Новини для українців всього свту

Tuesday, Oct. 27, 2020

В Україні розколовся ще й парламент

Автор:

|

Квітень 11, 2013

|

Рубрика:

В Україні розколовся ще й парламент

Соратники президента Януковича здійснили чергову багатоходову операцію проти опозиції.

Самопроголошені «більшовики»
4 квітня парламентська фракція Партії реґіонів (ПР), а також її сателіти серед позафракційних депутатів і з Комуністичної партії України (КПУ) удалися до чергового шахрайства. Цього разу вони шантажували розколом Верховної Ради (ВРУ) опозиціонерів, які вкотре заблокували трибуну, протестуючи проти затягування призначення дати виборів міської влади в Києві. А заодно — нелегітимно проголосували за ті закони, котрі їм не вдалося би «протягнути» в сесійній залі парламенту.
Для цього фракція ПР і її прибічники перебралися в актовий зал громадської приймальні парламенту на вулиці Банковій у Києві.
Причому голова ВРУ «реґіонал» Володимир Рибак спершу запросив їх туди, аби провести «збори депутатів парламентської більшості». Але після того, як вони зібралися на Банковій, заявив, що, «за регламентом Верховної Ради, її засідання можуть проводитися й у іншому місці, а не на Грушевського, якщо є 226 голосів», а відтак запропонував проголосувати за проведення засідання парламенту поза його межами й без участі опозиціонерів. Після того ж, як «міґранти» зі сесійної зали ВР проголосували за це, оголосив, що його пропозицію нібито підтримало аж 244 нардепів.
Однак коли представники від опозиції в лічильній комісії ВРУ спробували пройти до зали на Банковій, щоби порахувати тих, хто називає себе «парламентською більшістю», їх туди не впустили — щоби ті, порахувавши самозванців, не дай Боже, не розвінчали їхнього блефу. Мабуть, тому ж «не знайшли місця в залі» й для журналістів. Але позаяк збори «реґіоналів» і їхніх сателітів на Банковій транслювалися по телебаченню, опозиціонери й на телеекранах змогли нарахувати лише 182 тих, хто намагається узурпувати законодавчу владу в Україні.

Спонукав… президент
Арсеній Яценюк, голова фракції опозиційного Всеукраїнського об’єднання (ВО) «Батьківщина», пояснив, що до цього кроку самопроголошену «більшість Верховної Ради» спонукав сам президент: «У них учора була нарада з Януковичем, він їх ганяв, як псів. Вигрібали на повну через те, що не контролюють парламенту, не можуть ухвалити жодного рішення, про яке їм сказав Янукович. Він також дав їм повну «вольную» — тобто, вони можуть робити, що хочуть».
Водночас, п. Яценюк попередив учасників сепаратного зібрання, що ті, проголосивши його «засіданням парламенту», порушили Конституцію України. Бо вона передбачає, що порядок роботи ВРУ визначається законом про регламент, який дозволяє засідання парламенту в іншому місці лише «у випадках, передбачених частиною третьою статті 83 Конституції України» — «у разі введення воєнного чи надзвичайного стану в Україні».
До цього засідання частини депутатів Верховної Ради в іншому приміщенні, «Українському домі», відбулося лише раз — 21 січня 2000 року. Тодішня парламентська більшість зібралася там, аби переобрати керівництво ВРУ, яке очолювали представники «лівих» партій. Але жодних законів тоді не приймали.
Натомість, 4 квітня ц. р. самопроголошена «парламентська більшість», попри те що не мала необхідних для ухвалення рішень 226 голосів, проголосувала за прийняття аж 22 законопроектів! Але при цьому підрахунок голосів вівся доволі оригінально: за даними Мілана Лєліча, оглядача київського журналу «Український тиждень», «рахували не тих, хто «за», а тих, хто «проти». Потім, віднявши кількість тих, хто був «проти», від заявленої кількості депутатів, нібито присутніх на Банковій (244), вони отримали потрібний результат.

«Під шумок» ділили гроші
Мало того, на тому зібранні ота «парламентська більшість» виділила з держбюджету 5,89 млрд грн для Міністерства доходів, а 1,72 млрд грн — Державній службі з надзвичайних ситуацій. Павло Розенко, депутат із парламентської фракції УДАР, витлумачив це так: «Партії реґіонів із комуністами треба було терміново розділити 6 млрд грошей і забезпечити діяльність Міндоходів, де міністром є представник ПР, а відповідальним за митницю призначили протеже КПУ. Тому це був такий одноразовий «договорнячок». Усі інші питання, які начебто розглядалися, — це все димова завіса».
А колега п. Розенка по фракції Віктор Чумак ще й конкретизував: «Для Партії реґіонів це — просто «золотий клондайк», адже «під шумок» можна закупити все що завгодно нібито для ліквідації повеней, аби потім списати».
Олег Тягнибок, голова також опозиційного ВО «Свобода», назвав «корупційними та лобістськими» й інші документи, прийняті на Банковій. Зокрема, Закон «Про внесення змін до Бюджетного кодексу України щодо визначення деяких доходів бюджету».
Тож політологи, у тому числі ті, які нейтрально ставляться до всіх без винятку українських політичних партій, дійшли висновку, що 4 квітня соратники президента та їхні сателіти незаконно проголосили своє зібрання на Банковій «засіданням парламенту» не лише з метою налякати опозиціонерів, що тих буде усунуто від законодавчої діяльності, а й щоби пропхати ті закони, які би не вдалося прийняти в сесійній залі Верховної Ради після запровадження персонального голосування.

Зізналися, що блефують?!
Однак представники самопроголошеної «парламентської більшості» самі ж підтвердили, що блефували, шантажуючи опозиціонерів, коли визнали, що не зможуть без них обійтися. Бо ж не зуміли набрати необхідної кількості голосів для прийняття всіх тих документів, які розглядали. Приміром, Закону «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо вдосконалення законодавства у сфері запобігання та протидії корупції», рекомендованого Єврокомісією для лібералізації візового режиму з Європейським Союзом.
Однак після того, як проти цього закону проголосували комуністи, Олександр Єфремов, голова фракції Партії реґіонів, запевнив: «Цей закон усе одно буде підтриманий опозицією». А отже, визнав цим, що самопроголошеній «парламентській більшості» усе-таки доведеться повернутися до сесійної зали ВРУ. Про це ж обмовився й «реґіонал» Микола Рудьковський, сказавши журналістам: «Більшості доведеться шукати компромісу з представниками опозиції», маючи на увазі, якщо депутати від КПУ не підтримають закону про євроінтеграцію України.
Тож депутат із фракції «Свобода» Андрій Іллєнко таки мав підстави назвати те, що відбулося на Банковій, фарсом. Утім, він цілком слушно зауважив: «Якщо президент почне підписувати прийняті на цьому нелегальному збіговиську закони, тут уже почнеться реальна та серйозна узурпація влади».
А от прем’єр-міністр Микола Азаров позитивно оцінив «виїзне засідання Верховної Ради». На його думку, «те рішення, яке ухвалила більшість народних депутатів і зуміла хоча б один день зробити робочим, — це, безумовно, правильно, і уряд це вітає».

«Блудні сини» повернуться
Але 5 квітня Володимир Макеєнко, голова регламентного комітету Верховної Ради, який входить до складу фракції ПР, заявив, що 16 квітня та планує повернутися в будівлю парламенту на вулиці Грушевського. А доти працюватиме в комітетах і округах.
Своєю чергою, «реґонал» Олександр Єфремов пригрозив, що вони «продовжать засідати на Банковій, якщо опозиція буде блокувати парламент». Та й Сергій Ларін, заступник голови Адміністрації президента, запевнив, що Віктор Янукович підпише законопроекти, ухвалені на Банковій.
Тим часом опозиційні фракції «Батьківщина», УДАР і «Свобода» зажадали від Генерального прокурора України «невідкладно здійснити розслідування обставин, що мали місце 4 квітня й містять ознаки захоплення державної влади». А депутат із фракції «Батьківщина» Микола Катеринчук, голова Європейської партії України, подав до Вищого адміністративного суду України позов «про визнання протиправними дій Верховної Ради щодо проведення пленарного засідання 4 квітня в іншому приміщенні, аніж будинок парламенту за адресою вул. Грушевського, 5». Що ж, тижневик «Міст» обіцяє стежити за розвитком спроби державного заколоту в Україні.

Ігор Голод

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply