Новини для українців всього свту

Saturday, Sep. 19, 2020

ВАСУ позбавив мандатів Олександра Домбровського й Павла Балогу

Автор:

|

Лютий 21, 2013

|

Рубрика:

ВАСУ позбавив мандатів Олександра Домбровського й Павла Балогу

Вищий адміністративний суд України (ВАСУ) 14 лютого передав сторонам процесу повний текст рішення в справі про скасування результатів парламентських виборів у мажоритарних округах № 11 і № 71. Колегія ВАСУ детально описала причини, що дозволили позбавити мандатів народних депутатів в обхід конституційної процедури та з порушенням термінів оскарження підсумків виборів. Суд навіть не приховував, що ухвалює не юридичне, а політико-правове рішення, що начебто ґрунтується, серед іншого, на рекомендаціях ОБСЄ, заявах європейських політиків і прецеденті призначення третього туру президентських виборів 2004 року.

Раніше ВАСУ задовольнив позов трьох громадян (один із них — колишній народний депутат Юрій Кармазін), скасувавши реєстрацію народних депутатів Олександра Домбровського та Павла Балоги.
Підставою для позбавлення депутатів мандатів стало міліційне розслідування, розпочате за заявами громадян. У межах слідства було вивчено коробки та мішки з бюлетенями в архівах Вінницької (11-й округ) і Закарпатської (71-й округ) областей і виявлено, що упаковка була пошкоджена, а деякі бюлетені — зіпсовані. Слідчі дійшли висновку, що оскільки зараз документація зіпсована, то й на початку листопада в окружної виборчої комісії не було підстав заявляти про перемогу того чи іншого кандидата. Крім того вони виявили розбіжності в протоколах, де була вказана кількість зіпсованих бюлетенів.
Колегія суддів спробувала також відповісти на закиди юристів, що лунали на адресу суду. Як відомо, на оскарження рішень ЦВК закон «Про вибори народних депутатів» відводить п’ять днів. Цей термін минув у листопаді 2012 року. Доводи щодо необхідності порушення цієї норми зайняли в рішенні ВАСУ понад дві сторінки. Суд вирішив, що після завершення виборчої кампанії приписи закону про вибори втрачають чинність і починає діяти стандартний для адміністративних справ шестимісячний термін.
Прийнявши таке формулювання, ВАСУ створив прецедент, що дозволяє скасовувати результати виборів у будь-якому з 225 мажоритарних округів у будь-який день, адже точкою відліку шестимісячного терміну можна взяти дату, коли міліція, наприклад, виявила проблеми з виборчою документацією.
Непростим завданням для ВАСУ виявилося спростування аргументів про те, що позивачі не мали права подавати позови, оскільки їхні права не були ущемлені — вони навіть не проживають на території названих округів. У цій частині суд підкріпив своє рішення нормою Європейської конвенції про захист прав людини, яка вимагає від держави проводити чесні вибори, і посиланнями на рішення Європейського суду з прав людини (ЄСПЛ).
Судді ВАСУ продемонстрували чудове знання практики ЄСПЛ — у мотивувальній частині документа виявилися посилання на вісім рішень Євросуду різних років, у тому числі три — у справах проти Великої Британії, по одному — проти Латвії та Бельгії.
Таке широке цитування рішень ЄСПЛ здивувало профільних експертів. «Дотепер були лише поодинокі випадки, коли вищі суди посилалися на практику ЄСПЛ, та й то лише в карних справах, в адміністративних я таких рішень не пригадую. А посилань на постанови, не перекладені українською мовою, підозрюю, до сьогодні не було зовсім», — каже адвокат Валентина Теличенко, яка спеціалізується на роботі з ЄСПЛ.
І нарешті, суду довелося обґрунтувати, чому він обійшов пряму норму Конституції, що містить вичерпний перелік підстав для припинення повноважень народного депутата. ВАСУ уточнив, що він не позбавляє мандата, а скасовує рішення про присвоєння депутатського статусу. А на цей процес, як вважає суд, конституційна норма не поширюється. Імовірно, усвідомлюючи, що така аргументація буде сприйнята юристами з недовірою, ВАСУ навів також політичні доводи на користь допустимості такого рішення.
Суд послався на висновки спостерігачів ОБСЄ, котрі зафіксували проблеми при підрахунку голосів в округах № 11 і № 71, а також на прецедент 2004 року, коли Верховний суд України (ВСУ) через безліч порушень призначив третій тур президентських виборів. Про те, що 2004-го ВСУ не продовжував термінів оскарження, судді ВАСУ вирішили не згадувати. Також вони навіщось процитували висловлювання західних політиків — представників Ради Європи, ПАРЄ та США, котрі вітали рішення ВСУ 2004 року. Того, яку юридичну силу має цей абзац, забезпечений посиланням на статтю з інтернет-видання «Українська правда», суд не уточнив.
Органи влади наразі не знають, як можна виконати рішення суду. «Мені складно уявити, що ЦВК проігнорує приписи Конституції, у якій міститься перелік підстав для позбавлення депутата мандата», — заявив Володимир Шаповал, голова ЦВК.
Нагадаємо, що народний депутат Віктор Балога повідомив, що ВАСУ відмовився надати у встановлений законом термін повний текст рішення про позбавлення мандатів народних депутатів Олександра Домбровського та Павла Балоги.
newsru.com.ua

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply