Новини для українців всього свту

Saturday, Oct. 24, 2020

Україна стала на крок ближчою до НАТО?

Автор:

|

Червень 28, 2018

|

Рубрика:

Україна стала на крок ближчою до НАТО?

Андрій Парубій

Верховна Рада України (ВРУ) схвалила неоднозначно сприйнятий стратегічний документ.

Не з порожніми руками
Парламент нарешті ухвалив 21 червня ц. р. 248 головами «за» в другому читанні й в цілому довгоочікуваний закон «Про національну безпеку України», який розробляли впродовж трьох років за підтримки експертів НАТО, Європейського Союзу (ЄС) і США. Відтак, Петро Порошенко не з порожніми руками поїде на саміти Україна-ЄС і НАТО. Перший із них відбудеться 9 липня, а другий — 11-12-го.
У державній інформаційній агенції «Укрінформ» пояснили: «Поява нового закону «Про національну безпеку» зумовлена нагальною потребою розширення та поглиблення співпраці України з НАТО та США в сфері оборони та національної безпеки, оскільки він забезпечує сумісність механізмів і принципів функціонування систем військової та національної безпеки США (НАТО) й України. Можна сказати простіше (і відвертіше): цей закон вкрай необхідний для реального військового союзу між США й Україною, хоч цей союз і не буде офіційним».
«Напередодні ухвалення закону і теперішній заступник генерального секретаря НАТО американка Роуз Геттемюллер, і колишній заступник генсека НАТО американець Александр Вершбоу говорили про можливість і навіть необхідність надання Україні спеціального статусу «розширених можливостей» у співпраці з НАТО — так званого Enhanced Opportunities Partnership (ЕОР). НАТО запровадило механізм партнерства з розширеними можливостями з діалогу та співпраці ЕОР 2014 року. Метою цього партнерства є покращення взаємодії між країнами-членами Альянсу з ключовими країнами-партнерами. Статус ЕОР надається тим партнерам, які роблять значний внесок до військових і гуманітарних місій НАТО», — запевнили також в «Укрінформі».
Однак політичний експерт Руслан Бортник вважає, що «навіть ухвалений закон навряд чи виявиться козирем у перемовинах із НАТО». «Україна не вперше їхатиме до західних партнерів із таким рішенням. Це можна сприймати як елемент самозаспокоєння і привід знову почати цей діалог. Але помітно це на партнерів не вплине. Поки наш діалог із НАТО — дорога з одностороннім рухом», — зазначив він.

У партнерів виникли зауваження
Утім, Андрій Парубій, голова ВРУ, стверджував напередодні голосування за новий закон, що він — «важливий для боротьби з російською агресією та реформи сектору безпеки», оскільки передбачає скасування трьох законів, об’єднуючи їх. Це закони «Про основи національної безпеки України» (прийнятий ще 2003-го), «Про демократичний цивільний контроль над Воєнною організацією і правоохоронними органами держави» та «Про організацію оборонного планування».
Натомість Іван Винник, секретар парламентського комітету з питань національної безпеки й оборони, 21 червня запевнив народних депутатів: «Це історичний день, бо важливий документ. Тут нова філософія управління сектором безпеки. Він дасть можливість Україні у липні отримати план дій щодо членства в НАТО. Якщо ми його виконаємо, то у наших дипломатично-політичних партнерів буде відповідальність інтегрувати Україну в НАТО». «У міжнародних партнерів виникли зауваження щодо дев’яти сфер, і в рамках цих зауважень робоча група й працювала», — додав він.
Відтак, зокрема, новий закон передбачає, що обсяг видатків на фінансування сектора безпеки й оборони України має становити щонайменше 5 % валового внутрішнього продукту. Причому не менше ніж 3 % — на фінансування сил оборони.
Також у законі розписана нова система дотримання національної безпеки та повноваження кожного з її суб’єктів. Зокрема, керівництво у сфері нацбезпеки здійснює Президент, котрий є верховним головнокомандувачем. Він вносить до ВРУ подання про оголошення війни та ухвалює рішення про застосування Збройних сил (ЗСУ) у разі військової аґресії проти України.
Крім цього, глава держави оголошує про повну або часткову мобілізацію, ухвалює рішення про запровадження воєнного стану в Україні або в окремих її територіях у разі загрози нападу, небезпеки для державної незалежності. Зокрема, в ньому уточнено повноваження Президента щодо стратегічного керівництва Національною гвардією через генеральний штаб (ГШ) ЗСУ під час воєнного стану.

Непрозорість залишається
Закон «Про національну безпеку України» передбачає також розмежування посади начальника ГШ і головнокомандувача ЗСУ, яку обіймає Віктор Муженко. Також із наступного року міністр оборони України та його заступники вже призначатимуться на ці посади з-поміж цивільних осіб.
Щодо цього у експертів є чимало зауважень — ще до остаточного ухвалення Реанімаційний пакет реформ і Незалежний антикорупційний комітет із питань оборони (НАКО) вказували на те, щоб вимоги до цивільного міністра оборони України мають бути чіткішими. Однак депутати до цих рекомендацій так і не прислухалися.
Проте Віктор Плахута, експерт групи з національної безпеки й оборони НАКО, вважає: «Добре, що міністр, його заступники та державний секретар Міністерства оборони будуть цивільними, але це дуже умовно. Адже наявне формулювання в проголосованому законі не дозволить ефективно впровадити цей задум, оскільки воно дозволяє військовому, котрий покинув службу, уже наступного дня бути призначеним цивільним міністром».
Водночас новий закон передбачає цивільний контроль сектору безпеки й оборони. Тобто громадські об’єднання, відповідно до закону, можуть отримувати інформацію про сферу нацбезпеки від державних органів, зокрема «від керівників складових сектору безпеки й оборони».
Однак у новому законі зазначається, що громадськість не зможе отримувати інформацію з обмеженим доступом. Відтак п. Плахута констатував: «У підзвітності платникам податків у питанні витрат коштів на безпеку й оборону, на жаль, не буде жодних зрушень. У прикінцеві положення не було внесено зобов’язання уряду переглянути закон про державну таємницю. Закритість закупівель військової техніки залишається».

ОПК — як і досі
Верховна Рада також відхилила пропозицію закріпити в новому базовому законі створення в системі центральної виконавчої влади спеціального органу з питань оборонно-промислового комплексу (ОПК) відповідального за формування та забезпечення державної оборонно-промислової політики. Зараз відповідно до чинного закону України, управління об’єктами держвласності в ОПК забезпечує створений 2010 року державний концерн «Укроборонпром». Але у сучасних умовах, за даними військового відомства, близько 50 % державного оборонного замовлення забезпечує приватний сектор ОПК, що нараховує вже понад 100 оборонних компаній.
Приватний бізнес достатньо довго та відкрито каже про доцільність переходу України за прикладом низки європейських країн на відкриті стандарти в питаннях планування та витрат оборонного бюджету, зокрема державного оборонного замовлення. Адже наявність державної таємниці та відсутність спецвідомства, яке координувало б діяльність ОПК, створює поле для корупції.
Сергій Згурець, директор інформаційно-консалтингової компанії Defense Express, резюмував: «Законопроект залишив певні ризики, але це краще, ніж нічого. Попри всі зауваження він таки змінює систему оборонного планування в Україні, але чи на краще, побачимо».

СБУ та корупція
Дуже багато зауважень було у депутатів та у громадських організацій щодо повноважень Служби безпеки України (СБУ). Зокрема, парламентарі з окремих фракцій вимагали позбавити її непритаманних їй функцій у сфері економіки та боротьби з корупцією, оскільки, за їхніми словами, ці повноваження вже є у новостворених правоохоронних органів (Національне антикорупційне бюро, Спеціальна антикорупційна прокуратура, Державне бюро розслідувань), а Служба безпеки зараз використовує їх для своїх корисливих цілей.
Віталій Шабунін, голова правління Центру протидії корупції, наголосив: «Працівники СБУ, котрі зараз працюють у так званих департаментах економіки й антикорупції — це ті, кого насамперед бізнес звинувачує у рейдерстві та «кришуванні».
Але депутати ці зміни не підтримали — п. Винник пояснив, що повноваження працівників СБУ вже і так достатньо чітко виписані в законі, де боротьба з корупцією не згадується.

Ігор Голод

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply