Посилках з США в Україну

Новини для українців всього свту

Saturday, Feb. 23, 2019

Україну офіційно відвідали Джон Керрі та Джастін Трюдо

Автор:

|

Липень 14, 2016

|

Рубрика:

Україну офіційно відвідали Джон Керрі та Джастін Трюдо
Джастін Трюдо в Україні

Джастін Трюдо в Україні

Одразу два високопосадовці з Північної Америки побували впродовж тижня в Києві.

Ще 23 мільйони допомоги
Костянтин Єлісєєв, заступник голови Адміністрації Президента України, зізнався 17 червня: «Підіймаємо питання візиту п. Керрі на всіх рівнях і сподіваємося, що незабаром такий візит відбудеться». І він таки приїхав 7 липня. Чи виправдав державний секретар США ці сподівання українців? 11 липня в американські газеті The Washington Post запевнили, що головною метою його візиту була пропозиція подальшої допомоги Україні з боку США, а також конкретизували: «Керрі оголосив, що США надасть додаткові 23 млн USD як гуманітарну допомогу, щоб допомогти людям, котрі були змушені переселитись або іншим чином постраждали через конфлікт на сході України. Новий пакет допомоги, який буде виділено Організацією Об’єднаних Націй та іншим організаціям, що надають допомогу, ставить загальний обсяг гуманітарної допомоги, яку США надали Україні з початку кризи 2014-го, на позначку у 135 млн USD».
Видання також наголосило на тому, що держсекретар оцінив зусилля України в проведенні судових, законодавчих та економічних реформ, а також втіленні нової програми по боротьбі з корупцією. Натомість в агенції Reuters звернули увагу на інший аспект візиту держсекретаря — безпековий — уже в заголовку своєї публікації: «Керрі попереджає про загрозу зриву мирного договору в Україні».
«Джон Керрі попередив у четвер, що мінська мирна угода щодо України приречена на провал, якщо на сході України, де урядові підрозділи воюють проти підтримуваних Російською Федерацією (РФ) сепаратистів, не буде відновлена реальна безпека, — повідомили у Reuters. — Держсекретар США не називав винних у порушенні миру, але сказав, що без дій РФ стосовно реалізації мінської угоди західні санкції проти Москви залишатимуться. А от Україна, на його думку, умови угоди виконує».
«Хочу вас запевнити від імені президента Обами й американського народу: Сполучені Штати стоятимуть поруч із Україною. Україна, безперечно, рухається вперед, але потрібно ще багато чого зробити, щоб зміцнити українську демократію. Імператив реформування — це один із лейтмотивів нашої дискусії сьогодні. Саме через складні рішення, які зробив Президент Порошенко, Україна переживає зростання, її економіка зростає, незважаючи на інші економіки в реґіоні. Це — індикатори позитивних змін, які народжуються зі складних політичних рішень», — зауважив також високий гість.

Бар’єри залишатимуться
Не з порожніми руками завітав 11 липня до Києва й Джастін Трюдо, прем’єр-міністра Канади. Він привіз зі собою Христю Фріланд, міністра міжнародної торгівлі Канади, котра нарешті підписала в столиці України угоду про зону вільної торгівлі (ЗВТ) між двома державами, перемовини щодо якої тривали впродовж шести років. Степан Кубів, перший віце-прем’єр України, котрий також поставив свій підпис під цією угодою, запевнив: «Цей надзвичайно важливий документ підніме торговельно-економічні відносини між нашими країнами на новий щабель».
Своєю чергою, п. Трюдо стверджував на прес-конференції, що завдяки угоді про ЗВТ «будуть усунені всі бар’єри в торговельних питаннях». «Це дасть поштовх розвитку економік обох країн, полегшить доступ до ринку, створить прогнозованіший режим торгівлі, нові можливості та робочі місця для людей двох країн та нові ринки для товарів і сприятиме зростанню рівня життя наших громадян. Це — новий сплеск розвитку наших економік», — сказав він. До слова, глава канадського уряду вшанував у Києві героїв «небесної сотні» й отримав у подарунок українську вишиванку.
Петро Порошенко зі свого боку заявив, що хоч угода про ЗВТ набуде чинності негайно, однак імплементація затягнеться на сім років — щойно за цей період часу сподіваються, за його словами, «повністю до 99 % ліквідувати будь-які митні обмеження щодо доступу до ринків Канади й України». Він також анонсував, що Україна й далі провадитиме перемовини з Канадою про розширення ЗВТ.
Натомість на запитання журналістів щодо готовності Канади постачати зброю в Україну п. Трюдо відповів, що його країна «допомагатиме підготовкою бійців, щоб вони були ефективнішими і змогли захищатися від ворога, який посягає на українські території». Президент Порошенко ж конкретизував, що «сторони узгодили продовжити терміни перебування в україні 22 канадських військових інструкторів, котрі готують українських військових».
«Як жест перший візит прем’єр-міністра Трюдо в Україну був саме тим, що сторона-господиня хотіла побачити. Але за змістом послання уряду Президента Порошенка полягало в тому, що Канада розмірковує про відступ від своєї позиції повної підтримки Києва на користь можливого «розморожування відносин із РФ, — пише газета The Globe & Mail. — Візит п. Трюдо передбачав формальне підписання канадсько-української угоди про ЗВТ, розробленої урядом його попередника Стівена Гарпера. Але брак різких слів на адресу Москви здавався настільки ж значущим, як і те, що було справді сказано і підписано», — йдеться в публікації.
А от Ярослав Баран, президент Оттавського відділення Конґресу українців Канади, заявив, що не переймається зміною тону Канади щодо Москви. «Подивимося, які будуть результати, але не думаю, що відновлення діалогу обов’язково показує, що все буде тихо-мирно», — сказав він.
Експерт Ігор Гужва прокоментував значення підписаної угоди про ЗВТ між Канадою й Україною так: «Канадський ринок традиційно серйозно захищений високими тарифними митами. До того ж у рамках NAFTA Канада надає глобальні квоти на 200 тарифних ліній — вони розподіляються на всі країни. Після набрання чинності Канада має відкрити для нас 98 % ринку промислових товарів. Для сільськогосподарських товарів передбачене скасування ввізних мит упродовж певних трьох, п’яти, семи та десяти років. Але є певне уточнення — винятки становлять 108 тарифних ліній, на які передбачено режим глобальних квот. В такому випадку вони досягають 150-200 %! І саме в цей перелік винятків потрапила агропродукція з високою доданою вартістю.
Тобто на виході ми, справді, маємо непогані умови поставок у низці товарних позицій. Але це, здебільшого, стосується непереробленої сільськогосподарської продукції. Доступ до ринку промислових товарів виглядає оптимістичнішим, Канада впродовж перехідного періоду скасує ввізні мита до нуля. Проте суттєвим недоліком залишатимуться технічні бар’єри — вимоги безпеки й якості до продукції, які в Україні певною мірою відрізняються. Відповідно, угода, апріорі, сприятиме нарощення експорту з України сировини та продукції з низьким рівнем обробки та переробки.
Як це не дивно, але ЗВТ з Канадою може призвести до зменшення дохідної частини державного бюджету України. За результатами експертних розрахунків, ЗВТ незначно, та все ж негативно вплине на доходи держбюджету у середньотерміновий бюджетний період. Проте в подальшому він посилюватиметься: у перший рік зменшення доходної частини бюджету на 8 млн грн, а наступного — на 8,8 млн грн. Такі наслідки зумовлені політичною волею українського керівництва якомога прискорити підписання угоди».

Перші наслідки
Паралельно з підписання між Україною та Канадою договору про ЗВТ відбулося укладення й інших угод. Зокрема, канадський авіаційний Canadore College уклав угоду про стратегічне партнерство та співпрацю з Національним авіаційним університетом (НАУ). Про це Володимир Шульга, повідомив проректор НАУ. «Це — знакова угода, яка свідчить про те, що НАУ — визнаний вищий навчальний заклад у світовому науковому співтоваристві», — наголосив д-р Шульга.
А державне підприємство «Антонов» и канадська компанія Pratt & Whitney Canada підписали Меморандум із постачання в Україну турбогвинтових двигунів. Також вирішили створити спільне підприємство з виробництва локомотивів в Україні «Укрзалізниця» та канадська компанія Bombardier. Про це повідомив Володимир Омелян, міністр інфраструктури України. Bombardier виробляє літаки, залізничну техніку, трамваї та потяги метро. Компанія є найбільшим у світі виробником залізничної техніки та четвертим у світі виробником цивільних літаків після Boeing, Airbus і Embraer.

Ігор Голод

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply

Loading...