Новини для українців всього свту

Monday, Nov. 30, 2020

Українські «герої» офшорів

Автор:

|

Квітень 14, 2016

|

Рубрика:

Українські «герої» офшорів

Mossack Fonseca

Тижневик «Міст» уже писав про те, що журналісти 76 країн світу одночасно опублікували
сенсаційні матеріали так званих панамських паперів.

Фіґуранти офшорного скандалу
Ішлося про документи панамської юридичної компанії Mossack Fonseca, яка зареєструвала не лише у своїй країні, але й в інших 214 488 офшорних компаній, пов’язаних із лідерами та громадянами понад 200 держав, котрі приховували прибутки від своїх співгромадян.
Серед фіґурантів офшорного скандалу — прізвища 12 чинних і колишніх світових лідерів, більш ніж 120 бізнесменів і 29 найбагатших людей зі списку Forbes.
Також у «панамських паперах» фіґурують і 20 українських клієнтів. Щоправда, наразі опубліковано матеріали лише про кількох із них. Зокрема — про Петра Порошенка, котрий, відповідно до чинної Конституції України, не може мати іншого представницького мандата, займати посаду в органах державної влади або в об’єднаннях громадян, а також займатися іншою оплачуваною чи підприємницькою діяльністю, входити до складу керівного органу або наглядової ради підприємства, що має на меті одержання прибутку.
Президент України неодноразово обіцяв передати свої активи в сліпий траст. Але насправді, як стверджують оприлюднені документи, почав їхню реструктуризацію, створивши для цього три офшорні компанії на Британських Вірґінських островах.
Одразу ж після оприлюднення інформації про це п. Порошенко запевнив, що їхня мета — нібито не для того, щоб не платити в Україні податки, а винятково для передачі його бізнесу в управління міжнародному інвестиційному банку.
«Як тільки я став Президентом, то заявив, що довіряю свій бізнес інвестиційному банку Rothschild. Ця фінансова установа українських активів не приймала. Тому юристи створили спеціальну проектну компанію (SPV), через яку трансформували активи та погодились управляти ними. Створення такої компанії — нормальна практика, яка використовується не для ухилення від податків. Ця компанія не отримала ні копійки з України», — пояснив він.

Усесвітній офшорний скандал

Про що змовчав Президент
Однак у засобах масової інформації повідомили не лише про SPV, а й про Prime Asset Partners Limited (BVI), засновану в серпні 2014 року в ході проведення корпоративної реструктуризації, яка була підготовчою стадією для подальшого продажу групи Петра Порошенка Roshen. Восени 2014 року ця BVI заснувала на Кіпрі компанію CEE Confectionery Investments Limited, яка, своєю чергою, заснувала в Нідерландах компанію Roshen Europe BV.
Британська газета The Guardian, посилаючись на «панамські папери», по в’язує з Президентом України й Ігорем Кононенком, колишнім першим заступником голови парламентської фракції «Блоку Петра Порошенка», фірму «Джеффрі Маджістрейт» — кіпрського аґента зареєстрованої на Британських Віргінських островах офшорної компанії Intraco Management Ltd.
Натомість у розслідуванні програми «Схеми» на «Радіо Свобода» повідомили, що група компаній «Укрпромінвест» п. Порошенка також активно використовувала офшори і проти цих фірм навіть порушувалися карні справи через підозру в ухилянні від сплати податків на суму 25 млн грн. Журналісти посилаються на матеріали карної справи, яка була порушена 2003 року, за часів президентства Кучми, коли п. Порошенко ще перебував в опозиції.
У розслідуванні йдеться, що правоохоронці встановили під час досудового слідства, що офшорна компанія Agroprodimpex, яка з’явилася у структурі бізнесу п. Порошенка 2001-го і залишається там донині, «задіяна у злочинних схемах мінімізації оподаткування низки підприємств, які зареєстровані та розташовані на території України».
Слідчі зверталися до Інтерполу з проханням долучити іноземних правоохоронців до розслідування, у якому фіґурують щонайменше п’ять офшорних фірм, які в різний час належали до групи компаній «Укрпромінвест» — Agroprodimrex Corp із офшорної зони штату Делавер, кіпрський Agroprodimrex Cyprus Limited, Willenhall Traiding Limited і Fairdrook Enterprises Ltd ізострова Мен та панамський Ukrprovinvest Hold ing Limited. Але 2004 року ця карна справа була закрита і до суду не потрапила.

Декларація Порошенка

Не Порошенком єдиним
Журналісти оприлюднили також матеріали і про екс-прем’єр-міністра Павла Лазаренка й підприємця Мохаммада Захура. Зокрема повідомили, що останній із них був фігурантом карної справи про газову корупцію, у якій фіґурували колишній прем’єр Лазаренко і майбутній (на той час) — Юлія Тимошенко, а також її компанія «Єдині енерґетичні системи України» (ЄЕСУ). Генеральна прокуратура України намагалася з’ясувати, чи використовувалися компанії п. Захура для переведення «брудних грошей» для п. Лазаренка. Однак слідчі не знайшли підтверджень того, що бізнесмен причетний до шахрайства і підкупу в цій справі. Саму ж справу стосовно ЄЕСУ, залежно від політичної ситуації в Україні, то закривали, то відкривали. Востаннє її припинили 28 лютого 2014-го.
Своєю чергою, Президента України перевершив Геннадій Труханов, міський голова Одеси. У нього знайшли більш як 20 офшорних компаній. Причому в усіх реєстраційних документах він зазначений не як громадянин України, а Російської Федерації (РФ).
З’ясувалося, що п. Труханов є співвласником вірґінської компанії Macon Assets Limited, а його донька Катерина й Андрій Іванчо, інший співвласник компанії, керують фірмою СКВО, що займається будівництвом житлових і офісних приміщень. Крім Macon Assets Limited, яка фактично є одним із власників престижного житлового комплексу «Арк-Палас» в Одесі, ім’я міського голови та його друзів спливає і в інших вірґінських фірмах.
У київській телевізійній програмі «Наші гроші» повідомили з посиланням на документи панамської юридичної компанії Mossack Fonseca, що фінансова група України ICU Holdings Limited Валерії Гонтаревої, голови Національного банку України, — також створила офшорні компанії. Зокрема — Quillas Equities.
В англійському журналі The Ecomonist дійшли висновку, що офшорний скандал більше нашкодив Україні, ніж, наприклад, РФ. Це видання хоч і визнає, що офшорна компанія, створена на ім’я п. Порошенка, була не більш ніж засобом для передпродажної реструктуризації Roshen і що «документи не вказують на зловживання офісу Порошенка з метою збагачення», але водночас зауважує: «Панамський скандал виник у чутливий момент для Києва. Урядова криза триває вже понад місяць. Перемовини щодо формування нової коаліції в парламенті й заміна прем’єр-міністра Арсенія Яценюка, котрий викликає огиду в багатьох, здавалося, близькі до завершення, але тепер вони знову опинилися під загрозою. Дочасні парламентські вибори виглядають ще імовірнішими — розв’язка, якої західні покровителі України хотіли запобігти. Тепер війна всіх проти всіх уступає в нову небезпечну фазу».
В американському часописі The Washington Post також уважають, що витік «панамських паперів» поки що не вказує на будь-які правопорушення з боку Петра Порошенка, однак зазначають: «Інцидент припав на найгострішу політичну кризу в Україні після Євромайдану. Президент зараз є вразливим і йому може бути не просто утримувати ситуацію під контролем. Реальні наслідки скандалу будуть визначатися не його правовою вагою, а тим, чи готові українці миритись із тим, що глава держави може бути «хитрим бізнесменом».
Відтак видання припускає, що скандал навколо «панамських паперів» здатний наблизити дочасні парламентські вибори. «Викриття також можуть примусити українців більше задумуватися про свої очікування від лідерів країни, конфлікти інтересів, розмежування бізнесу та політики і загалом про інститути та закони, які необхідні новій Україні», — вважають американські журналісти.

Ігор Голод

До слова
Скандал із Mossack Fonseca вже має перші наслідки. Так, в Ісландії прийняли рішення про проведення дочасних парламентських виборів восени 2016 року. Ідею про дочасні вибори, яку подала правляча коаліція, підтримала парламентська опозиція. Відтак правляча коаліція в Ісландії затвердила кандидатуру Сигурдура Інги Йогансона на посаду прем’єр-міністра. Він має змінити замішаного в офшорному скандалі Сігмундура Гюннлейгссона. Цьому рішенню передували масові демонстрації у Рейк’явіку проти прем’єр-міністра Гюннлейгссона.

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply