Новини для українців всього свту

Saturday, Sep. 19, 2020

Уряд України схвалив програму відновлення миру на сході України

Автор:

|

Вересень 08, 2016

|

Рубрика:

Уряд України схвалив програму відновлення миру на сході України

Резервація Лугандон

Повертати Донбас розпочали, навіть не повідомивши про це очільника Донецької військово-цивільної адміністрації.

Стратегія щодо півтора мільярда
Уряд України нарешті схвалив концепцію державної цільової програми «Відновлення та розбудова миру в східних реґіонах України», про яку Вадим Черниш, міністр у справах окупованих територій і тимчасово переміщених осіб, заявив: «У Кабінету Міністрів (КМУ) є чорновий план мирної деокупації Донбасу». Георгій Тука, один із авторів цієї концепції і заступник п. Черниша, уточнив: «У тій стратегії, яку пропонуємо та розробляємо, мова не йде про повернення Донбасу воєнним шляхом».
І ось підготовлену й представлену Міністерством з питань окупованих територій концепцію деокупації Донбасу, яка розрахована на три роки й передбачає фінансування в розмірі 1,52 млрд USD, нарешті схвалили на засіданні КМУ. Згідно з нею, повертати Донбас пропонують за допомогою відновлення критичної інфраструктури, соціальних послуг, економіки, кредитування малого та середнього бізнесу, створення самодостатніх громад, повернення довіри між людьми та психологічної підтримки населення.
Усе це спонукало Валентина Торбу, політичного оглядача київського часопису «День» до запитання: «Але де тут деокупація?». Та й про те, як конкретно всього цього збираються досягти, у документі не сказано. Зате конкретизовано розподіл згаданих грошей: на інфраструктуру і соціальні послуги — 2 млн USD, на відновлення економіки — 135,5 млн USD, на відновлення миру та довіри — ще 126 млн USD. Вказано й джерело фінансування — міжнародні фінансові організації, але не названі отримувачі цих коштів! Відтак в інтернет-мережах хором залунало запитання: «Ми будемо фінансувати терористів?».
Вадим Черниш визнав в інтерв’ю київському часопису «Дзеркало тижня», що цей документ і «справді не докладний, бо це — концепція, формальний дозвіл на початок роботи в цьому напрямку». Утім, концепція виявилася не лише недокладною, але й секретною. Причому настільки, що навіть Павло Жебрівський, керівник Донецької військово-цивільної адміністрації, повідомив кореспонденту київського телеканалу «112 Україна», що стратегію деокупації Донбасу з ним не обговорювали!
Чиновник розповів із цього приводу: «На Кабміні брали стратегію деокупації Донбасу. Яку стратегію — не знаю. З нами не обговорювали. Але, напевно, щось дуже розумне написали. Ще до цієї стратегії ми побачили, що якісне життя, якісна інфраструктура тут — це 50 % успіху для деокупації Донбасу. Над цією програмою працюємо вже давно, фактично з дня мого призначення сюди головою військово-цивільної адміністрації».

«Знову не йдеться»
Тому журналісти змушені з’ясовувати суть і деталі концепції в п. Черниша та в п. Туки. Зокрема, перший із них на запитання Валентини Самар, оглядача тижневика «Дзеркало тижня», «Для кого плануєте відбудовувати? Роз’ясніть чітко, щоб не було ні обману, ні спекуляцій: хто буде реципієнтами допомоги з тих шалених, як ви кажете, грошей?» відповів так: «Програма, що має запрацювати, розрахована лише на ті території, які контролює уряд України. Все. І це — не тільки Донбас. У нас є проблеми по всій Україні, пов’язані з великою кількістю внутрішньо переміщених осіб».
Але якщо міністр дещо заспокоїв громадян України, то його заступник — навпаки зворохобив. Адже п. Торба переповів такі пояснення п. Туки: «Основним кроком стануть вибори на Донбасі за законами України. Не виключено, звісно, що до влади прийдуть люди з проросійськими поглядами або висуванці бойовиків. Будь-який підсумок голосування буде проявом демократії. Але гадаю, що жителі «республік» вже ситі по горло політикою Росії».
Однак Валентин Торба прокоментував усе це так: «По-перше, Путін не збирається залишати окуповані території, тому зміни (при чому будь-які, навіть найдрібніші) до Конституції України йому потрібні, як привід зафіксувати власну «непричетність» до війни на Донбасі, адже такі зміни нівелюють факт війни, а отже, й аґресії. По-друге, міжнародна ситуація лише сприяє Кремлю в його імперських намірах. По-третє, очевидні симптоми клептократії у теперішній владі, яка, на думку експертів, мало чим відрізняється від «папєрєдніків», лише доводять, що за будь-якими новими програмами та стратегіями простежуються зовсім не державницькі цілі».
Резюмував оглядач так: «У цьому випадку стратегія «повернення територій» виглядає, як нещодавня декомунізація міст і селищ, де вже два роки немає влади Києва. Розмови ведуться більше про суми і програми їхнього «освоювання», а не про те, як позбутися російської присутності на теренах України. Таким чином, експерти припускають, що просто знайдена нова форма «сватання» окупованих земель без змін до Конституції та прийняття законів про «особливий статус». А це означає, що по факту про деокупацію знову не йдеться».
Військовий експерт Олег Жданов також зауважив, за його словами, небезпеку, пов’язану з реалізацією програми відновлення миру на сході України. На його думку, вона полягає в тому, що, оформивши договірні стосунки з «республіками», український уряд де-факто визнає їх легітимними. А це, своєю чергою, призведе до відновлення риторики в парламенті з питання змін до Конституції, «особливого статусу», місцевих виборів та амністії».

«Нераціонально й нерозумно»
Натомість експерт Андрій Бузаров переконаний: «Спочатку потрібна програма для підконтрольної частини Донбасу. Слов’янськ і частину міст час уже вивести зі зони проведення антитерористичної операції, у багатьох містах якої досі не проводяться вибори, а діти зі сірої зони не вчаться. Але розпочати деокупацію, не домовившись із Росією, неможливо».
А Юрій Береза, голова підкомітету з питань воєнної безпеки та оборони комітету українського парламенту з питань національної безпеки й оборони, заявив в ефірі київського телеканалу «112», що припинити війну насамперед можуть тільки Збройні сили України, а деокупація Донбасу можлива лише після повернення контролю над кордоном. «Без контролю кордону України з Росією говорити про відновлення інфраструктури, вливання грошей донорів або з державного бюджету України не просто нераціонально, а нерозумно», — виснував народний депутат.
Своєю чергою, експерт Руслан Бортник вважає: «Ухвалення цього документа необхідно для пошуку грантів та інвестицій. Наприклад, від Міжнародного валютного фонду».
А от Олексій Роговик, голова Free Voice Information Analysis Center, і Марія Полянська, його аналітик, дійшли такого висновку: «Президент України нав’язує українському народу хибне уявлення, що держава змагає за деокупацію Криму. На практиці ж держава реалізує політику мовчазної згоди та здачі Криму аґресорові. При цьому держава відверто імітує свою волю й діяльність із деокупації півострова, бо, на жаль, у питанні Криму діє лише методом обіцянок і гучних заяв (стосовно формату «Женева+»). І це при тому що Президент визнає «радикальне погіршення ситуації з правами людини, що безпосередньо стосується українців і кримських татар в окупованому Криму».
«Ми перебуваємо у «глухому куті» з приводу конфлікту на сході України, ми не бачимо чіткої перспективи вирішення питання деокупації Криму. Президент України не зміг виконати ключових зовнішньополітичних обіцянок, які він давав у своїх промовах. Він не зміг виконати обіцянку гарантувати мир та безпеку. Глава держави обіцяв: «Забезпечити тривалий мир і гарантувати надійну безпеку. Повноважень і рішучості не забракне». Час минув, але ні миру, ні безпеки в Україні немає», — вважають аналітики.
Відтак завершити публікацію про схвалення урядом програми відновлення миру доречно, подавши коментар із цього приводу Івана Винника, секретаря комітету українського парламенту з питань безпеки й оборони: «Єдина стратегія деокупації — це розвиток української армії, модернізація техніки та озброєнь і напрацювання, принаймні, теоретичної можливості звільнення тих територій. Поки не буде потужної армії, ніякого звільнення тих територій не очікую».

Ігор Голод

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply