Новини для українців всього свту

Sunday, Sep. 27, 2020

«Варяги» у владі

Автор:

|

Червень 04, 2015

|

Рубрика:

«Варяги» у владі

Михайло Саакашвілі

30 травня ц. р. Президент України несподівано представив чиновникам Одеської обласної державної адміністрації (ООДА) нового керівника — колишнього президента Грузії Михайла Саакашвілі, звинуваченого у своїй країні одразу в трьох карних справах.

«Саакашвілі — мій друг»
Призначення очільником Одещини свого грузинського екс-колеги Петро Порошенко пояснив так: «Михайло Саакашвілі — мій друг зі студентських років (вони закінчили факультет міжнародного права Інституту міжнародних відносин Київського університету імені Тараса Шевченка. — Ред.). Я пам’ятаю його, як вольову та рішучу людину, і маю підстави йому довіряти. Це — людина, котра вміє втілювати ідеї в життя і може змінити всю країну в напрямку прозорості, ефективності, антикорупційності, залучення нових інвесторів, встановлення справедливого суду, захисту прав громадян і демократії, яку я хочу бачити в Україні».
Відтак, Президент висловив сподівання, що «з приходом нового голови ООДА позитивні зміни в реґіоні буде помітно вже за рік. «Хочу, щоб уже через рік люди мали змогу сказати, що вони живуть краще. Перед реґіоном зараз стоять завдання зі збереження миру, територіальної цілісності та суверенітету, але не менш актуальним викликом є війна з корупцією, несправедливістю, нереформованою економікою, боротьба за реальну децентралізацію влади, побудову всього того, за що люди виходили на Революцію гідності. Люди хотіли жити в справедливій, чесній, ефективній країні. І складні завдання у складні часи потребують сильних і рішучий дій», — конкретизував п. Порошенко.
Однак багато хто засумнівався в ефективності такого рішення. Зокрема, народний депутат парламенту від партії «Батьківщина» Іван Крулько написав у Twitter: «Призначення Саакашвілі в Одесу — до осені. Потім буде продовження».

Трамплін для прем’єрства?
Своєю чергою, Дмитро Крикун, експерт із комунікацій, припустив, що для п. Саакашвілі призначення очільником Одещини є лише трампліном для взяття більшої «висоти», якою він вважає посаду прем’єр-міністра України. Такої ж думки дотримується Володимир Фесенко, керівник Центру політичного аналізу «Пента»: «Саакашвілі засидівся без роботи. Він — дієва, гіперенергійна людина, котра не може довго витримати без конкретної роботи. Мені здається, що Одеська область — це для нього проміжний етап, потім він піде далі і вище. У кулуарах вже починають говорити про те, що експеримент із Одеською областю — це тільки початок. Якщо п. Саакашвілі гарно проявить себе на місцевому рівні, то йому запропонують очолити український уряд».
Однак сам Михайло Саакашвілі заперечив це припущення. «Яка дурість, у мене немає жодних політичних амбіцій в Україні. Коли я завершу цей проект в Одесі… Завершу, його неможливо завершити… Коли ми розкрутимо його, я з великим задоволенням повернуся назад до Грузії продовжувати свою грузинську діяльність», — заявив він.
А щодо керівництва Одещиною новий голова ООДА анонсував: «Наша головна мета — залишити в минулому штучні конфлікти, об’єднати суспільство, не залежно від того, якою мовою розмовляють люди та до якої етнічної групи себе зачисляють, створити громадянську згоду довкола ідеї розвитку, майбутнього, порядності та прозорих правил для всіх».
Михайло Саакашвілі також зазначив, що для нього важливо перетворити Одесу на «столицю всього Чорного моря». «З цього міста можна зробити економічне диво, попри проблеми, які існують», — переконаний він.

Попри все…
А ось щодо звинувачень на адресу п. Саакашвілі на його батьківщині за кількома карними справами, зокрема щодо зловживання ним повноваженнями й перевищення президентської влади під час розгону опозиційної акції в листопаді 2007 року, то не лише він, а й незалежні експерти трактують їх як прояви політичного переслідування.
А крім того Давид Кереселидзе, речник міністерства закордонних справ Грузії, заявив: «Незважаючи ні на що, незважаючи на те суверенне рішення, яке ухвалює українська влада, і на те, подобається нам це чи ні, це є її суверенним правом… і це не повинно стояти на порядку денному, оскільки ми насамперед маємо виходити з державних інтересів, із тих дружніх, партнерських, традиційних історичних зв’язків, які є у Грузії й України. Жодні інші рішення не повинні вплинути на відносини між двома країнами. Сьогодні Україна перебуває у важкому становищі. Вона — у стані війни, їй необхідний розвиток, солідарність, підтримка, і Грузія — її влада, будь-яка її гілка, — завжди готова підтримати Україну».

Реально може?
Айварас Абромавічус, міністр економічного розвитку та торгівлі України, вважає амбіції грузина цілком виправданими. «Михайло Саакашвілі — радикал, він реально може все розчистити. Причому дуже навіть швидко. Тільки радикальними рішеннями можна досягти мети. Президент вчинив мудро. Ми повинні його підтримати. Звичайні заходи не працюють. Час спливає», — пояснив він.
Своєю чергою, Михайло Шмушкович, голова Одеської обласної ради, зауважив: «На посаду губернатора призначено людину, котра не має істотних інтересів і зв’язків в Одесі. Тобто, ні від кого тут залежить і може бути вільною у своїх діях. Таке призначення я можу тільки вітати. Михайло Саакашвілі показав, що може зруйнувати і з нуля побудувати систему управління цілою державою. Я, як людина, котра дуже любить Грузію, бачив, як вона буквально на очах змінювалася під час правління п. Саакашвілі».
Антон Геращенко, народний депутат, котрий іще донедавна був помічником міністра внутрішніх справ, конкретизував іще глибше: «Контрабандисти та їхні покровителі зрозуміли, що однією з перших справ на посаді губернатора Саакашвілі буде перекриття контрабандних потоків, що рікою пливуть зараз через одеські порти, а Служба безпеки України цьому потурає. І чхати він хотів на чини та погони київських корупціонерів».
Між тим, Віталій Бала, директор Агенції моделювання ситуацій, не відкидає й такого варіанту, що призначення керівником Одещини може стати для екс-президента Грузії шансом на повернення на батьківщину, щоби знову балотуватися й виграти там президентські вибори й довести до кінця ті реформи, які він розпочав.
«Якщо він на прикладі Одеси й України продемонструє, що його пропозиції працюють, це буде дуже потужний сигнал для громадян Грузії. І в п. Саакашвілі, і в п. Порошенка є ще одна спільна мотивація — Росія та Путін. Вже неодноразово говорилося, що успішна Україна є кінцем для режиму Путіну. Самі грузини наголошували на тому, що якщо Україна не стане успішною, якщо не вирветься з-під цього впливу, то в Грузії теж не буде перспектив. Тобто, фактично вони мали на увазі, що Україна — їхній перший, передовий фронт», — пояснив політтехнолог.

«Захоче максимально показати»
Юрій Маслов, депутат Одеської обласної ради, прогнозує: «Я абсолютно впевнений, що п. Саакашвілі захоче максимально показати себе і повторити свій грузинський успіх. І до осені в нього є час».
Депутат також покладає на новоспеченого земляка чималі сподівання: «З його приходом для реґіону можуть відкритися іноземні фонди міжнародної технічної допомоги. В першу чергу, це – американські гроші. Це можуть бути спеціальні транші Світового банку, американських структурних фондів. Гадаю, що американці дадуть під нього інвестиції. В усякому разі, ми на це дуже розраховуємо. І передусім — на інвестиції в ремонт магістралей. Наслідком цих зусиль має бути нова дорога в Бессарабію — траса Одеса-Ізмаїл-Рені. З цієї точки зору, призначення п. Саакашвілі — безсумнівно, позитивний для Одеської області крок».
Утім, не бракує й негативних коментарів щодо нової посади екс-президента Грузії. Приміром, Бернд Йоганн, керівник української редакції телерадіокорпорації Deutsche Welle, зауважив: «Досягнення Саакашвілі як радикального реформатора в Грузії можуть засвідчити його кваліфікованість для нової роботи. Але Одеса — не Грузія. І на посаді голови обласної державної адміністрації в п. Саакашвілі буде проявляти значно менше компетенції, ніж як президент. Політиком компромісу між різними інтересами упертий тепер уже громадянин України Саакашвілі не був ніколи. Його екстремально критична позиція щодо Росії викликає симпатію в багатьох українців. Але це може також посилити напругу між проукраїнськи та проросійськи налаштованими групами населення в мультиетнічній Одесі».

Ігор Голод

P. S. Коли верстався номер, стало відомо, що Президент Порошенко наказав посилити охорону нового очільника ООДА.

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply