Новини для українців всього свту

Wednesday, Sep. 30, 2020

Від п’яти округів у Верховній Раді досі немає народних депутатів

Автор:

|

Лютий 21, 2013

|

Рубрика:

Від п’яти округів у Верховній Раді досі немає народних депутатів

Майже чотири місяці минуло після завершення парламентських виборів, усі терміни оскарження їхніх результатів спливли, окружні комісії – розпущено, а в п’яти округах, які називають «проблемними», досі так і не визначили переможців і не призначили повторного голосування. Обрані депутати все не можуть визначитися, чи потрібні перевибори й хто їх має призначати в містечку Обухові Київської області, у Первомайську Миколаївської області, у двох округах Черкаської області й у Шевченківському районі Києва. Експерти називають таку ситуацію «політичним футболом», який свідчить про те, що опозиційні партії не можуть нічого вдіяти, аби повторно перерахувати голоси на цих п’яти «проблемних» округах, а провладна Партія реґіонів (ПР) не хоче там перевиборів і «киває» на Конституційний суд України (КСУ). Повторні вибори не вигідні для влади, тож експерти припускають, що, цілком імовірно, 2013 року їх узагалі не буде.

Не вигідно, то й не буде
«ПР не вигідно зараз призначати в цих округах перевибори, адже це дасть опозиції шанс провести до парламенту ще п’ятьох своїх людей. Тому «регіонали» шукають приводу затягнути процес», — вважає Денис Ковриженко, експерт із виборчого законодавства. Як відомо, ще в січні депутати від ПР звернулися до КСУ для вирішення спірного питання про процедуру та порядок проведення повторних парламентських виборів у п’яти «проблемних» одномандатних округах. На думку Олександра Єфремова, голови фракції ПР, власне КСУ має визначити, хто саме — Верховна Рада України (ВРУ) чи Центральна виборча комісія (ЦВК) — назве дату перевиборів.
У Центрвиборчкомі запевняють, що не мають на це повноважень, прописаних у законі. Андрій Магера, заступник голови ЦВК, зазначив, що чинний закон про вибори не передбачає чітких підстав для призначення повторних виборів, якщо неможливо встановити результати голосування. «Якщо ЦВК не знає, як трактувати закон, то її члени самі вже давно звернулися би до Конституційного суду, а не чекали на звернення депутатів. Тут абсолютно очевидне затягування справи», — переконана Юлія Кириченко, експерт із виборчого права Центру політико-правових реформ.
Аналітики впевнені, що причина зволікання з переголосуванням лежить у суто політичній площині. Адже КСУ, на думку п. Ковриженка, може й відмовитися «встановлювати прогалини в законі», або ж якщо і встановить суб’єкта, відповідального за призначення повторних виборів, то влада шукатиме інших причин не призначати вибори в п’яти «проблемних» округах. «Якщо немає політичної волі, то розказуватимуть, що немає грошей на ці вибори тощо», — зауважив експерт.

ЦВК спонукають до дії
Опозиція не розуміє, навіщо чекати на рішення Конституційного суду, якщо підсумки осіннього голосування може самостійно встановити й ЦВК. На думку Ксенії Ляпіної, народного депутата від фракції «Батьківщина», просто комісія не хоче займатися результатами волевиявлення в «проблемних» округах. «Ідея перевиборів виникла тому, що ЦВК стверджувала, що не може встановити результати у цих округах. Але ми вважаємо, що комісія просто уникла відповідальності за це. Потрібно взяти на себе відповідальність і встановити результати, адже протоколи є», — зазначила п. Ляпіна.
Опозиціонери переконані, що надії на КСУ — вельми примарні. Експерти теж дотримуються тієї думки, що суд може розглянути депутатське подання не раніше, ніж улітку, тож, швидше за все, перевибори в «проблемних» округах можуть узагалі не відбутися 2013-го.

Глухий кут
Саме тому опозиційні парламентські фракції вимагають від ЦВК встановити впродовж десятиденного терміну результати виборів у п’яти одномандатних округах за протоколами дільничних комісій. Відповідну постанову за підписом трьох опозиційних фракцій уже зареєстровано у ВРУ. Однак нині сесійну залу парламенту заблокували самі ж опозиціонери. Своєю чергою, Володимир Рибак, голова Верховної Ради, наразі не бачить можливості розглянути проект опозиції. «Є така постанова. Але ж немає висновку Конституційного суду», — наполягає п. Рибак.
Уникнути безвихідних ситуацій на кшталт цієї можна було би шляхом внесення змін до закону про вибори депутатів. Але це радше допоможе в майбутньому. «Якщо Рада й внесе якісь зміни, то вони стосуватимуться не жовтневих, а вже наступних виборів, бо закон не має зворотної дії», — констатує п. Кириченко.
Українська служба Deutsche Welle

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply