Новини для українців всього свту

Monday, Jun. 17, 2019

В Україні розпочалася війна слідчих органів

Автор:

|

Листопад 23, 2017

|

Рубрика:

В Україні розпочалася війна слідчих органів

Юрій Луценко

Минулого тижня з різницею в один день Генеральна прокуратура України (ГПУ) відкрила карне провадження щодо Артема Ситника, директора Національного антикорупційного бюро (НАБУ), а НАБУ у відповідь порушило справу проти генерального прокурора Юрія Луценка. Складається враження, що керівники українських силових відомств поводяться, як хлопчики дошкільного віку, які не поділили пісочницю.

Два паркомісця та довгий язик
Генпрокурора підозрюють в незаконному збагаченні, а керівника НАБУ — в розголошенні державної таємниці. Тепер спробуємо розібратися в скоєних очільниками слідчих органів «злочинах».
За словами п. Луценка, справа проти нього виглядає сміхотворно — мова всього про два паркомісця, які до того ж належать його дорослому сину. Ще більшої скандальності ситуація набула тому, що заяву до НАБУ на чинного генпрокурора написав… Ренат Кузьмін колишній перший заступник генпрокурора часів Януковича, котрий зараз ховається від українського правосуддя. Більше того, саме під процесуальним керівництвом п. Кузьміна 2012 року п. Луценко, тодішній міністр внутрішніх справ, потрапив за ґрати.
«Я не здивований, що власник золотої лопати (під час обшуку в маєтку Кузьміна знайшли такий незвичний сувенір, виконаний у натуральну величину. — Ред.), котрого прокуратура звинувачує в розкраданні 1,2 млн грн державних коштів і перебуває на території Росії, написав на мене заяву. Це логічно з його точки зору. Не логічно говорити про склад злочину. Луценко Юрій Віталійович і його дружина не повинні показувати в декларації два паркомісця, які придбав мій син, котрому 28 років і проживає окремо від нашої сім’ї. Жодним законом не передбачено в моїй декларації показувати його видатки, або інші операції, що підлягають декларуванню», — прокоментував генпрокурор.
Також він заявив, що «спокійно ставиться до того, що будь-які правоохоронні органи реєструють карні провадження, що стосується посадовців, в т. ч. керівників цих органів. Це вже п’яте чи шосте карне провадження, яке має стосунок до мене. Знаю, що деякі закриті за відсутністю складу злочину. Деякі розслідуються, і це нормально», — зазначив п. Луценко.
Справу за фактом імовірного розголошення таємних документів п. Ситником відкрили у зв’язку зі зверненням Антона Геращенка, народного депутата України від фракції «Народний фронт» (НФ). 13 листопада інтрнет-видання «Оглядач» оприлюднило аудіозапис, на якому людина з голосом, схожим на голос п. Ситника, розповідає невідомим особам деталі оперативно-технічних розробок, які вважаються державною таємницею.
Майже миттєво цю публікацію підхопили всі спікери НФ і стали поширювати в соціальних мережах. За деякими даними, «невідомими особами» були кілька журналістів, хтось із котрих, вочевидь, і зробив аудіозапис. Показово, що зустріч відбулася ще навесні цього року. Чому в ГПУ згадали про неї в другій половині листопада — незрозуміло.

Третій — не зайвий
Ще цікавіше, що до конфлікту долучилося ще одне відомство — Національна агенція зі питань запобігання корупції (НАЗК). У травні ц. р. журналісти проекту «Наші гроші» оприлюднили матеріал, в якому йшлося, що Наталія Корчак, глава НАЗК, користується автомобілем Skoda Octavia A7, хоча в декларацію про доходи його не внесла. Тоді ця інформація пройшла непоміченою, тим більше, що чиновниця логічно пояснила: авто придбане цього року, тож потрапить уже до наступної декларації.
Про автівку згадали у вересні, коли НАЗК заявило, що в директора НАБУ може бути конфлікт інтересів, адже його в суді представляв не найнятий юрист, а підлеглий — Ігор Ярчак, начальник юридичного управління НАБУ. Артем Ситник так само логічно пояснив, що був залучений у справу не як фізична особа, а власне як директор НАБУ. Тому й його репрезентантом у суді став штатний юрист бюро.
Але в НАЗК не здавалися і надіслали в НАБУ два запити про надання відповідних документів, які у відомстві п. Ситника проігнорували. 13 листопада в НАЗК повідомили про спрямування до суду адміністративного протоколу щодо директора НАБУ. Ображений п. Ситник дав вказівку відкрити карне провадження за підозрою в незаконному збагаченні п. Корчак. Основою справи стала вже згадувана Skoda Octavia, яка ще в травні нікого, крім журналістів, не цікавила.
Ще більшим подарунком для п. Ситника стала скандальна заява Ганни Соломатіної, екс-керівника департаменту НАЗК, котра відповідає за перевірку електронних декларацій високопосадовців. 14 листопада вона заявила, що НАЗК повністю контролює влада через «куратора» з Адміністрації Президента (АП). Ганна Соломатіна розповіла, що НАЗК узгоджує з АП проекти рішень щодо перевірки декларацій різних чиновників, і що саме в АП визначають, хто отримає позитивний, а хто негативний висновок агенції. НАБУ порушило ще одне карне провадження — тепер уже за фактом заяви п. Соломатіної.

Решта — також при ділі
Зрештою, у вир взаємних звинувачень виявилися втягнуті всі слідчі органи України. Як писав «Міст», на початку листопада детективи НАБУ Олександра Авакова, затримали сина міністра внутрішніх справ, за підозрою в змові з метою розтрати державних коштів під час закупівлі наплічників для спецпідрозділів МВС на суму 14 млн грн. Під підозрою опинилися ще двоє: колишній заступник міністра Сергій Чеботарь і бізнесмен із Харкова Володимир Литвин, приятель Олександра Авакова.
Арсен Аваков, батько підозрюваного, відреагував бурхливо, зазначивши, що «справа наплічників» закінчиться пшиком. Нагадаємо, що справу проти директора НАБУ за можливе розголошення державної таємниці відкрили у зв’язку зі зверненням депутата Геращенка, одного з найближчих соратників міністра Авакова.
Крім цього, за даними інсайдерських джерел, «справа наплічників» украй зіпсувала взаємини директора НАБУ і Назара Холодницького, очільника Спеціалізованої антикорупційної прокуратури, котрий, власне й давав санкцію на затримання Авакова-молодшого. Обоє керівників антикорупційних органів звинувачували один одного у «зраді, зливі й роботі на владу».
Щоб хлопці зі Служби безпеки України (СБУ) не нудилися, їх також долучили до сварки. Мустафа Найєм, народний депутат України, повідомив, що карне провадження щодо керівництва НАЗК за фактами, оприлюдненими п. Соломатіною, забрали з НАБУ та передали в СБУ. Як повідомив депутат, це зробили за рішенням генерального прокурора Луценка «Це означає, що в подальшому всі процесуальні дії в цій справі, в т. ч. обшуки в НАЗК, виїмка документів, допити працівників агенції й Адміністрації Президента, будуть проводити співробітники СБУ», — написав він у Facebook.
Наразі підсумки доволі сумні. «Війна між слідчими органами наочно засвідчила, що Україна стоїть на порозі провалу антикорупційної реформи. І до того паралітичне НАЗК, яке так і не спромоглося почати повноцінну роботу, отримало просто нищівний удар. Після викривальних заяв п. Соломатіної й інших працівників, агенція фактично втратила рештки довіри суспільства. Якщо навіть частина висунутих звинувачень виявиться правдою, то керівникам НАЗК разом із «кураторами» з АП доведеться «сісти». А це означає, що система електронного декларування, на яку покладали так багато сподівань, запрацює дуже нескоро. Якщо запрацює взагалі», — робить невтішний висновок «Українська правда».

Ігор Берчак

До теми
Водночас минулого тижня в Україні нарешті призначили керівництво ще однієї спецслужби, яка вже незабаром може стати новим учасником міжвідомчих воєн. Конкурс із обрання керівників Державного бюро розслідувань (ДБР) тривав більше 1,5 року. Хто очолить нову силову структуру, залишалося інтригою до останнього моменту. Результат був несподіваний. Керівником ДБР призначили Романа Трубу, колишнього працівника однієї з районних прокуратур Львівської області. Після Революції гідності він певний час був першим заступником начальника Головного слідчого управління ГПУ, але досить швидко звільнився з органів прокуратури. У поданих на конкурс документах п. Труба вказав, що очолює департамент юридичної компанії «Сектор права». Його заступники Ольга Варченко й Олександр Буряк раніше працювали у прокуратурі Києва.
До нового органу має перейти функція розслідування злочинів посадовців найвищого рівня — це і міністри, і навіть глава держави. Також ДБР може провадити розслідування проти керівників НАБУ та САП. По суті, це буде впливовіший за НАБУ орган.
Однак призначити начальство — це лише початок. Потрібно набрати ще принаймні 1,5 тис. незаплямованих професіоналів для головного офісу та семи реґіональних управлінь ДБР. «Набір персоналу затягнеться щонайменше на рік. Це ненормально, коли процесуальний керівник буде змушений вести роботу слідчого. Водночас із 21 листопада ц. р. ми можемо продовжувати розслідувати старі справи, але нові справи, в т. ч. по корупції середньої та нижчої ланки корупціонерів, не маємо де розслідувати. Також виникає питання щодо інших карних справ. Це тисячі, навіть десятки тисяч справ, які через таку обставину не можуть розслідуватися в ГПУ», — наголосив Юрій Луценко.

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply

Loading...