Новини для українців всього свту

Tuesday, Sep. 22, 2020

Україна осоромилася невдалими перемовинами щодо Придністров’я

Автор:

|

Лютий 28, 2013

|

Рубрика:

Україна осоромилася невдалими перемовинами щодо Придністров’я

Чергові перемовини з врегулювання придністровського питання завершилися ввечері 19 лютого у Львові. Вони продемонстрували кардинальні відмінності порядку денного Кишинева й Тирасполя. Одним із прорахунків українських дипломатів, які ініціювали цю зустріч, виявилася несподівана відмова від візиту в Україну прем’єра Молдови Влада Філата й глави Придністровської Молдавської Республіки (ПМР) Євгена Шевчука.

Експерти пов’язують демарш Придністров’я з невдоволенням Москви активізацією Києва в реґіоні. До чергового раунду перемовин у форматі «5+2» (ПМР, Молдова, Україна, Росія, США, ОБСЄ та Європейський Союз) сторони підготували пропозиції щодо вирішення економічних, транзитних, транспортних і інших питань». Проте жодного документа так і не було підписано.
По закінченні зустрічі учасники не могли приховати свого розчарування. «Насамперед я розчарована відсутністю політичних лідерів Молдови та Придністров’я», — заявила Дженніфер Браш, представник ОБСЄ в Молдові. Про несподівану відмову п. Філата й п. Шевчука від ініційованих Києвом перемовин стало відомо за тиждень до їх початку. Напередодні в посольстві України в Кишиневі відбулася зустріч політичних представників сторін Ніни Штанскі та Євгена Карпова, і придністровська сторона повідомила, що виступає проти проведення перемовин.
У міністерстві закордонних справ (МЗС) ПМР таке рішення пояснили непослідовністю Молдови в перемовинах щодо протоколу про свободу пересування, який планувалося підписати у Львові. У Тирасполі кажуть, що на завершальному етапі роботи над документом молдовська сторона змінила свою позицію з низки питань і внесла нові пропозиції, які кардинально змінили суть уже узгоджених положень.
Не приховують свого розчарування й у Києві, де придністровське врегулювання називали пріоритетом українського головування в ОБСЄ. За словами Євгенія Перебийніса, виконувача обов’язків директора департаменту інформаційної політики МЗС, українці до останнього моменту сподівалися, що зустріч відбудеться. Експерти не сумніваються в тому, що справжні причини демаршу Тирасполя пов’язані з позицією Москви, яка негативно сприйняла ініціативу українського головування в ОБСЄ й ревниво ставиться до будь-яких не узгоджених із нею кроків щодо придністровського питання.
«Швидше за все, відмова пов’язана з тим, що у Львові Захід і Україна готували масштабний наступ на позиції Придністров’я. Очевидно, якась інформація про це стала доступною керівництву ПМР», — зауважив Ілля Галинський, директор Тираспольського інституту стратегічного аналізу та прогнозування. Він не відкидає того, що західним посередникам, які підтримують Молдову, удалося перетягнути Україну на свій бік. «Було поставлене завдання: не звертаючи уваги на позицію Тирасполя та Москви, домогтися обговорення у Львові політичних питань», — упевнений п. Галинський. Присутність при цьому президента ПМР означала би для нього втрату престижу, переконаний експерт.
Олена Гетьманчук, голова Інституту світової політики, стверджує, що результатом зустрічі можна вважати й відсутність регресу в перемовинах. «Головний пріоритет України в придністровському напрямку на рік головування в ОБСЄ — забезпечити безперервний характер перемовин у форматі «5+2». Україні вдалося їх організувати. Ні для кого не є таємницею той факт, що формат перемовин лідерів Молдови та ПМР дуже не сподобався нашим російським колегам. Гадаю, помилка України – у тому, що дипломатам спочатку потрібно було отримати гарантії такої зустрічі, а тільки потім її анонсувати», — констатувала вона.

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply