Новини для українців всього свту

Friday, Oct. 18, 2019

Влада «заморожує» вибори?

Автор:

|

Березень 28, 2013

|

Рубрика:

Влада «заморожує» вибори?

Український парламент ухвалив постанову про проведення виборів міського голови Києва й столичної міської ради лише в першому читанні.

Передоручили суддям
Хоча столичний міський голова Леонід Черновецький пішов у відставку ще торік, Верховна Рада (ВРУ) лише минулого тижня з другої спроби й тільки в першому читанні прийняла довгождану постанову про проведення виборів його наступника. А заодно — і Київської міської ради.
Однак депутати Партії реґіонів (ПР) погодилися на цей крок, швидше, тому що остерігаються дати опозиції черговий привід для акцій протесту. Та й тим вивертам влади, якими вона намагається завуалювати справжню причину відтермінування київських виборів, уже не вірить ніхто. Цієї причини не приховують і депутати провладної парламентської фракції. Приміром, Сергій Горохов визнав у ефірі київського телевізійного каналу ТVі: «Якби Попов (голова Київської державної адміністрації. — Авт.) не був членом ПР, то виграв би вибори за дві секунди».
Тобто, ніхто вже не сумнівається в програші на київських виборах будь-якого соратника Віктора Януковича. Тому доля другого — остаточного — читання постанови про проведення виборів столичного міського голови, а також Київської міської ради — усе ще проблематична.
Але Арсеній Яценюк, лідер опозиційної парламентської фракції «Батьківщина», наполягає на розгляді цього документа вже наступного сесійного тижня, бо якщо його не буде затверджено до 2 квітня, то не встигнуть провести вибори в столиці 2 червня. Для того, аби відтягнути їх на якомога довше, 48 депутатів-«реґіоналів» звернулися до зазвичай слухняного щодо президента України Конституційного суду (КСУ) із проханням надати офіційне тлумачення низки статей Конституції та закону про місцеві вибори з приводу того, чи можуть чергові вибори в Києві проводитися до 2015 року.

Небезпечний прецедент
Однак Олександр Черненко, голова правління Комітету виборців України, застерігає, що затягування вирішення з призначенням місцевих виборів у Києві може стати небезпечним прецедентом, який пошириться на інші вибори, у тому числі президентські.
Попереджає про це й політтехнолог Олег Медвєдєв: «Помиляється, глибоко помиляється той, хто думає, ніби відмова ПР призначати вибори в столиці — проблема й технологія, яка стосується лише киян. Ідеться не про Київ-2013, а про Україну-2015. І не тому, що питання про владу вирішується в центрі, а не в провінції. І не тому, що контроль над головним мегаполісом країни є важливим із точки зору забезпечення перемоги на виборах, які, цілком уже очевидно, мають завершитися новим Майданом. Дивіться ширше, копайте глибше.
Режим не просто демонструє технологію, як він зриватиме президентські вибори, котрі Янукович не здатен виграти так само, як Попов — мерські. Вони ще й тестують реакцію. Запустили таку собі пробну кульку: проколють її кияни чи радісно помахають руками. Банкову, безумовно, цікавить реакція киян. Її відсутність полегшить ухвалення рішення про якусь маніпуляцію з президентськими виборами. Якщо людей не цікавить право обирати владу, то що за різниця в тому, на якому рівні позбавляти їх такого права?»

Можливі варіанти
Тому голова правління Комітету виборців України Олександр Черненко прогнозує три варіанти подальшої долі київських виборів: а) КСУ може вирішити, що вибори мають пройти цього літа; б) КСУ може ухвалити вердикт про те, що чергові вибори в столиці повинні проводитися 2015 року; в) КСУ просто довго не розглядатиме цього питання, і таким чином ситуація залишиться в підвішеному стані.
Для того, аби не допустити відтермінування київських виборів як небезпечного для всієї країни прецеденту «замороження» зміни влади, опозиціонери та громадські діячі активно закликають киян прийти 2 квітня до ВРУ й змусити нардепів нарешті визначитися з датою обрання столичного мера. Бо, як вважає Володимир Фесенко, голова правління Центру прикладних політичних досліджень «Пента», опозиції варто вже вимагати київських виборів, позаяк надалі ситуація зміниться. Його аргументи — такі: «Поки є велике незадоволення киян, справді можна спробувати його використати. Далі — уже питання організаційної спроможності опозиції, бажання, політичної волі. Можна спробувати тиснути через ВРУ, у традиційний спосіб, через блокування. Чекати до травня або червня для опозиції було би серйозною помилкою. Адже що далі, то менше люди будуть пам’ятати про нинішню ситуацію. Вона стане для киян лише спогадом, не більше».
Окрім того, п. Фесенко вважає, що не слід нівелювати шанси Попова на перемогу на київських виборах: «Справді, якщо би вибори проводилися зараз, найближчої неділі, Попов би програв, безумовно. Але опитування, які були наприкінці лютого — на початку березня, засвідчили: рейтинґ Попова — 20 %. Зараз найбільше незадоволені — власники приватного автотранспорту. Але це — не виборці Попова. Тому, на мою думку, зарано казати, що Попов не має жодних шансів на перемогу. Гадаю, десь через місяць варто заміряти рейтинґи — і тоді побачимо, яка ситуація. Тому, думаю, зараз опозиціонерам треба визначитися, як діяти з точки зору призначення київських виборів і як скористатися з нинішньої ситуації, поки ще є невдоволення киян. Ще тиждень, можливо, це незадоволення буде зберігати високий емоційний градус. А вже у квітні ситуація зміниться. Тому в опозиції — обмаль часу».

«Лише як певні «праймеріз»
Натомість, Олексій Голобуцький, заступник директора Агентства моделювання ситуацій, запевняє, що вибори мера Києва та можливі вибори до Київради розглядаються всіма політичними силами лише як певні «праймеріз» президентських виборів: «Причому праймеріз, скоріше, – не загальні я для влади й опозиції, а саме для опозиції. Опозиція розраховує на перемогу, і тому ми бачимо картину, коли вже кілька місяців триває внутрішня боротьба в самій опозиції. Але гадаю, що вибори мера все ж відбудуться влітку, і вони будуть позачерговими. Тобто мера обиратимуть на 1,5 року. І це буде певний компроміс. Вибори відбудуться, але цікавість і інтерес багатьох політиків до цих виборів буде набагато меншою, тому що мера буде обрано тільки на півтора року».
Експерт вважає також, що шанси на перемогу кандидата від влади Олександра Попова — «збільшуються через те, що небагато хто в нашій країні може кинути ресурси заради такого короткого терміну, на який буде обрано мера». Тож якщо Віталій Кличко, на кандидатурі якого наполягають лідери інших опозиційних сил, за словами п. Голобуцького, «не висувається на цю посаду при цих повноваженнях і при такому терміні, у Попова, який має зараз 20 % голосів електорату, є всі шанси перемогти на виборах улітку, коли активність киян буде низькою».

Відкладена партія
Своєю чергою, Анатолій Луценко, директор компанії GMT Group, теж прогнозує три основних варіанти рішення КСУ щодо виборів у Києві: «Перший сценарій, який мені видається найдостовірнішим, — це те, що КСУ ухвалить рішення про позачергові вибори й мера, і Київради. Другий сценарій — відтермінування виборів. Тому що є зараз юридична колізія, яка дозволяє це зробити. Суть полягатиме в тому, що чергові місцеві вибори, за новим законом, повинні проходити 2015 року й, відповідно, для того, щоби зберегти черговість, КСУ може сказати, що в Києві виборчий процес потрібно ввести в загальнодержавне правове поле, тобто провести вибори разом з усіма місцевими виборами 2015-го. Третій можливий варіант рішення КСУ — проведення цього року лише виборів мера, а Київради — відкласти на 2015 рік. Тому що з нинішнім складом Київради опозиційному мерові взагалі нічого не вдасться зробити, і київська влада стане великою братською могилою для тих, хто прийде від опозиції».
Пан Луценко переконаний також, що якщо опозиція «розтринькає» Київ як електоральний майданчик, то вже буде неможливо говорити про якесь досягнення та розширення електоральної бази на президентських виборах. Водночас сьогодні, за його словами, опозиція однозначно втратила ініціативу й не робить «свій порядок денний» для влади: «Сьогоднішня опозиція навіть «у трьох соснах», якою є ситуація в Києві, — заблукала. Це при тому, що було відповідне рішення комітету ВРУ підтримати постанову (про вибори на 2 червня). Ініціативу по Києву можна було не втратити й загострити, показати, що не тільки виявляють позицію голосуванням, а й ведуть боротьбу за Київ. А сьогодні ми бачимо відкладену партію».

Ігор Голод

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply

Loading...