи на офіційні висновки експертизи Венеціанської комісії. Відтак жінка пояснила: «Режим або не очікує від експертизи нічого втішного для себе, або дуже хоче захиститися перед виборами (чи й після них) від гніву громадян. По суті, у нинішньому його вигляді скандальний проект дає режимові репресивний кийок, якого наразі влада не може задіяти на законних підставах. До прикладу, вона не може скористатися «виховним» потенціалом Кодексу про адміністративні порушення (від двох місяців виправних робіт до 15 діб адміністративного арешту), оскільки немає такого порядку, прописаного на рівні закону. А в разі прийняття проекту № 2450 подібний порядок леґалізується».

 Ігор Голод

About Author

MiCT

Comments are closed.

Leave A Reply

Loading...