Новини для українців всього свту

Tuesday, Dec. 1, 2020

Вето вбивці

Автор:

|

Серпень 06, 2015

|

Рубрика:

Вето вбивці
А Чуркін — проти!

А Чуркін — проти!

На Раді Безпеки (РБ) Організації Об’єднаних Націй (ООН) 29 липня ц. р. не змогли створити Міжнародний трибунал для розслідування торішньої катастрофи малайзійського лайнера над Донбасом.

Переконливий доказ вини
Хоч за створення Міжнародного трибуналу для розслідування катастрофи над Донбасом проголосувала переважна більшість членів засідання РБ ООН (11), а утрималося — тільки троє (представники Анголи, Венесуели та Китаю), переважив лише один голос проти — Російської Федерації (РФ). Бо вона користується в Радбезі правом вето.
Віталій Чуркін, постійний представник РФ при ООН, виправдовувався — мовляв, він уважає, що «ця подія не є загрозою міжнародній безпеці, як зазначалося в проекті резолюції», що винесений на голосування текст, за його словами, «позбавлений будь-якої правової та прецедентної основи», а «автори проекту відмовилися діяти в дусі співпраці, поставили його на голосування, наперед знаючи, що це не приведе до позитивних результатів».
Однак справжня причина блокування Росією створення міжнародного трибуналу випливала з таких заяв, яка, зокрема, пролунала напередодні з уст прем’єр-міністра Австралії Тоні
Ебботта: «Переконаний, що проросійські бойовики збили 17 липня 2014 року малайзійський лайнер над Донбасом навмисне».
Унаслідок тієї катастрофи загинули всі 298 людей, котрі були на борту Boeing 777. Відтак Малайзія запропонувала проект резолюції РБ ООН, де закликала «створити міжнародний трибунал із єдиною метою — притягнення до відповідальності осіб, відповідальних за злочини, пов’язані зі знищенням в Донецькій області України літака авіакомпанії Malaysia Airlines, що виконував рейс MH-17».
Відмовившись своїм вето від притягнення до відповідальності злочинців, Росія таким чином хоч і не формально, зате фактично визнала, що лайнер збили саме її громадяни. «Вето Росії — переконливий доказ вини російських терористів і прямого зв’язку Кремля з убивством невинних людей», — заявив Арсеній Яценюк, прем’єр-міністр України.

Не завадить
Своєю чергою, Саманта Павер, представник США у РБ ООН, запевнила, що вето РФ не завадить розслідуванню причин авіакатастрофи, а Берт Кундерс, міністр закордонних справ Нідерландів, заявив: «Моя країна не заспокоїться, поки всі факти не будуть установлені і правосуддя не восторжествує. Нідерланди, Малайзія, Австралія, Бельгія й Україна продовжать спільну роботу для знаходження оптимальних способів залучення винних, і ми не будемо втрачати часу в цій роботі».
Джулі Бішоп, міністр закордонних справ Австралії, стверджувала: «Австралія разом із своїми союзниками розробить новий порядок переслідування винних у цій катастрофі, щоб їхній злочин не залишився безкарним».
Ліоу Тіонг Лай, міністр транспорту Малайзії, пообіцяв: «Наша країна подумає про розробку
інших варіантів і механізмів переслідування цього злочину з урахуванням сьогоднішнього рішення. Будьте певні — ми на цьому не зупинимося і не здамося. Ми повинні зробити щось,
бездіяльність — не варіант. Хочу наголосити, що нас не зупинять сьогоднішні сумні події — ми й надалі будемо рішуче прагнути до встановлення винних і забезпечення правосуддя для всіх невинних жертв».
А Девід Кемерон, прем’єр-міністр Великої Британії, закликав світове співтовариство: «Правосуддя має восторжествувати. Давайте не будемо забувати: на цьому рейсі загинули не тільки британці. Сотні інших людей загинули на цьому рейсі. Ми не можемо дозволити одній країні встати на шляху правосуддя та пошуку правди. Якщо не можемо створити трибунал через ООН, то маємо розглянути альтернативні шляхи».

Альтернативні варіанти
На один із них указав Андрій Парубій, перший віце-спікер Верховної Ради України. «Немає
сумнівів, що це питання буде перенесено на Генеральну асамблею (ГА) ООН, де вже РФ не матиме права вето і можна буде двома третинами голосів приймати рішення. Й у мене майже немає сумнівів, що це рішення буде ухвалено на ГА ООН».
Політик також вважає, що голосування РФ проти у РБ свідчить про публічне визнання вини за той злочин, який учинили її бойовики на території України. Крім того, він наголосив, що провальне голосування про створення трибуналу дає підстави говорити про виключення РФ із РБ ООН.
Із першим віце-спікером українського парламенту вже солідаризувалося Міністерство закордонних справ Нідерландів. У своїй заяві воно запевнило: «Малайзія, Нідерланди, Австралія, Бельгія й Україна, які розслідують катастрофу малайзійського літака, що сталася рік тому над Україною, наразі вивчають альтернативні варіанти, використання яких дозволило б установити винних в авіакатастрофі, у т. ч. подачу позовів до міжнародних і національних судів. Один із варіантів — міжнародний трибунал за підтримки п’яти країн. Інший варіант уже обговорювався — це суд, заснований ГА ООН.
Третім варіантом стане процес у державних судах однієї з чотирьох країн, які втратили найбільшу кількість громадян в авіакатастрофі. Це обговорювалося і в столицях цих країн, і в ООН. Суд при ООН має право видавати ордери на арешт, які будуть дійсними в усіх країнах, а це означає, що країна, яка відмовиться видати підозрюваних, може бути покарана за недотримання закону».

Ігор Голод

Коментар експерта
Богдан Яременко, дипломат і керівник фонду «Майдан закордонних справ»:
— Не думаю, що останнє голосування РБ ООН є приводом для якихось глибоких висновків, адже не сталося нічого несподіваного. Росія однозначно заявляла, що вона не підтримає цієї резолюції та скористається своїм правом вето. По суті, це — підтвердження того, що було зрозуміло вже давно. Зокрема, що сучасна архітектура безпеки та міжнародних відносин може існувати лише в тих умовах, коли всі учасники світових процесів хочуть цього. У цьому й полягає слабкість ООН — бажання об’єднати всіх і врахувати думку кожного, незалежно від того, чи готова країна виконувати свої міжнародні зобов’язання, чи ні; чи вона є щирим учасником процесу безпеки, чи тільки прикривається якимись процедурами для якихось своїх маневрів.
Потрібно далі думати про те, які є найефективніші способи створення трибуналу. Оскільки очевидно, що і збройна аґресія РФ проти України, і знищення малайзійського лайнера не можуть залишитися безкарними. Україна зараз перебуває в хорошій компанії країн, які виступають за те, щоб довести справу до суду. Потрібно думати над найефективнішим механізмом. Цей механізм може бути і в рамках ООН. Цілком можливо, що доведеться зробити ще кілька спроб провести цю резолюцію через РБ ООН, можливо, змінивши деякі її положення. А вже після того, як стане очевидним, що Радбез не може прийняти жодного рішення з цього питання, можна буде перенести розгляд проблеми на сесію ГА ООН, де простою більшістю країн може бути прийнята резолюція або зобов’язуючий документ.
Або потрібно сідати і думати про національні інструменти, які є в України. Україна може і зобов’язана провести розслідування та національний суд, а потім думати над тим, як його рішення та висновки можуть бути використані. Або в коаліції з державами, які, як і Україна,
вважають себе постраждалими в цій ситуації, шукати якесь рішення щодо якогось типу або виду міжнародного трибуналу чи суду в цій справі.
Це була лише перша «проба пера». Гадаю, процес пошуку найефективніших механізмів створення міжнародного суду або трибуналу у справі про знищення малазійського Boeing 777 буде довгим. Просто потрібно послідовно та наполегливо рухатися цим шляхом, незважаючи на те, що РФ на кожному етапі буде створювати максимальну кількість перепон для реалізації цієї ідеї. Питання не в тому, чого хоче РФ, а в тому, чи достатньо буде наполегливості України й інших країн довести все до кінця.

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply