Посилках з США в Україну

Новини для українців всього свту

Saturday, Jan. 19, 2019

Українська влада нахабно сфальсифікувала результати волевиявлення, опозиція тут — безсила

Автор:

|

Листопад 08, 2012

|

Рубрика:

Українська влада нахабно сфальсифікувала результати волевиявлення, опозиція тут — безсила

Навіть на десятий день після парламентських виборів їхні підсумки все ще не визнано за остаточні.

Жодній партії не вдасться?
Станом на 7 листопада, Центральна виборча комісія (ЦВК) отримала з окружних комісій і підрахувала 99,97 % протоколів. Згідно з ними, за соратників президента Віктора Януковича — Партію реґіонів (ПР) — нібито проголосували 30 % виборців. Натомість, за Всеукраїнське об’єднання (ВО) «Батьківщина», очолене ув’язненим екс-прем’єром Юлією Тимошенко й поповнене представниками інших опозиційних політичних сил, — 25,54 %.
Щоправда, п’ятивідсотковий бар’єр перед Верховною Радою (ВРУ) подолало ще три партії, а дві з них — також опозиційні. Зокрема, це — УДАР, ВО «Свобода», за які проголосувало, відповідно, 13,96 та 10,44%. виборців. А ще 13,18 % електорату підтримали Комуністична партію України (КПУ) — партнера «реґіоналів» по парламентській більшості в попередньому скликанні ВРУ.
Завдяки цим відсоткам у законодавчому органі здобуто половину крісел — 225, – виділених для кандидатів, зареєстрованих у партійних списках. 72 таких депутатських мандатів отримали «реґіонали», 62 — Об’єднана опозиція (ОО), 34 — УДАР, 32 — КПУ, 25 — «Свобода».
За ще 225 мандатів кандидати в депутати боролися в мажоритарних округах. Перемогу в 115 із них ЦВК віддала «реґіоналам», у 40 — ОО, у 13 — «Свободі», у шести — УДАР. А ще в 51 — представникам партій, які не пройшли до парламенту за своїми списками, і самовисуванцям, котрі офіційно не декларували свого членства в партіях.
Таким чином, до фракції ПР у ВРУ наразі входять 187 депутатів, до фракції «Батьківщина» —102, до фракції УДАР — 40, до фракції «Свобода» — 38, до фракції КПУ — 32. Але, за підрахунками Петра Порошенка, міністра економічного розвитку та торгівлі, якого також бул ообрано до ВРУ в одному з мажоритарних округів, «жодній партії не вдасться сформувати більшість, навіть за рахунок мажоритарників».

Заради економії 300 мільйонів
Відтак, «реґіонали», за словами Олександра Єфремова, голови парламентської фракції ПР, уже ініціювали «перемовини щодо створення більшості в новій ВРУ». Своєю чергою, Спиридон Кілінкаров, один із лідерів КПУ, повідомив, що хоч його партія ще не отримувала пропозицій від Партії регіонів щодо досягнення парламентської більшості, однак «готова сідати за стіл переговорів і шукати певних компромісних рішень».
За даними обраного в одному з мажоритарних округів Олександра Бригинця, представника ОО, діалог між «реґіоналами» й комуністами вже було розпочато, однак він призупинився після того, як КПУ зажадала взамін за забезпечення більшості в парламенті кілька посад в уряді та ще 300 млн USD. Ба більше, п. Бригинець запевняє, що влада вдалася до масових фальсифікацій при підрахунку виборчих голосів акурат після того, як КПУ озвучила ПР «умови» співпраці.
На думку Олександра Бригинця, події на цих спірних округах свідчать про намір ПР сформувати свою більшість без залучення інших політичних сил. Соратник п. Бригинця й віце-спікер Верховної Ради Микола Томенко також стверджує, що президент Янукович доручив сформувати більшість у парламенті на основі самої ПР, оскільки комуністи «занадто дорогі — дуже вже багато посад і грошей потрібно для того, щоби їх утримувати». Отож, як запевняє п. Томенко, «президент… дав чітку вказівку, що доти, доки не буде 226 депутатів у ПР, результати виборів не повинні визнаватися й підписуватися, зокрема в тих округах, де перемогла опозиція».
Окрім тих «реґіоналів», пальму першості яким віддають у округах, де сфальсифіковано результати народного волевиявлення, влада вербує — підкупом чи погрозами – до лояльної щодо неї парламентської більшості самовисуванців, котрі здобули депутатські мандати в мажоритарних округах. Невказане київським журналом «Український тиждень» джерело у виборчому штабі ПР повідомляє, що на її пропозицію про співпрацю уже погодилося, «щонайменше, 20» осіб.

Цинізм і вандалізм
Та оскільки владі все ще бракує депутатів для утворення парламентської більшості, вона протягом ось уже десяти днів, що минули після виборів, цинічно домагається визнання перемоги свого кандидата шляхом прийняття незаконних рішень членами окружних виборчих дільниць, невизнання в судах дійсними результатів на тих виборчих дільницях, де більше голосів набрали опозиціонери, вилучення виборчої документації загонами «Беркуту», нацьковування на виборчі дільниці спортсменів тощо.
Для того, аби зупинити цей вандалізм, Анатолій Гриценко, один з очільників ОО, запропонував своїм соратникам: «Країну вже тиждень лихоманить. Знищуються бюлетені, міняються імена переможців, рішення ухвалює «Беркут». Це — неприйнятно. Тож я вніс пропозицію, щоби ми не йшли в Раду: провели з’їзд, обнулили списки. Щоби жодна опозиційна сила не відправляла своїх депутатів до парламенту, щоби ми не робили вигляду, ніби все гаразд».
Лідери всіх трьох опозиційних партій — «Батьківщина», УДАР і ВО «Свобода» – спершу погодилися, але згодом відклали пропозицію п. Гриценка «до моменту, коли ЦВК офіційно оголосить остаточні підсумки виборів». Утім, цілком імовірно, що від цього демаршу опозиціонерів стримало те, що «реґіонали» не тільки не злякалися його, а ще й пригрозили у відповідь: якщо депутати, обрані за списками партій, відмовляться від мандатів, їхні місця в парламенті можуть зайняти кандидати від тих же партій — просто далі за списком.
Хоч і не капітуляції влади, а все ж певних поступок опозиціонери домоглися, зібравши біля будівлі ЦВК кількатисяний мітинґ. Можливо, тому, що з метою приєднатися до нього вже вирушили прибічники опозиції й з інших міст України, ЦВК дійшла висновку, що чинний парламент повинен призначити дату нового голосування. Однак пояснила це тим, що в п’яти округах неможливо встановити результати виборів. При цьому ще в десятку округів ситуація так і залишилася під знаком запитання.

Беззаконня законодавців
Своєю чергою, ВРУ порекомендувала ЦВК провести в згаданих п’яти округах повторні вибори, а опозиція наполягає на тому, що там перемогли її висуванці. Ігор Коліушко, директор Центру політико-правових реформ, зауважив із цього приводу: «Закон про вибори не дає відповіді на питання щодо перевиборів. ЦВК уповноважена призначати повторне голосування лишень у тому разі, коли двоє кандидатів набрало однакову кількість голосів. Також немає положення про те, що перевибори мусить призначати ВРУ. ЦВК повинна вказати, на основі якого положення вона прийняла рішення про неможливість визнання достовірними результатів виборів за п’ятьма одномандатними округами та звернулася до ВРУ з пропозицією провести повторне голосування».
Із цією думкою, по суті, погодився політолог Віталій Бала: «ЦВК ухвалила компромісне рішення — не правове, а політичне. Хоча би тому, що, за нашим законодавством, ВРУ не має права призначати повторні вибори. Це має зробити саме ЦВК. Але для цього потрібно визнати вибори в тому чи іншому окрузі за такі, що не відбулися, а законних підстав для цього немає».
Іще один політолог – Олександр Царенок – вважає ситуацію патовою: «Влада робить вигляд, що шукає компромісне вирішення проблеми. Але всі запропоновані варіанти — за межами правового поля. Опозиції дають обирати між різними, але однаково нелегітимними варіантами рішень. Тобто їй пропонують гру в наперстки, у якій, як відомо, виграти в шулерів неможливо. Є тільки один вихід — заявити, що підсумки виборів повністю сфальсифіковано, і вимагати проведення кампанії з нуля».
Однак щодо цього Дмитро Видрін, також політолог, переконаний: «Опозиція не піде на такий крок, оскільки частина депутатів, уже вклавши кошти в кампанію й отримавши перемогу в мажоритарних округах, не захоче починати все спочатку. Спонсори партій, у тому числі опозиційних, також не зацікавлені в такому сценарії».
А ще один політолог, Юрій Романенко, констатує: «Згода української опозиції на перевибори в п’яти «проблемних» округах — це чергове свідчення того, що вони — «не бійці». Опозиція трактує це як божевільну перемогу, але це — не перемога, бо влада не втрачає нічого критично. Вона програла лише те, що мала програти. Але опозиція своїм компромісом продемонструвала, нездатність до боротьби. Раз замахнувся — треба бити. А в них – багато слів і пшик на виході».

«Відповідь – неоднозначна»
Тим часом, Кетрін Ештон, Верховний представник Європейського Союзу (ЄС) зі закордонних справ і політики безпеки, і єврокомісар Штефан Фюле оприлюднили заяву, у якій закликали українську владу забезпечити чесний підрахунок голосів. Віталій Бала прокоментував її так: «Те, що відбулося за тиждень після виборів, перекреслило все, що було до дня голосування. Західні лідери, які покладали надії на українські вибори, не приховують розчарування від процесу підрахунку голосів».
Однак Олександр Царенок припускає, що політичними заявами все й обмежиться: «Як Вашинґтону, так і Брюсселю зараз не до українських проблем. Вони, звісно, заявлять про свою позицію. Але нічого не зроблять. Те, як буде розвиватися ситуація в Україні, залежить зараз від того, чи зможуть опозиційні сили згуртуватися, виробити тактику дій і оголосити нарешті про свою стратегію. Якщо скликали людей до ЦВК, то зобов’язані пояснити, заради чого стоїть кожен: якими способами опозиція має намір відстояти результати волевиявлення».
Натомість, Володимир Фесенко, голова правління Центру прикладних політичних досліджень «Пента», на запитання: «Чи буде визнано вибори?» – відреагував так: «Відповідь — неоднозначна. Критичних зауважень дуже багато, останні дні додали їх ще більше. Їх було багато ще до початку виборів, до дати голосування. Маю на увазі ситуацію з Тимошенко й Луценком, проблему формування виборчих комісій, масовий підкуп виборців, що також бачили й зафіксували міжнародні спостерігачі. Становище з підрахунком голосів, конфлікти на виборчих дільницях і в окружних комісіях, на жаль, будуть теж серйозно розкритиковані. Але ситуація, коли опозиція отримала близько половини голосів виборців, коли вони отримали більше, ніж планували й сподівалися на мажоритарних округах, — це свідчення того, що вибори були достатньо конкурентними. Тому ми чуємо вже зараз із боку спостерігачів і представників міжнародних спостережних місій таке формулювання: вибори недостатньо демократичні або не повною мірою виконувалися демократичні стандарти. Тобто така от паліативна й неоднозначна формула. Гадаю, що міжнародні спостерігачі шукатимуть гнучку формулу оцінки наших виборів. Словом, їх частково визнають із великою кількістю критичних зауважень».

Ігор Голод

До слова
В окрузі № 66 на Житомирщині, де переможцем було визнано «реґіонала» Віталія Журавського, кількість виборців, які проголосували, виявилася більшою за число виданих бюлетенів. У розділі «Відомості про виборців після закінчення голосування» значиться, що виборців, які отримали виборчі бюлетені, було 97 068. Однак цифри в таблиці, до якої внесено результати голосування на виборчих дільницях округу, свідчать про те, що реально на окрузі проголосувало на 2 474 виборці більше. За цими даними, якщо сумувати дані по всіх дільницях округу, всього «ЗА» проголосувало 99542 виборці. Найближчий конкурент Журавського – кандидат від опозиції Євген Добряк із результатом 21 823 голосів. Він відстає від Журавського на 3 141 голос. Нагадаємо, що п. Журавський є автором скандального законопроекту про криміналізацію наклепу.

Гоп-ля!
Увечері 3 листопада до депутата Чернівецької обласної ради від ВО «Свобода» Віталія Мельничука зателефонували мешканці села Топорівки Новоселицького району та повідомили, що напередодні представники виборчого штабу кандидата-«реґіонала» Геннадія Федоряка змусили працівників охорони місцевої лікарні відкрити гараж, де стояла подарована карета швидкої допомоги, і вивезли її в невідомому напрямку. Охоронцям штабісти ПР повідомили, що забирають «подароване» через незадовільний результат ПР і Геннадія Федоряка в Топорівці, Чорнівці та Рідківцях.
А Сергій Ковальчук, волинський нафтовий мільйонер, політичну орієнтацію якого можна коротко описати як «самовисуванець від ПР», запустив містом безкоштовний автобус. Та вже наступного після оголошення результатів виборів дня (перемогу одержав один з опозиційних кандидатів) безкоштовний автобус було скасовано, а сам п. Ковальчук стрімголов помчав відбирати надані ним раніше одній із шкіл комп’ютери для учнів.

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply

Loading...