Новини для українців всього свту

Tuesday, Sep. 29, 2020

Україна здобуває лобіста у Венеціанській комісії

Автор:

|

Лютий 14, 2013

|

Рубрика:

Україна здобуває лобіста у Венеціанській комісії

Наприкінці січня 2013 року Торбйорн Ягланд, генеральний секретар Ради Європи (РЄ), отримав офіційний лист від керівництва Держдепартаменту США, у якому висловлено намір американського уряду стати повноправним учасником Європейської комісії за демократію через право, більш відомої як Венеціанська комісія.
Зараз США має статус спостерігача в РЄ, що дає цій державі право брати участь у періодичних засіданнях Комітету міністрів РЄ, долучатися до обговорення актуальних питань порядку денного організації, виголошувати від імені уряду США офіційні заяви щодо внутрішніх подій, які відбуваються в країнах – членах РЄ. Однак США як країна-спостерігач не мають права на безпосередній вплив на внутрішню ситуацію в РЄ.
Набуття повноправного членства в одному з найважливіших органів РЄ — Венеціанській комісії (ВК) — відкриває для Америки значні перспективи. Зокрема, у статусі повноправного члена Ради Європи США матимуть право призначати свого представника та його заступника до ВК. Представник зможе брати участь у кожній із чотирьох щорічних пленарний сесій ВК, матиме право в складі офіційної делегації ВК відвідувати країни з офіційними візитами, зможе пропонувати та готувати проекти думок щодо законодавчих актів, які розробляються в країнах – членах організації. Представник США також матиме повноцінне право голосувати за прийняття думок і ухвалення відповідних рекомендацій щодо проектів законодавчих актів, які надсилають країни – члени РЄ до ВК на експертизу.
Таким чином, США зможе отримати не лише доступ до інформації щодо всієї законотворчої діяльності в кожній державі-члені РЄ, а й матиме змогу корегувати зміст внутрішніх національних законопроектів.
За оцінками аналітиків, такий крок США зумовлений, перш за все, бажанням брати активну участь у стабілізації ситуації в країнах Південної Африки та Близького Сходу, які перебувають у перехідному періоді після подій «Арабської весни» 2011 року. РЄ, у тому числі ВК, зараз дуже активні у реґіоні Північної Африки, оскільки допомагають таким країнам, як Сирія, Алжир, Туніс і Марокко, запроваджувати внутрішні реформи в законодавчій галузі, покращувати національні Конституції згідно з демократичними стандартами, що автоматично вводить ці держави до сфери впливу Європи.
Іншим можливим пріоритетом для США як члена ВК є реґіон Східної Європи, у першу чергу – Україна, Молдова, Білорусь, а також Азербайджан і Грузія. Вашинґтон розглядає ці держави як важливу противагу російському впливу в реґіоні, що надалі посилюється. Втягнення в російську орбіту України та Грузії змушує США бути активнішими в реґіоні. У зв’язку із цим ВК є чудовим практичним інструментом, який уможливить Вашинґтону певним чином впливати на внутрішні процеси країнах Східної Європи.
Для реалізації такого кроку необхідне рішення Комітету міністрів РЄ, до якого входять 47 держав – учасниць організації, у тому числі Україна. Аналітики групи очікують ухвалення цього рішення орієнтовно в лютому або березні ц. р. Також передбачається, що ідея прийняття США до членства у ВК неоднозначно сприйметься країнами-членами РЄ.

Український вимір
Зараз у РЄ існує два важливих органи — ВК і Європейський суд із прав людини, — через які можна здійснювати тиск на внутрішню ситуацію в країнах-членах Ради Європи. Аналітики оцінюють потенційне набуття США членства у ВК як крок, що суттєво посилює роль і міжнародну вагу ВК, а також дозволяє країні – не-члену РЄ отримувати певні важелі впливу на внутрішньополітичні процеси, які відбуваються в країнах – членах організації.
Для України це означає, що американські експерти-правники ввійдуть у процес конституційної реформи, який реалізується в межах діяльності Конституційної асамблеї при президенті Януковичу, а також реформування системи Генеральної прокуратури України шляхом залучення до опрацювання проекту Закону України «Про прокуратуру». У перспективі Вашинґтон також матиме можливість вносити корективи й до інших проектів законодавчих актів. Оскільки набуття Сполученими Штатами членства у ВК стимулюватиме українську владу до впровадження важливої правової реформи за європейськими стандартами, аналітики оцінюють цей крок США як позитив із точки зору українських стратегічних інтересів, що лежать у площині ЄС.
Група глобальної розвідки Geostrategy
http://geostrategy.ua/node/367

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply