Новини для українців всього свту

Saturday, Nov. 28, 2020

Влада України хоче стягувати плату за в’їзд в країну з громадян США та ЄС

Автор:

|

Лютий 06, 2014

|

Рубрика:

Влада України хоче стягувати плату за в’їзд в країну з громадян США та ЄС

Уряд має намір посилити режим в’їзду в Україну для громадян Європейського Союзу (ЄС), США та Канади. На відновлення візового режиму Київ не зважився, оскільки цей спосіб є технічно складним і може створити серйозні проблеми на прикордонному контролі в аеропортах. Як компроміс було вирішено за кожен перетин кордону стягувати плату розміром 40 USD. Але й цей крок, безсумнівно, викличе претензії з боку Заходу.

У Кабінеті Міністрів планують прийняти постанову, що змінює порядок перетину кордону іноземцями, котрі мають право на безвізовий в’їзд. Як відомо, 2005 року президент Віктор Ющенко запровадив безвізовий режим для короткотермінових поїздок для громадян країн ЄС, Швейцарії, Ліхтенштейну, США, Канади та Японії, щоби полегшити приплив інвестицій, зростання туризму, а також домогтися відповідної візової лібералізації для українських громадян. Останньої мети, на жаль, досягнуто не було. Згодом питання про відновлення візового режиму для громадян ЄС піднімалося неодноразово, але щоразу цей крок визнавався за недоцільний.
Нинішнє посилення режиму матиме стосунок лише до громадян США, Канади та країн-членів ЄС. Решти держав, що досягли домовленості з Києвом про безвізовий режим 2005-го та пізніше, нові норми не торкнуться. Причина такої вибірковості лежить у політичній площині, позаяк названі вище країни чинять тиск на Київ у зв’язку з останніми антидемократичними процесами.
Профільні експерти теж поінформовані про такі наміри влади. «З ініціативи Служби безпеки України (СБУ) із грудня обговорювалася схема нейтралізації впливу Заходу на події в країні. Тоді мова йшла про запровадження терміну «іноземний агент», про візи для жителів США та ЄС, а також про інші кроки. Усі пункти цієї «дорожньої карти», окрім візового, уже виконано», — розповів Олександр Сушко, експерт ініціативи «Європа без бар’єрів».
Від ідеї введення повноцінного візового режиму для європейців та американців уряд відмовився, оскільки її вкрай складно реалізувати. Штат консульств України в країнах ЄС істотно скоротився з 2005 року, а число європейців, які відвідують Україну, — багаторазово зросло. Дипломатична служба просто не впорається з потоком бажаючих отримати українську візу.
Обговорювалася також можливість видачі віз у пунктах перетину кордону (зокрема, на летовищі), але виникла колізія з угодою про спрощення візового режиму між Україною та ЄС. Згідно із цим документом, 17 категорій громадян України звільнено від сплати візового збору при отриманні європейських віз. Угода передбачає право Києва відновити візовий режим для європейців, але вимагає, щоб у такму випадку ті ж категорії «автоматично й на умовах взаємності» звільнялися від візового збору при в’їзді в Україну. «Це означає, що 17 категорій європейських громадян повинні доводити свою приналежність до пільгових категорій при перетині кордону. На практиці виконання цієї процедури означало би катастрофу, колапс у аеропортах», — пояснив п. Сушко.
«Щоби ??не порушувати угоди про спрощення оформлення віз, було вирішено не стягувати візовий збір, а брати плату за внесення персональних даних у якийсь реєстр при перетині кордону», — розповіло джерело в уряді. За його словами, проект документа вже готовий, він обговорювався на засіданні уряду 22 січня, але був відправлений на доопрацювання.
У Держприкордонслужбі – проти такої ініціативи. А в Міністерстві закордонних справ (МЗС) її підтримали, представивши низку поправок до тієї версії документа, яку відстоює Міністерство юстиції. Міністр закордонних справ Леонід Кожара був відсутній на засіданні Кабміну, оскільки проводив екстрену зустріч із послом США. Руслан Демченко, перший заступник керівника МЗС, повідомив членам Кабміну, що така практика існує в США. У Сполучених Штатах справді стягують збір з іноземців, що перетинають кордон у аеропорту, і ця сума включена у вартість квитка. Торік з’явилася ініціатива про введення плати за перетин кордону в наземних пунктах, однак її заблокував сенат. Але головна відмінність полягає в тому, що США стягують платню з усіх приїжджих. Київ же пропонує поширити це правило лише на кілька країн, що неминуче викличе з їхнього боку звинувачення в дискримінації.
Отримання багаторазової візи не дозволить здешевити поїздку – вартість короткотермінової багаторазової української візи становить 200 EUR. 2012-го Україну відвідало понад 4,5 млн громадян ЄС, США та Канади, 2013 року кількість іноземних туристів зросла незначним чином, запевнили в Держстаті й Держприкордонслужбі.
Варто зазначити, що останніми днями було посилено режим пропуску на українсько-молдовському кордоні. Це також дає підстави засумніватися в тому, що мотив нової ініціативи — лише фінансовий. У в’їзді без будь-яких пояснень відмовляють чоловікам, що подорожують і групами, і поодинці. Так, в Україну не пустили знімальну групу Publika TV, і вирішити конфлікт удалося лише після втручання Сергія Пиріжкова, посла України в Республіці Молдова. Інший автомобіль із кореспондентом видання «Комерсант-Молдова» так і не отримав дозволу на перетин кордону. Молдавани, котрі зіштовхнулися з проблемами, упевнені, що українська влада побоюється їхньої участі в акціях протесту.

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply